Speváčka úspešne pôsobiaca v New Yorku: Hanka G vyráža na turné s americko-slovenskou kapelou

Speváčka úspešne pôsobiaca v New Yorku: Hanka G vyráža na turné s americko-slovenskou kapelou
Dávid Oláh

Speváčka Hanka G, ktorá už dva roky pôsobí v mekke jazzu, v New Yorku, nás opäť poctí svojou návštevou. Po májovom turné, ktoré Hanka absolvovala so svojím dvorným klaviristom Ondrejom Krajňákom, prichádza na jeseň ešte výnimočnejšia séria koncertov. Hanka totiž vystúpi so špičkovými americkými hudobníkmi.

 

 Prvý koncert absolvuje v nedeľu 4. novembra v budove Slovenského rozhlasu v Bratislave. Po ňom bude nasledovať piatok 9. novembra na festivale “Džezáky Šaľa”, sobota 10. novembra sa Hanka predstaví s kapelou na “Mikulášskom Jazzovom Festivale a turné ukončí v nedeľu 11. novembra v Mestskom divadle Žilina.

 

Hanka zostavila quartet, ktorým, ako sama hovorí, "si splnila sen, ktorý snívala dlhé roky. Priviesť domov skutočným majstrov priamo z hlavnému mesta jazzu - New York City." A to sa jej podarilo.

 

Po jej boku uvidíte americkú "superstar" medzi kontrabasistami Reggieho Workmana, ktorý bol ocenený ako žijúca legenda inštitúciou African-American Historical & Cultural Museum za svoju mimoriadne úspešnú vyše 40 rokov trvajúcu kariéru. Preslávil sa v kapele samotného "jazzového boha" tenor saxofonistu Johna Coltranea, kde hrával v roku 1961. Môžeme ho počuť na sérií živých nahrávok Live at the Village Vanguard a s ďalším kontrabasistom (Artom Davisom) nahral v roku 1961 známy album Olé Coltrane ako aj ďalšie dva Coltranove albumy. Po odchode z kapely, sa Workman stal členom kapely ďalšieho velikána - Art Blakey's Jazz Messengers. Počas svojej kariéry hral a nahrával s množstvom iných významných jazzových muzikantov ako Wayne Shorter, Gigi Gryce, Red Garland, Roy Haynes, Lee Morgan, Max Roach, Mal Waldron, Gary Bartz, Freddie Hubbard, Elvin Jones, Bobby Hutcherson, Clifford Jordan, Phaorah Sanders, Archie Shepp, Charles Tolliver, Alice Coltrane, McCoy Tyner, Mulgrew Miller.

 

Ďalší člen Hanka G NYC Quartet bubeník Taru Alexander je pevná súčasť newyorskej scény už niekoľko rokov. Je synom jazzovej legendy Rolanda Alexandra, ktorý bol post-bop tenor saxofonistom. Vo veku 13 rokov začal Taru profesionálne vystupovať so svojim otcom v Roland Alexander Quintet. Spolupracoval doma i v zahraničí s hudobníkmi ako Abbey Lincoln, Betty Carter, Roland Alexander, Roy Hargrove, Carlos Garnett, Rodney Kendrick, Branford Marsalis, Danny Mixon, Gary Bartz, Carlos Garnett, Reggie Workman, Bill Saxton, Kenny Davis, Lonnie Plaxico, Bill Lee a mnohými ďalšími.

 

Už spomínaný klavirista Ondrej Krajňák doplní túto "vražednú" zostavu. Je považovaný za jedného z najlepších jazzových klaviristov na slovenskej a českej hudobnej scéne. S Hankou spolupracoval na všetkých troch jej sólových CD. Patrí k najobsadzovanejším jazzovým muzikantom v strednej Európe a počas svojej kariéry participoval na nahrávkach vyše 40 albumoch. Ondrej spolupracoval s najlepšími hudobníkmi na slovenskej a českej scéne ako Ida Kellarová, Iva Bittová, Oskar Rosza, Radovan Tariška, Oto Hejnic, Juraj Bartoš a mnohými ďalšími.

 

Hanka už vyše dva roky úspešne pôsobí v samotnom srdci afro-americkej hudobnej tradície New York City, kde uchvacuje poslucháčov svojím tmavým hlboko posadeným hlasom. V minulom roku sa stala laureátom najvyššieho slovenského odborného ocenenia v oblasti jazzu – ceny Ladislava Martoníka ako “Jazzman roka 2017“ a zároveň sa stala druhou takto ocenenou ženou za 26 rokov udeľovania tohto ocenenia. Hanka doposiaľ vydala tri sólové albumy a otvárala slovenské koncerty svetových jazzových spevákov ako Kurt Elling, či Cassandra Wilson. Samotná Cassandra Wilson sa o Hanke verejne vyjadrila ako o "najlepšej z nastupujúcej generácie". Hanka je jedinou sólistkou z východnej Európy úspešne pôsobiacou v gospelovom kostole - Memorial Baptist Church, Harlem, New York.

 

04. 11. 2018 - 19.30 - Budova Slovenského rozhlasu Bratislava

09. 11. 2018 - 20.15 - Bábková sála DK Šaľa v rámci podujatia Džezáky Šaľa 2018

10. 11. 2018 - 19.00 - Route 66 Bar & Restaurant v rámci podujatia Mikulášsky Jazzový Festival

11. 11. 2018 - 19.00 - Mestské divadlo Žilina

 

Tlačová správa

 

 

Ďalšie články

Tomáš Maretta: Kvalitná hudba nie je zadarmo, Slováci to musia pochopiť.
Stretol som sa s Tomášom Marettom - jedným z organizátorov koncertu Rona Cartera a Richarda...
Rodí sa ďalší jazzový cimbalista: Ľubomír Gašpar sa chystá koncertovať a nahrávať CD
Na jar sa objavil na českej súťaži Jazz Fruit - Mladí ladí jazz, pred pár týždňami získal dve...
Splnený sen pre Hanku Gregušovú: Odchádza spievať a žiť do New York City
Zhruba o mesiac sa pre Hanku Gregušovú začne nová etapa jej života - podpísala zmluvu o zastupovaní...
Víkend na Liptove patril jazzu
V dňoch 25. – 27. 2014 sa konal jubilejný, 10. ročník Mikulášskeho jazzového festivalu....
Jazz START UP vám môže dať krídla
Viaceré okolností naznačujú, že domácim jazzovým umelcom začína „ísť karta“: speváčka Kristína...
Jazz-festivalovo-koncertná-zimo-jeseň
Už je tomu raz tak: titulky niektorých článkov vyznievajú nezmyselne (dokonca úplne blbo), nech na...
Lesk veľkých skladieb. Petr Nohavica: Glance
Rád by som sa vyhýbal nástrahám idealizovania minulosti a spomienkovému optimizmu. Niekedy...
Kto je najväčšou slovenskou jazzovou legendou? Predsa Ivan „Kelly“ Köhler!
Len pred niekoľkými dňami skončila vo varšavskom Slovenskom kultúrnom inštitúte retrospektívna...