Štvrtý ročník Zvuk for Štiavnica: To najzaujímavejšie zo súčasnej európskej hudby

Štvrtý ročník Zvuk for Štiavnica: To najzaujímavejšie zo súčasnej európskej hudby
Patrik Gömöri

Nové tváre, ale aj ostrieľaní hráči domácej a európskej scény. Štvrtý ročník hudobného festivalu Zvuk for Štiavnica prináša aj tento rok prierez toho najzaujímavejšieho zo žánrov jazz, fusion a crossover. Hudobný maratón v najkrajších zákutiach Banskej Štiavnice sa uskutoční v dňoch 21. - 23. júna.

„Symbolom tohto ročníka je číslo štyri. Štvrtý ročník pod týmto názvom, štyri strany štvorca vo vizuáli festivalu, ale aj štyri svetové strany z ktorých pricestujú nielen naši hudobníci, ale aj návštevníci tohto obľúbeného slovenského hudobného podujatia,“ vysvetľuje organizátorka Saša Pastorková. Napriek tomu doplňuje, že počet koncertných priestorov sa rozšíri až na päť zaujímavých miest, kde si tohto roku môžu fanúšikovia vychutnať hudobný zážitok. „Fantastické, jedinečné, originálne, dýchajúce históriou, voňajúce starobou aj novotou. Proste štiavnické. Kultúrne centrum, Archanjel caffe bar, Art Cafe, Evanjelický kostol či lapidárium Starého zámku. Kto ich nenavštívil akoby ani nebol v Štiavnici. V Meste kultúry sa toho deje veľa a my pridáme ešte viac,“ uzatvára Pastorková.

Počas prvého štvrtkového večera sa predstaví talentovaný český kontrabasista Tomáš Liška. V rámci oceneného projektu Invisible World prinesie do Štiavnice prvky jazzu, komornej hudby a world music zo stredomorských a juhovýchodných regiónov európskeho kontinentu. V rovnaký deň vystúpi aj mladá synthpopová skupina z Bratislavy Gladia Moony (Archanjel caffe bar) so svojou víziu futurizmu, objavovania zvuku, nových hudobných možností, technológií, ale aj nástrojov.
 

Piatkový program začne v sakrálnych priestoroch Evanjelického kostola. Výraz a hudobný jazyk huslistky, speváčky a skladateľky Miriam Kaiser spája klasickú eleganciu a krásu s moderným experimentálnym umením, inšpirovaným ľudovou melodikou. V rámci festivalu predstaví svoj posledný album Tanec strún (2018). Momentom spojenia hudby a umeleckého objektu bude performatívny projekt Dzurek/Stroon: Bdelosť (Evanjelický kostol), ktorý prepojí dvoch renomovaných umelcov z hudobného i výtvarného sveta.

 

Tvorba akordeonistu Maria Batkovica (Kultúrne centrum) je náročná, hypnotická a grandiózna. Rodák z Bosny a Hercegoviny, v súčasnosti žijúcu vo Švajčiarsku, predstaví na Slovensku svoju jedinečnú symfonickú víziu a podľa organizátorov bude nepochybne jedným z vrcholov festivalu. Večer uzavrie vystúpenie dvoch hudobníkov a priateľov z dvoch hudobných svetov. Katarína Korcek, Jerguš Oravec a ako hosť slovenská bluesová stálica Silvia Josifoska (Art Cafe).

 

Sobotný program začne novinkou, ktorou je hudobná siesta. Koncert, ktorý si organizátori pripravili pre návštevníkov zadarmo v poobedňajších hodinách, sa uskutoční v netradičných štiavnických priestoroch. Tento rok to bude vystúpenie projektu Musica Medica v lapidáriu Starého zámku. Duo Rami Shaafi a Boris Čellár vám dokáže, že hudba má liečivé schopnosti. Do open-air priestoru medzi hradbami prinesú zvukové odkazy, ktoré majú pôvod v tradícii pôvodných obyvateľov našej planéty, spájané so súčasnými piesňovými formami, harmóniami a pulzom dnešnej doby.
 

Spievajúca violončelistka Dorota Barová, hráč na basklarinet, sopránsaxofón či slnečný bubon Pavel Hrubý a spievajúci perkusionista a elektronický mág Tomáš Reindl (Kultúrne centrum) prevedú poslucháčov pôsobivou cestou zvukov, naprieč európskymi i exotickými krajinami.

Album Antiquity predstavia vo večerných hodinách na Starom zámku traja renomovaní svetoví muzikanti Csaba Palotaï (gitara, kompozície), Steve Argüelles (bicie) a Rémi Sciuto (saxofón), ktorí našli spoločný jazyk v spájaní komorného jazzu, rocku i vyzretej muzikantskej improvizácie. Nasledovať bude rakúske sláčikové duo BartolomeyBittmann, ktorých hudobné kombinácie jazzu, funku a tanga okorenené rockovou energiou sú dôkazom toho, že aj inštrumentálna hudba dokáže zdvihnúť poslucháčov zo stoličiek.

 

Záver festivalu odpália zástupcovia domácej scény Ľudové Mladistvá (Kultúrne centrum). Zoskupenie zaujalo po prvýkrát na Bratislavských jazzových dňoch v roku 2016. Krátky hudobný set vtedy kapelu doslova katapultoval z béčkového Pódia mladých talentov na hlavný stage, ktorému dovtedy trónili len veľké renomované hviezdy. V priebehu dvoch rokov sa zoznam úspechov a výhier ocenení Ľudových Mladistiev len predĺžil a ich odvážna kombinácia jazzu a tradičnej ľudovej hudby si získava srdcia nielen kritiky, ale aj širokej verejnosti.

 

Saša Pastorková upozorňuje, že festival dáva priestor aj mladým talentom: „Každé ráno počnúc piatkom a končiac nedeľou predstavíme jednu výnimočnú začínajúcu kapelu. V piatok to bude Agi Hlavenková band, výrazná speváčka a pesničkárka so svojou kapelou, v sobotu čoraz známejšie jazzové trio Szabó / Turcerová / Fiala a nedeľa ráno bude patriť výraznému medzinárodnému duu, gitara a spev Duska - Kazai Ági & Štefan Uhriňák. Jazzové raňajky sú pre všetkých návštevníkov zadarmo s príjemným bonusom vône rannej kávy, croissantov a slnečnej terasy Art Cafe s atmosférou Montmartru v Štiavnici,“ uzatvára.

Tlačová správa

Galéria

Gladia Moony.jpg
Invisible World.jpg
Mario Batkovic.jpg
Miriam Kaiser Trio +.jpg
Musica Medica.jpg
Tellemarkk.jpg
poster_Zvuk for Štiavnica 2019.jpg

 

 

Ďalšie články

Piatok na BJD 2017: Hviezdy hľadajte doma
Ak existuje niečo ako „štandardný“ BJD večer, jeho tohtoročné piatkové vydanie z 20. októbra ním...
Veľké, svetové a vyrobené na Slovensku: Symphony Meets Jazz
Iste ste sa už stretli so symfonickým prevedením modernej jazzovej i populárnej hudby. Robia to...
Jazz ide do školy
Projekt Jazz ide do školy je hudobno-vzdelávací workshop určený stredoškolákom a žiakom vyšších...
Objav roka Ľudové Mladistvá predstavuje novinku ‘Hojana’: Chcú ísť aj za hranice
Netradičný projekt mladého hudobníka Martina Majla Štefánika rozvíril v posledných mesiacoch vody...
Fotoreportáž: Wojtek Mazolewski Quintet na festivale CITY SOUNDS
Druhým koncertom jazzového leta v podaní festivalu CITY SOUNDS bolo vystúpenie zoskupenia...
One Day Jazz Festival pokračuje. Na štyri koncerty sa môžu tešiť jazzoví priaznivci v Bratislave, Banskej Štiavnici a Kremnici
Tradičný medzinárodný One Day Jazz Festival pripravil v tejto sezóne v súvislosti s ...
Zvuk for Štiavnica: naše najznámejšie banské mesto sa oblečie do jazzových tónov už tento víkend
Malebným historickým mestom budú uprostred augusta znieť zvuky jazzu. Hudobný maratón v najkrajších...
Zoskupenie Artemis vydáva svoj debutový album: hviezdne jazzwomanky na titulnej stránke magazínu Downbeat
Medzinárodné zoskupenie jedinečných jazzových hudobníčiek pod menom Artemis vydáva rovnomenný...