Swingin' Organ: Aj takto veselo môže znieť jazz na organe
Koncom roka 2018 vydal výnimočný slovenský klavirista Ladislav Fančovič spolu so svojim Fats Jazz Bandom nové CD. Ale nebol by to Fančovič, keby neprišiel s niečím novým - tentokrát s organom v jazze. Orchester Fats Jazz Band si prepožičal názov od jedného z najvýznamnejších ranných jazzových legiend, Thomasa „Fats“ Wallera. A práve on nahral v rokoch 1927 až 1939 jedny z prvých priekopníckych nahrávok, v ktorých hrá hot jazz a swing na organe. Či už sám, alebo v sprievode svojich hudobných priateľov a k nahrávkam dokonca prizval aj netradičný nástroj fagot či druhého klaviristu.
Fančovič z Wallerových nahrávok vybral tie, ktoré boli podľa neho najzaujímavejšie a transkripciou ich prepísal do nôt. Vzniklo tak jedinečné CD, o ktorom nám povedal viac Ladislav Fančovič: „Celý tento nápad vlastne nebol tak úplne z mojej hlavy, ale vznikol na podnet organizátorov Bratislavského organového festivalu. Andrea Serečinová ma pred rokom oslovila, či by sa nenašlo v staro-jazzovom repertoári niečo s organom a ja som samozrejme o Wallerových nahrávkach vedel, ale nevedel som toho veľa o organe. A tak začali mesiace štúdia a zoznamovania sa s fantastickým nástrojom, ktorého zvukové možnosti sú nekonečné. Najťažšie z toho celého bolo naučiť sa na organe hrať. Keďže práca na príprave koncertu pre Bratislavský organový festival bola naozaj jedna z najťažších, akú som pre jeden konkrétny koncert robil, povedal som si, že toľká námaha by sa mala zúžitkovať ešte aj inak, nie len odohrať na jednom koncerte. Preto som sa rozhodol celý projekt nahrať a vydať na CD.“
Swingin' Organ je autentická rekonštrukcia starých nahrávok jedného z najlepších rano-jazzových klaviristov a organistov, Thomasa „Fats“ Wallera. Ladislav Fančovič , členovia Fats Jazz Bandu a hostia nahrávali sme presne tak, ako pred takmer 100 rokmi, čiže bez použitia overudbbingov či dnes populárnych dolaďovačov a postsynchronu. Práve preto musela byť príprava hudobníkov stopercentná, pretože všetci nahrávali na jednu stopu spolu aj so spevákmi. Ak sa niekto pomýlil alebo zle zaintonoval, museli celú nahrávku zopakovať. Fančovič o nahrávaní hovorí: „Výber miesta nahrávania bola veľmi ťažká úloha, nakoľko sme na Slovensku nenašli vhodnú sálu s organom a kvalitným klavírom v jednej miestnosti, alebo nebola dobrá vôľa nám ju na tento účel prenajať. Preto sme našli najbližšiu vhodnú sálu až v Čechách v Krnove. V niektorých skladbách hrá Waller na organe a zároveň fantastický James P. Johnson na klavíri, takže som oslovil na spoluprácu klaviristu Mirka Lacka z orchestra Melody Makers Ondřeja Havelku. Zaujímavé je, že v dvoch skladbách hrá s Wallerom dokonca fagot v podaní Garvina Bushella. Môj dobrý priateľ Peter Kajan sa podľa mňa tejto netradičnej úlohy ujal perfektne. Samozrejme naši dvaja speváci Matúš Uhliarik a Janka Dekánková sa skvelo zhostili skladieb, ktoré pôvodne naspievali Fats Waller, Adelaide Hall a Alberta Hunter.“
Výsledkom tejto sizyfovskej práce je teda album, ktorý je vtipný, hravý a veselý. Hudba, ktorá na ňom znie nie je démonická či sakrálna. Je to oslava života a radosti bytia, ktorá odzrkadľuje spôsob zábavy v 20. a 30. rokoch minulého storočia, aj keď netradične, na organe.
Tlačová správa
Foto: Ján Lukáš