Tip na víkend: PET JAZZ bude oslavovať

Tip na víkend: PET JAZZ bude oslavovať
Peter Motyčka

V Dome kultúry Zrkadlový háj v bratislavskej Petržalke sa bude cez víkend oslavovať. Len dvojica domácich jazzových festivalov sa môže pýšiť tridsaťročnou históriou a po legendárnych Bratislavských jazzových dňoch sa tohto úctyhodného veku dožil aj festival PET JAZZ. Práve jubilejný 30. ročník tohto jazzového podujatia privíta svojich priaznivcov túto sobotu 25. mája a ponúkne štvoricu zaujímavých projektov.

 

Počas uplynulých ročníkov si návštevníci festivalu PET JAZZ zvykli nielen na koncerty domácich jazzových stálic, ale aj na prekvapenia v podobe nových projektov. Organizátor Kultúrne zariadenia Petržalky aj tento rok vyhlásil otvorenú výzvu „Hľadá sa Jazz 2024“ pre amatérske a nové projekty. Práve táto výzva zviditeľnila v minulých rokoch viaceré pozoruhodné projekty, napríklad zoskupenia Oliver Kucharovič Quartet, ktoré sa vzápätí predstavilo aj vynikajúcim albumom OKQ (2022), alebo BOSSA ROSSA s excelentnou speváčkou Rosariou Portuondo. Víťazom aktuálnej otvorenej výzvy „Hľadá sa Jazz 2024“ je duo konzervatoristov Ernest Kováč & Nikolas Porteleki, ktorí sú tiež laureátmi ceny Nový objav na súťaži Nové tváre slovenského jazzu 2023. Prekvapením bude tiež muzikantsky suverénna česká partia Marcel Gidote's Holy Crab.

 

 

Mená gitaristu Pavla Berezu a klaviristu Ľuda Kotlára rezonujú na domácej scéne už niekoľko rokov, keďže obaja sú súčasťou viacerých projektov. Do svojho spoločného Bereza & Kotlar Project prizvala dvojica rešpektovaného basgitaristu Roberta Vizváriho a bubeníka Davida Juraja Rašiho. Môžeme sa tešiť na nový pôvodný repertoár z pera gitaristu Pavla Berezu ako aj na komunikatívnu hudbu v akustickom šate.

 

 

Súťaž mladých talentov Jazz START UP už priniesla na domácu scénu viacero pozoruhodných formácií. Patria k nim aj Drahoslav Bango & Friends, ktorí sa vďaka Cene Live Performance Jazz START UP predstavia tento rok na niekoľkých slovenských festivaloch. Hudba klaviristu Drahoslava Banga je nasiaknutá všetkým možným: od klasiky cez stredoeurópsky folklór a jazz až po latinskoamerické inšpirácie (v tomto určite nezaprie, no našťastie nekopíruje Michela Camila). Napriek tomu, že Drahoslav Bango hráva s basgitaristom Igorom Bihárym a bubeníkom Timotejom Rajnohom len tri roky, porotu finálového večera Jazz START UP si doslova omotali okolo prsta od prvej minúty. „Toto je hotová kapela, hotový produkt,“ nechal sa počuť jeden z porotcov, basgitarista Juraj Griglák. „Len zavrieť oči a nechať sa unášať!“ Práve toto môžete urobiť v sobotu 25. mája v priestoroch Domu kultúry Zrkadlový háj na oslavách jubilejného 30. ročníka festivalu PET JAZZ.

 

 

PET JAZZ 2024

19.00 Ernest Kováč & Nikolas Porteleki /SK/

20.00 Marcel Gidote's Holy Crab /CZ/

21.00 Bereza&Kotlar project /SK/

22.00 Drahoslav Bango & Friends /SK/

 

FB udalosť: https://www.facebook.com/events/2423814544478844/?acontext=%7B%22ref%22%3A%2252%22%2C%22action_history%22%3A%22[%7B%5C%22surface%5C%22%3A%5C%22share_link%5C%22%2C%5C%22mechanism%5C%22%3A%5C%22share_link%5C%22%2C%5C%22extra_data%5C%22%3A%7B%5C%22invite_link_id%5C%22%3A950374696836855%7D%7D]%22%7D

 

Autor: Peter Motyčka

 

 

Ďalšie články

Illustratosphere na pódiu aj na doskách
Mnohonásobný laureát ocenenia Spevák roka ako aj Spevák štvrťstoročia Dan Bárta sa na slovenských...
Jazz pod nebom na nádvorí
V týchto horúcich júnových dňoch prepája Prahu a Brno nielen preplnená diaľnica D1, ale tiež...
Trubkový chameleón Oskar Török začína priznávať farbu
Pokiaľ aspoň trochu sledujete jazzové dianie v strednej Európe, museli ste naraziť na meno...
Kto sú vlastne ocenení slovenskí jazzoví favoriti?
Minulý týždeň sme ukončili súťaž o špeciálny balíček „The Best of Slovak Jazz 2023“, pozostávajúci...