Trubkár Christian Scott vydáva nový album a interaktívnu hudobnú aplikáciu

Trubkár Christian Scott vydáva nový album a interaktívnu hudobnú aplikáciu
Peter Baláž

Producent, skladateľ a trubkár Christian Scott prichádza so svojim ôsmym štúdiovým albumom. Nahrávka nesúca názov „Stretch Music (Introducing Elena Pinderhughes)“ vychádza 18.septembra 2015 a bude sprevádzaná spustením prvej interaktívnej hudobnej aplikácie „Stretch Music App“.

 

Tridsaťdva ročný hudobník, celým menom Christian Scott aTunde Adjuah, má na svojom konte nomináciu na Grammy za debutový album pre Concord Records „Rewind That“, jeho umenie môžeme počuť i zo slávnej nahrávky „Tutu Revised“ basgitaristu Marcusa Millera. Najnovší album vydáva pod čerstvou vlastnou značkou Stretch Music fungujúcou pod labelom Ropeadope Records.

Nahrávka „Stretch Music (Introducing Elena Pinderhughes)“ uvádza do sveta nový hudobný výraz „stretch music“, nadžánrovú hudobnú formu, ktorá sa pokúša „roztiahnuť“ prvky tradičných jazzových štýlov.

„Počul som, že niektorí začali nazývať to čo hráme, ako „stretch“ hudbu,“ vysvetľuje Scott. „Je pravda, že sa snažíme „natiahnuť, či posúvať“ - nie však nahradiť - jazzové rytmické, melodické a harmonické konvencie, aby sme obsiahli toľko hudobných foriem, jazykov a kultúr, koľko sa len dá. To je to, čo nájdete na našich nahrávkach, „stretching“ jazzu, nie jeho nahradenie. Dúfam, že mladá generácia si z toho odnesie myšlienku, že inovácia by v umeleckej praxi nikdy nemala byť považovaná za problém, že každý jeden by mal mať prehľad, čo prišlo predtým a napokon, že kritika by nemala vyvolávať paralýzu, ale mala by inšpirovať k činnosti.“     

Spoločne s vydaním albumu prichádza na trh pomôcka pre hudobníkov v podobe zaujímavej hudobnej aplikácie. Aplikácia „Stretch Music“ pracujúca pod prehrávačom „Tutti Player“ je interaktívny hudobný prehrávač nahrávok vydavateľstva Stretch Music. Dáva hudobníkom schopnosť kompletne ovládnuť svoje cvičenie a počúvanie hudby, prispôsobením prehrávača podľa špecifických potrieb jednotlivca. Aplikácia má schopnosť vypnúť, vyňať, panorámovať, či stíšiť ktorýkoľvek hudobný nástroj na nahrávke, meniť tempo a loopovať jednotlivé úseky. Samozrejmosťou je i notový zápis pre každý nástroj.

Vypustenie nahrávky i aplikácie bude sprevádzané šnúrou kapely Christiana Scotta po Ázii, Európe a Severnej i Južnej Amerike.

 

 

Zdroj: christianscott.tv, jazztimes.com

Peter Baláž

 

 

Ďalšie články

Július Baroš Quintet navštívil v rámci slovenského tour aj Banskú Bystricu
V stredu, 2. októbra 2013 mali priaznivci jazu v Banskej Bystrici ďalší sviatok. V...
Top 5: Jazzová trúbka na všetky spôsoby
Skutočná ikona i symbol jazzu, krása tohto nástroja možno tkvie aj v kontraste jeho na prvý pohľad...
VRAVELO SA V COTTON CLUBE – Volanie Džungle
"Vravelo sa v Cotton Clube" je séria príbehov z obdobia jazzového veku. Sám F. Scott Fitzgerald by...
Report: Nikolaj Nikitin feat. Patches Stewart v Hlave 22
Na sklonku minulého roku sa popredný slovenský saxofonista Nikolaj Niktin vybral do štúdia, aby...
Dnes sa začína festival OravaJazz 2020. V Námestove prebehne za prísnych hygienických opatrení
Dnes sa začína jedenásty ročník festivalu OravaJazz, ktorý každoročne prináša do Námestova jazz,...
Dan Bárta & Illustratosphere: už túto sobotu v Divadle Aréna!
Hoci nové CD Kráska a zvířený prach českého speváka Dana Bártu a skupiny Illustratosphere vyšlo už...
Bratislava Hot Serenaders ponúkajú namiesto zrušených koncertov raritný vinyl
Jesenný návrat pandémie Covid-19 zrušil koncertný kalendár mnohých súborov a väčšina hudobníkov...
JazzFestBrno oslávi jubilejný 20. ročník. Zagratulujú mu Chick Corea, Vicente Amigo, Cécile McLorin Salvant aj GoGo Penguin
Festival JazzFestBrno zverejnil mená prvých hviezd nadchádzajúceho ročníka. Jubilejná 20. sezóna...