Umelá inteligencia tvorí free jazz: Outerhelios generuje novú hudbu na základe posledného Coltranovho albumu

Umelá inteligencia tvorí free jazz: Outerhelios generuje novú hudbu na základe posledného Coltranovho albumu

Americká vládna agentúra pre letectvo a vesmír (NASA) vyslala za svoju existenciu do vesmíru množstvo ľudí, sondy, raketoplány a celé vesmírne stanice.  Keď v roku 1977 vyslala sondy Voyager 1 a 2, začala prostredníctvom nich vysielať do vesmíru hudbu z magnetofónovej pásky s názvom The Sounds of Earth. Tá mala obsahovať výber toho najlepšieho, čo nás ako ľudstvo vystihuje. Pri súčasnom rozvoji neurónových sietí sníva Bostonská dvojica Dadabots o vysielaní hudby tiež, no úplne iným spôsobom. Vytvorili umelú inteligenciu Outerhelios, ktorá bez prestávky generuje nový free jazz, štýlovo vychádzajúci z Johnovho Coltranovho albumu Interstellar Space. Tá by podľa nich mohla byť na palube Voyageru 3.

 

"Outerhelios" na základe neurónových sietí generuje živý prenos, ktorý prebieha 24 hodín denne, 7 dní v týždni a je vysielaný do celého vesmíru. "Ďaleko za hranicou heliosféry sa na palube vesmírnej sondy Voyager 3 agentúry NASA nachádza umelá inteligencia, ktorá vytvára free jazz - a vysiela ho nonstop prostredníctvom internetového priameho prenosu - až kým nestratíme kontakt," tak vysvetľuje vysnenú situáciu popis youtubového videa, v ktorom si túto hudbu môžete vypočuť. Táto umelá neurónová sieť získala základ svojich informácií z albumu Interstellar Space od Johna Coltrana, ktorý si vypočula 16-krát a potom začala vytvárať novú hudbu, založenú na tomto štýle.

 

Nakoľko to znie neuveriteľne, generovanie novej hudby, ktorá je prakticky nerozoznateľná od svojho živého zdroja, nie je úplnou novinkou. Skupina Dadabots už určitú dobu programuje hudbu pre svojich užívateľov a vytvára 24-hodinové streamy. Najprv v apríli tohto roka vytvorila neurónovú sieť, ktorá generuje vysoko technicky náročný death metal (tiež zhliadnuteľný na Youtube) a následne v júni vytvorila stream klavírnej hudby, rovnako tvorenej umelou inteligenciou, tentokrát v spolupráci s novozačínajúcou spoločnosťou Melodrive.

 

Pre porovnanie vám ponúkame dve videá - prvé obsahuje skladbu Venus zo samotného albumu Interstellar Drive od Johna Coltrana, kde zaznieva free jazz v duu s bubeníkom Rashiedom Alim - druhé je "vesmírne" generovaný livestream zo sondy Voyager 3. Som skutočne zvedavý, či by ste bez popisu s istotou dokázali rozoznať, kde sa o jedná o ktorú nahrávku!

 

 

 

 

Zdroj: musically.com

Autor: Martin Uherek

 

 

 

Ďalšie články

Japonská legenda free jazzového klavíra navštívi Slovensko
Bratislava a Košice zažijú vo februári vystúpenie jedinečného japonského klaviristu menom...
Miles Davis - vznik albumu Kind of Blue
17. augusta 1959 vydavateľstvo Columbia Records vypustilo na verejnosť nový jazzový album trubkára...
Recenzia: Iva Bittová a jej nocz s jazzmenmi
Svoj príspevok k českej jazzovej alternatíve pridal v novembri brniansky súbor Nocz vedený nórskym...
Coltrane nakreslil obrázok svojich hudobných štruktúr
Saxofonista a fyzik Stephon Alexander vo svojej knihe „The Jazz of Physics“ tvrdí, že Albert...
AMC Trio dnes vydáva nový album. Pokrstí ho 7-násobný držiteľ Grammy Randy Brecker
Prešovské AMC TRIO má po štyroch rokoch nový autorský album. Nemá konkrétne pomenovanie, ale na...
Jazz START UP: Víťazom tretieho kola koncertných duelov sa stalo zoskupenie Andrej Farkaš Trio
V sobotu 7. decembra sa v bratislavskom Bohéma Bare uskutočnilo tretie kolo súťaže mladých...
Poznáme víťaza medzinárodnej gitarovej súťaže pod hlavičkou ,,Herbie Hanckock Institute of Jazz'': 1. miesto si odniesol mladý ruský virtuóz Evgeny Pobozhiy
V utorok 3. októbra sa vo Washington DC uskutočnil gala koncert spojený s vystúpením...
Vydavateľstvo Real Music House pokračuje v projekte workshopov RMH Academy
Bratislavské vydavateľstvo prichádza s druhou sériou hudobných workshopov. Špičkoví lektori z...