Uskutoční sa online koncert: V rámci medzinárodného dňa jazzu zahrá Alan Bartuš Trio

Uskutoční sa online koncert: V rámci medzinárodného dňa jazzu zahrá Alan Bartuš Trio
Dávid Oláh
V sobotu 5. decembra sa uskutoční zaujímavý koncert. V rámci medzinárodného dňa jazzu vystúpi v online priestore trio nášho mladého klaviristu Alana Bartuša. Sekundovať mu bude Štefan "Pišta" Bartuš na kontrabase a Dávis Hodek na bicích nástrojoch. 
 
 
 
Narodil sa v Lučenci 22.2.2001, pochádza z rodiny muzikantov ( otec Štefan Bartuš je etablovaný Jazzový umelec ). Alanov talent sa začal prejavovať už v útlom detstve. Ako 4-ročný začal navštevovať hodiny klavíra na Základnej umeleckej škole v Lučenci v triede Jarmily Balážovej. Z tohto obdobia disponuje svojim prvým diplomom v oblastnej sútaži v hre na klavír.
 
Po presťahovaní rodiny do Rakúskeho Neusiedl am See v roku 2012, študoval v miestnej hudobnej škole u učiteľa klavírnej hry Gebharda Rauschera. V krátkom čase je vybraný medzi osem najlepších študentov v Burgerlande, čo mu umožnilo pravidelne sa zúčastňovať majstrovských kurzov s najlepšími pedagógmi a výkonnými umelcami. Absolvoval viacero verejných koncertov v rámci reprezentácie Klavieracademie&institut Oberschutzen.
 
Od roku 2014 navštevuje Cirkevné Konzervatórium v Bratislave, kde bol prijatý ako mimoriadny študent do triedy Mgr.Art Andrei Bálešovej artD.
 
Pod jej vedením sa zúčastňuje viacerých medzinárodných súťaží a z každej si odnáša úspechy – Brnenská klavírní soutež 2015-3.cena, Prima la Musica Eisendtadt ( Rakúsko) 2016 – 2.cena, Medzinárodní Novákova klavírní soutež Kamenice nad Lipou ( Česká republika) 2016- 1.cena, „ Piano Talents“ medzinárodná súťaž MILANO ( Taliansko) 2017-3.cena
 
V roku 2018 začína štúdium na Musik und Kunst Universitat der stadt Wien odbor jazzovy klavír v triede profesora Olivera Kenta.
Popri štúdiu klasickej a jazzovej hry na piano,sa Alan venuje aj improvizácii a kompozícii. Má za sebou prvé cenné skúsenosti na jazzových pódiách, s profesionálnymi umelcami. Pred časom absolvoval konkurz na Festival vo Viedni, kde sa predviedol so skúsenými hráčmi, pred legendami Rakúskej jazzovej scény. Bol vybratý medzi finalistov. Absolvoval festivalové vystúpenie s legendami rakuskeho Jazzu. ,,Alan je vynimočný talent o ktorom budeme určite ešte veľa počut '', poznamenal porotca Thomas Kugi. ..“ Alanov talent je v plnom rozkvete a napreduje rýchlo..“
 
V roku 2017 si Alan pripisuje ďalšie úspechy v Jazzovej oblasti, so svojim Triom (J.Valíček,M.Štubniak) sa stáva absolútnym víťazom súťaže Jazz Start Up a v súťaži Nové tváre Slovenského Jazzu získava cenu za „ Presvedčivý ištrumentálny výkon“.Tieto ocenenia mu umožnujú prezentovat sa na festivaloch-Bratislavske Jazzove Dni,Mikulašsky Jazzovy Festival,Jazz Pod hradom Trenčín,Topolčiansky Jazz Fest ..
 
 
Štefan Bartuš je vyhľadávaným jazzovym kontrabasistom nielen na Slovensku. Narodil sa v rodine muzikantov. Študoval na konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Neskôr bol prijatý na VŠMU v Bratislave. Počas štúdií dosiahol viacero úspechov na štátnych aj medzinárodných súťažiach. Zúčastnil sa niekoľkých workshopov zameraných na klasickú hru. Kontrabas ako sólový nástroj odprezentoval verejnými vystúpeniami a recitálmi.
 
Účinkoval s telesami z rôznych hudobných žánrov, najmä z oblasti klasickej a etnickej (SĽUK) hudby, world musick ako aj gospelu. Na jazzovej scéne sa prezentoval na festivaloch v USA, Cine,Indii,Južnej Afrike,Maroku,Kube,Turecku, vo väčšine krajín Európy. Od roku 2000 je zameraný na jazz a pôsobí so špickovými umelcami ako je Matúš Jakabčic-CZ-SK Big Band, Pavol Bodnár-InterjazzionalBand (album získal cenu Aurela), Jozef,,Dodo“Šosoka Quartet, Tomaš Gajlík trio, Michal Bugala Group, Luboš Šrámek East European Artsemble. Spolupracoval so svetovo známymi umelcami, ako napr. Benny Golson,Bill Evans,Antonio Farao,Rick Margitza, Jeff Gardner, Andy Middleton, Howard Curtis, Harry Sokal, Fritz Pauer, Danilo Memolli, Jánusz Muniak, Kornel Fekete Kovac, Sandro Gibelliny, Gail Anderson, Danny Grisset, Vladimir Kostadinovic, Karen Adwords, Juraj Bartoš, Berco Balogh a mnohí ďalší. Dosiahol niekoľko úspechov na jazzovych súťažiach- v Belgicku Jazz Hoeilart international, v Španielsku – Getxo, a to s kvartetom Mila Suchomela. Absolvoval koncert pre EBU live.Nemecko Glachau-laureat súťaže s formáciou L. Lužinská&All time jazz. Participoval na produkcii mnohých albumov. Jeho autorsky album Collectivity oznacili v superlatívoch svetoví umelci ako Jerry Bergonzi,Randy Brecker,Rick Margitza ect.
 
 
Dávid Hodek sa narodil 19. 9. 1997 v Komárne, malom meste na juhu Slovenska. Nezvyčajný záujem o hudbu si všimli jeho rodičia už v útlom veku. Bicie ho očarili od troch rokov. Vtedajším vzorom mu bol bubeník Sonny Emory, jeho hra a funky muzika skupiny Earth Wind & Fire ho úplné opantali. Prvýkrát sa predstavil verejnosti ako štvorročný v bluesovej formácii HDB. Skutočnosť, že ide o výnimočný talent, potvrdil v Budapešti Vilmos Jávori, lektor na strednej odbornej hudobnej škole, kde študoval ako 5-6 ročný.
 
Ďalej svoj talent rozvíjal po vedením odborníkov Gábora Dörnyeiho a Tamása Berdisza v Budapešti.V roku 2007 bol zakladateľom a členom medzinárodnej jazzovej formácie V4JAZZ.Bolo to zoskupenie mladých talentovaných umelcov reprezentujúcich krajiny visegrádskej štvorky. (Sk, Pl, Hu, Cz) Prezentuje sa na mnohých koncertoch, festivaloch a benefičných akciách v krajinách Európy. Dávid bol členom v rôznych formáciách, kde mal možnosť si zahrať s poprednými muzikantmi z medzinárodnej hudobnej scény, čo ovplyvnilo jeho umelecký vývoj ako napr. Radovan Tariška, Ondrej Krajňák, Tomáš Baroš, Juraj Bartoš, Juraj Griglák, Tomáš Gajlik, Oskar Rózsa,Péter Sárik, János Nagy, Árpád Tzumo Oláh, Viktor Tóth, Béla Lattmann, Harry Sokal, Ryan Carniaux, Stephan Wood, Chris Parker, Mark Kelly, Corey Wikins, Karel Růžička.
Jeho talent potvrdili aj majstri ako: Poogie Bell, Jojo Mayer, Martin Valihora V r. 2008 založil formáciu Dávid Hodek Quartet a v r.2009 táto skvelá zostava
 
profesionálnych muzikantov spečatila svoju prácu debutovým albumom THE FIRST .Ako 12 ročný bol ocenený prestížnou cenou Talent Of The Year 2009, ktorú udeľuje Austrian Music Office. Počas 15 ročnej histórie odovzdávania cien Hans Koller Preis bola cena Talent Of The Year udelená iba trikrát a Dávid sa stal jej tretím držiteľom. Dávidova hra vychádza z emócií, vie sa do hudby vložiť, empaticky vnímať spoluhráčov. V tom, ako cíti rytmus a z hľadiska schopnosti improvizovať, je tiež výnimočný. Okrem bicích sa od 5. rokov venuje hre na klavíri, rád športuje. Inšpirovali ho umelci ako: John Coltrane, Charlie Parker, Miles Davis, Count Baise, Elvin Jones, Art Blakey, Phily Joe Jones, Max Roach, Oscar Peterson, Herbie Hancock, Robert Glasper, Kenny Garrett, Chris Dave, Brian Blade, Poogie Bell, Jeff Tain Watts, Stevie Wonder, Joshua Redman, Miguel Zenon
 
 
Alan & Štefan Bartuš Trio - International Jazz Day
 
Alan Bartuš – piano, klavír, zongora
 
Štefan „Pišta“ Bartuš – doublebass, kontrabas, bőgő
 
Hodek Dávid – drums, bicie, dob
 
Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín
 
Odkaz na live stream:
 

 

 

Tlačová správa

 

 

Ďalšie články

Mladý Áron a jeho hudobná cesta: Rodina Hodekovcov prosí verejnosť o pomoc
Rodina chlapca, ktorý sa doslova narodil s basgitarou v ruke, prosí verejnosť o pomoc. Tento...
Andreas Varady - iPod má problém s prstami gitaristov
Piatok 13. januára určite nebol nešťastný pre bratislavský klub Hlava 22. Práve v ňom sa totiž...
Gitarista a skladateľ Pavol Bereza vydáva debut Intuition
Suverénny debut uznávanej osobnosti slovenskej jazzovej scény. To je novinka Intuition gitaristu a...
Dávid Hodek v New Yorku: Niečo, čo musíte zažiť
To, že náš talentovaný mladý bubeník Dávid Hodek bol v New Yorku, ste možno od niekoho počuli....
Členovia Peter Dobai Quintet môžu mať hlavu v oblakoch
Keď v decembri 2023 predstavil na pódiách svoju novú zostavu slovenský saxofonista Peter Dobai,...
Vynález Adolpha Saxa oslavujú nielen jazzmani
Saxofón skonštruoval začiatkom 40. rokov 19. storočia Belgičan Adolphe Sax a patentovať ho dal v...
Kempujte s Lukášom Oravcom
Jazzový trubkár a skladateľ Lukáš Oravec prednedávnom uviedol aktuálnu, v poradí už tretiu nahrávku...
Alan Bartuš opäť boduje a vyráža na júnové turné
Klaviristovi Alanovi Bartušovi patrí svet: zbiera jednu cenu za druhou, nahráva skvostné albumy o...