V českých a slovenských kinách sa objavia jazzové filmy: Čaká nás dokument o Davisovi a Elle Fitzgerald

V českých a slovenských kinách sa objavia jazzové filmy: Čaká nás dokument o Davisovi a Elle Fitzgerald
Dávid Oláh
Už o pár týždňov sa vo vybraných českých a slovenských kinách objavia nové dokumentárne filmy, ktoré sa budú týkať osobností jazzovej hudby. Tým prvým bude film o Milesovi Davisovi, druhým o Elle Fitzgerald. Pôjde o celovečerné dokumentárne filmy, ktoré by mali jednak zhrnúť doposiaľ známu tvorbu a život týchto legiend, ale aj poodhaliť zábery a ukázať informácie, ktoré sme doteraz nevideli a nepoznali. 
 
Film s názvom Miles Davis: Birth Of The Cool  na prvé počutie naznačuje odkaz na jedno obdobie z Davisovho života a diela. Pravdou však je, že dokument sa bude týkať celého života tejto legendy jazzu. Rovnako tomu bude aj v prípade filmu o Elle Fitzgerald - Ella: Just One Of Those Things, kde dokumentaristi sledujú dráhu speváčky doslova od jej prvých krokov na scéne, až po jej vplyv na súčasnú hudbu. 
 
Režisér Stanley Nelson, nositeľ prestížnej ceny Emmy, ktorý spracoval dokument Davisovi, vyhlásil o tejto osobnosti jazzovej trúbky toto: „Keď odhalíme okolnosti jeho výchovy, odkryjeme jeho metódu, vzťahy a démonov, začneme chápať človeka, ktorý zmenil pôvodny americký hudobný žáner - jazz a ovplyvnil generácie rockových, funkových či hip-hopových hudobníkov.“
 
 
 
Propagačné materiály distribútora pridávajú dôvod k výberu názvu dokumentu: „Miles Davis bol skutočný vizionár, novátor a vynálezca, ktorý stelesňoval slovo cool.“
 
Film pomenovaný po štandarde Colea Portera Just One Of Those Things režíroval Leslie Woodhead. Trailer tvrdí, že „predstaví Ellu Fitzgerald tak, ako ju svet doteraz nepoznal“. Okrem strohých životopisných dát, zdôraznil tvorca speváčkin boj s rasizmom, za občianské práva, rozpor medzi túžbou po obdive publika a pokojným domácím životom, jej zmysel pre humor a jej hlboký smútok.
 
Okrem archívnych filmových sekvencií, veľakrát po prvýkrát publikovaných, obohatil režisér  tento film o veľa aktuálnych rozhovorov. Na kamere sa vyskytli Tony Bennett, Ellin adoptovaný syn Ray Brown Jr., Smokey Robinson či Laura Mvula. „Jej hudba je jedným z dôvodov žiť na tejto planéte,“ vyjadril svoj obdiv Jamie Cullum.
 
 
 
 
Filmy pre jazzových nadšencov nebudú k videniu všade a kedykoľvek. Záujemcovia o prezentáciu na veľkom plátne majú zatiaľ tieto možnosti:
 
 
Miles Davis: Birth Of The Cool
 
Praha, Kino Mat, september 
 
Uherské Hradiště, Kino Hvězda 
 
Nymburk, Kino Sokol, 6. 9. 2019
 
Bratislava, Kino Lumiere, 11. 9 2019, 20.30 hod.
 
Doksy, Kino Máj, október
 
 
 
Tlačová správa

 

 

Ďalšie články

Dráma o jazzovom bubeníkovi v našich kinách
Do kín prichádza čerstvý film o mladom jazzovom bubeníkovi, ktorého snom je stať sa najlepším...
Marcus Miller: Prestal som počúvať platne, aby som našiel svoj vlastný štýl
Marcus Miller (1959), ďalší z tých, čo hrávali s Milesom. Hranie s Milesom znamenalo pre každého...
Jazzman týždňa: Herbie Hancock
  Herbie Hancock je americký klavírista, klávesista, skladateľ a v súčasnosti...
Whiplash – jazz po hollywoodsky
Veľký rozruch vyvolala v poslednom období filmová dráma Whiplash pojednávajúca o osude jazzového...
Nový Glasperov album s kontroverzným názvom: "F--- Yo Feelings" spája jazz a hip-hop
Robert Glasper, držiteľ troch cien Grammy a ocenenia Emmy, je na jazzovej aj hip-hopovej scéne...
Digitálny album pre digitálny svet: Gitarista Jeff Parker vydáva jazzový album plný loopov a samplov, "Suite for Max Brown"
“Vždy hľadám nové veci, ktoré ma môžu prekvapiť,” vysvetlil skladateľ a multiinštrumentalista Jeff...
Oslava storočnice Charlieho Parkera: Saxofonisti Bobby Watson, Vincent Herring a Gary Bartz vydávajú spoločný album Birdovych kompozícií
Miles Davis raz povedal: "Celú históriu jazzu dokážete obsiahnuť v štyroch slovách - Louis...
Súťaž o 2 x 2 vstupenky na koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze
Prinášame vám súťaž o 2 x 2 vstupenky na premiérový koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze na...