V Piešťanoch budú kraľovať jazzové divy

V Piešťanoch budú kraľovať jazzové divy
Peter Motyčka

Poznáte slovenské jazzové speváčky či hudobníčky? Ruku na srdce, vymenujte aspoň tri! Neviete? Príďte počas 18. a 19. augusta do Piešťan na štvrtý ročník festivalu JAZZDIVAS.SK – International Women´s Jazz Festival Piešťany. Hlavnou myšlienkou podujatia je predstavovať speváčky a hudobníčky zo slovenskej a zahraničnej jazzovej scény. Tento rok si budete môcť vychutnať sedem speváčok, pretože v Piešťanoch sa predstavia Silvia Josifoská, Claudia Kováčová, Jana Kozáková, Anita Soul, Svetlana Rymarenko, Lenka Gálisová a Jana Orlická.

 

Postavenie žien a dievčat sa aj v slovenskom jazze v priebehu desaťročí podstatne zmenilo. Už to nie je priorita len skúsenejších speváčok, ale čoraz mladšie ženy a dievčatá sa začínajú venovať jazzu napríklad aj v rámci štúdia na hudobných školách doma aj v zahraničí. Na Slovensku sú však takmer neznáme a to je jeden z dôvodov, prečo v Piešťanoch vznikol pred niekoľkými rokmi festival JAZZDIVAS.SK. Program oboch festivalových dní sa začne 18.30 v priestoroch letnej záhrady LaMusica na Teplickej 39 v Piešťanoch.

 


 

 

Piatok 18. augusta

Silvia Josifoská & Band (E. Boboš Procházka, M. Zajko, I. Ajdži Sabo)

Silvia Josifoská je stálicou slovenskej bluesovej scény a viacnásobnou laureátkou ocenenia Blueswoman roka Slovenskej bluesovej spoločnosti. Spevácku kariéru odštartovala už v 90. rokoch a predstavila sa na mnohých významných podujatiach na Slovensku, v Čechách i v zahraničí. Pravidelne koncertuje aj na viedenskej hudobnej scéne. V minulom roku vydala album „Closer“, o ktorom si môžete prečítať napríklad tu.

 


 

Claudia Kováčová & Band (K. Kováč, R. Ragan jr., P. Solárik)

Claudia Kováčová pochádza z hudobníckej rodiny a je študentkou Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Topoľčanoch. Okrem hudby ju baví aj tanec, k jej vzorom patrí Michael Jackson. Počúva aj klasickú hudbu, jazz, funky a R&B.

 

Jana Kozáková & Vlčie maky

Jana Kozáková sa pohybuje predovšetkým na scéne pop-music a je známa z účinkovania so skupinou Mukatado. Pred časom rozbehla jazzový projekt Vlčie maky, do ktorého angažovala skvelých jazzmenov (Klaudius Kováč, Peter Solárik, Robo Ragan jr.). Podpolianske ľudové piesne v jazzovej úprave vydala na albumoch „Podpoľanie“ a „Horehronie“, na ktorom sa ako hosť objavil aj český spevák Dan Bárta.

 


 

Anita Soul & Eugen Vizváry Band

Anita Bertóková patrí k najvýraznejším speváčkam R&B na Slovensku. Účinkovala v televíznych programoch Bailando, Hit storočia, taktiež v muzikáloch Cigáni idú do neba, Hamlet, ako aj v úspešnej show Thank You Michael Jackson. V roku 2009 vydala debutový album „Anita SOUL“ a v roku 2019 album „Anita Soul – Späť k mojim koreňom“. Spolupracuje so špičkovými domácimi aj zahraničnými hudobníkmi (E. Vizváry, D. Hodek, M. Valihora, R. Csino a i.).

 

Sobota 19. augusta

Svetlana Rymarenko & Band

Svetlana Rymarenko pochádza z umeleckej rodiny a spieva odmalička. Svoj prvý album nahrala so skupinou Fragile v roku 2007 a popri účinkovaní s týmto populárnym a capella zoskupením má za sebou množstvo individuálnych projektov s mnohými slovenskými a českými umelcami (R. Müller, M. Čekovský, Ľ. Čekovská, O. Rózsa, M. Valihora, P. Lipa, SĽUK, Orchester Viva Musica a i.).

 

Lenka Gálisová & Andrej Urminský

Speváčka a herečka Lenka Gálisová sa na jazzovej scéne objavuje predovšetkým so zoskupením Lenka Gálisová Ouartet, s ktorým získala v roku 2020 cenu Objav roka v rámci súťažnej prehliadky Nové tváre slovenského jazzu. Kvarteto získalo v roku 2022 aj ocenenie Live performance na súťaži Jazz START UP, ktoré mu otvorilo cesty na popredné slovenské jazzové festivaly. V Piešťanoch sa predstaví s vynikajúcim gitaristom Andrejom Urminským.

 


 

Jana Orlická & Pražské Jazz Trio (O. Kabrna, P. Kořínek, P. Linhart)

Multižánrová speváčka Jana Orlická vyštudovala Fakultu prírodných vied, Filozofickú fakultu, Fakultu politických vied a medzinárodných vzťahov UMB a momentálne študuje jazzovú hudbu na AMU v Prahe. V 28 jazykoch sveta spieva jazz, šansón, tradičné piesne, ale aj modlitby a piesne obetí holokaustu rôznych židovských diaspór a rómskej kultúry. Nahrala 5 CD. Ako speváčka, trubkárka a tanečníčka tapdance v BB Bande dixieland jazz bande účinkovala na mnohých medzinárodných jazzových festivaloch. Viac ako 15 rokov predsedá v medzinárodnej porote súťaže Spievam po francúzsky.

 

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Hudobný fond, SOZA, Magna energia a spoluorganizátor Rezort Piešťany.

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

 

Galéria

V Piešťanoch budú kraľovať jazzové divy

 

 

Ďalšie články

Varovanie: Nitrou sa preženie letná dixielandová búrka!
Vo štvrtok podvečer 18. júla sa nitrianskym centrom preženie dixielandová hrmavica, pretože tamojší...
Čože je to osemdesiatka, alebo fenomén Ivan Kelly Köhler
Počas víkendu sa v Žiline oslavovalo, pretože mnohí zdvíhali čaše na počesť osemdesiatych narodenín...
Do Trnavy na jazz práve dnes
Už dnes poobede sa trnavské námestia a nádvoria premenia na jazzový Babylon, v ktorom bude radosť...
Dovolenkový tip cestovky Kairos Quintet: More a Les(s)
Slnko hreje, voda láka, takže je najvyšší čas obhliadnuť sa po dovolenkovej destinácii. Niekoho...