Večerné jazzové ateliéry pokračujú, otvorí ich austrálska speváčka Briana Cowlishaw

Večerné jazzové ateliéry pokračujú, otvorí ich austrálska speváčka Briana Cowlishaw
jazz.sk

Rok po roku je možné v slovenskom prostredí zaznamenať rastúci záujem o jazzovú hudbu a na tento trend reaguje občianske združenie Porta Artium. Organizátori prinášajú už druhý rok záujemcom o jazzovú hudbu možnosť zúčastniť sa unikátneho polročného kurzu hrania v jazzovom ansámbli, ktorý budú viesť tie najväčšie slovenské jazzové esá ako Matúš Jakabčic, Juraj Griglák, Radovan Tariška, Michal Bugala, Dávid Hodek a mnohí ďalší.

„Za dva roky, počas ktorých organizujeme Večerné jazzové ateliéry sa nám podarilo vytvoriť stabilnú komunitu mladých hudobníkov, ktorí sa pravidelne stretávajú s profesionálnymi umelcami zo Slovenska a zahraničia. Deje sa tak v príjemnom prostredí Kultúrneho centra Kontakt, ktoré má bližšie k atmosfére jazzového klubu než k akademickej strohosti hudobných škôl. Som rád, že mladých ľudí, ktorí majú záujem hrať hudbu naživo stále pribúda.“ hovorí za organizačný tím hudobník Boris Čellár.
 

Večerné jazzové ateliéry sú určené všetkým, ktorí majú záujem hrať jazzovú hudbu – od úplných začiatočníkov až po hudobníkov na prahu profesionálnej kariéry. Jedinou podmienkou je základná znalosť nôt a hudobnej teórie, chuť rásť v schopnosti zmysluplne hrať s druhými. Obsahom ateliérov je systematická práca ansámblu na konkrétnych jazzových skladbách zo žánru klasického swingu, funku, moderného jazzu a ďalších žánrov. Účastníci obohatia svoje hudobné zručnosti o aranžovanie, počúvanie sa a interakciu, ale aj o vyjadrovacie schopnosti v oblasti improvizácie. Účastníci budú mať možnosť predstaviť výsledky svojej práce na záverečnom koncerte vo februári 2015, ktorý bude vyvrcholením celého semestra.

Oproti minulým semestrom organizátori mierne upravili priebeh ateliérov, rozšírili ponuku lektorov a zdôraznená bude pedagogická dimenzia ateliérov ako relatívne stabilného jazzového ansámblu. „Skúsenosti z predchádzajúcich ateliérov ukázali, že najväčším prínosom pre účastníkov je forma pravidelného kurzu. Stála zostava umožňuje, aby sa ansámbel zohral a prinášal radosť aj pedagogický osoh všetkým účastníkom“, dodáva Tomáš Šprlák, ktorý model jazzových ateliérov podľa zahraničného vzoru pomohol rozbiehať na Slovensku.

 

 

Svetoví jazzmeni na Večerných ateliéroch

Popri pravidelných ateliérových stretnutiach organizuje OZ Porta Artium aj jednorázove workshopy so zahraničnými lektormi. Veľký úspech v Bratislave  zaznamenali americkí lektori ako Michael Arenella, Chris Byars či Eric Wyatt. Aktuálne v septembri začne pomyselný semester práve workshopom vynikajúcej speváčky Briany Cowlishaw z Austrálie. V prvom pláne bude vedený ako spevácky workshop, no pozvaní sú tiež všetci inštrumentalisti. Speváčku bude totiž doprevádzať jej krajan, vynikajúci klavirista Gavin Ahearn.

Briana Cowlishaw je speváčka a skladateľka pochádzajúca zo Sydney. Vo veku 24 rokov má za sebou spoluprácu so špičkou svetovej jazzovej scény. V New Yorku nahrala debutový album, kde ju sprevádzajú súčasní žiadaní hudobníci ako Aaron Goldberg, Gregory Hutchinson, Reuben Rogers, Mike Moreno... V jej speve sa nachádza tradícia, ale tiež nebojácny experiment, na najnovšom albume využíva prvky popu, jazzu či folku. Speváčka má za sebou vystúpenia po celom svete, na Slovensko príde s vynikajúcim klaviristom z rodnej Austrálie – s Gavin Ahearnom. Workshop sa uskutoční v stredu, 17. Septembra 2014 o 19.00 v bratislavskom Kontakte na Ventúrskej ul. 12. Vstup 7Eur.

 

Kurz pravidelných Večerných jazzových ateliérov začína po úvodnom workshope už 23.9. o 19:00 v Kultúrnom priestore Kontakt na Ventúrskej 12 v Bratislave. V zimnom semestri je pre účastníkov pripravených 9 štýlovo rôznorodých ateliérov s deviatimi lektormi. Polročné predplatné je 27€, pri účasti na individuálnych ateliéroch je cena 5€/ateliér.

Večerné jazzové ateliéry sú realizované aj vďaka podpore Ministerstva kultúry SR. Ozvučenie ateliérov aparatúrou BOSE zabezpečuje spoločnosť BaSys.

Harmonogram Večerných jazzových ateliérov

17.09.2014 19:00  Briana Cowlishaw /AUS/

23.09.2014 19:00  Eugen Vizváry

07.10.2014 19:00  Milo Suchomel

21.10.2014 19:00  Michal Bugala

04.11.2014 19:00  Radovan Tariška

18.11.2014 19:00  Gabriel Jonáš

02.12.2014 19:00  Juraj Griglák

16.12.2014 19:00  Boris Čellár

13.01.2015 19:00  Dávid Hodek

27.01.2015 19:00  Matúš Jakabčic

Prihlásiť sa dá cez formulár na stránke www.jazz.sk/atelier

-rob-

 

 

Ďalšie články

Staň sa novou tvárou (nielen) slovenského jazzu
Každoročne sa na domácej scéne objavujú nové hudobné zoskupenia, ktoré sa snažia dostať do...
Osobnosti európskeho jazzu – Marcin Wasilewski a jeho trio
Z pohľadu slovenských jazzových hudobníkov (i fanúšikov) sa ako „zasľúbená krajina jazzmanov“ javí...
Zlatá jazzová horúčka už túto sobotu
Už túto sobotu sa Bratislava po deviaty raz pretransfiguruje o sto rokov naspäť. Stoj času...
Aboubakar Traoré & Balima – skvelá afropárty vo Véčku
World Music Festival Bratislava prináša každoročne mimoriadne pestrú nádielku kvalitnej a...