Vijay Iyer s triom objavuje čaro breaku

Vijay Iyer s triom objavuje čaro breaku
Miroslav Bachura

Americký klavirista a skladateľ s exotickým menom Vijay Iyer je v posledných rokoch zasypávaný oceneniami, nomináciami a superlatívmi ako ´jeden z najprogresívnejších a najinovatívnejších jazzových pianistov súčasnosti´. Po úspechoch svojich predchádzajúcich albumov (suverénne víťazstvá vo výročných anketách DownBeatu a JazzTimes v rokoch 2012 a 2013) Iyer pokračuje vo svojich hudobných expedíciách novým albumom Break Stuff.

 

Album Break Stuff, Iyerov tretí pod hlavičkou ECM Records vznikal v newyorkskom štúdiu Avatar pod producentským dohľadom samotného zakladateľa labelu Manfreda Eichera. Novinka je klaviristovým návratom k renomovanému akustickému triu s kontrabasistom Stephanom Crumpom a bubeníkom Marcusom Gilmorom, ktoré s prestávkami funguje už desať rokov. Pre informáciu, na poslednom albume Mutations Iyer siahol po kombinácii klavíra s elektronikou a sláčikovým kvartetom.

 

Názov novej dosky vopred naznačuje fokus kapely na breaky, ktoré sám Iyer opisuje ako „časový rozsah, kedy sa treba činiť. Základ pre breakdown, breakbeat aj breakdance...moment, kedy môže všetko ožiť.“ Kapela v rámci plnenia svojich hudobných predstáv o breaku siahla po rozmanitých zdrojoch – Monkovi (´Work´), Coltranovi (´Countdown´) ale i po prvkoch detroitského techna v ´Hood´ či indického a západo-afrického bubnovania. Poznávacím znakom Iyerovho štýlu je, že skôr než sólistické výstupy uprednostňuje kolektívnu hru a spoločné budovanie skladby. Jeho dnes už excelentne zohraté trio tak v rýchlom toku prechádza bohatým spektrom hudobných prostredí, motívov a tém, pričom ťažiskom kompozícií sú práve oné breaky.

 

Nový album jedného zo žiarivých klaviristov súčasnosti prináša netradičný a živelný prístup k jazzu, ktorý má potenciál osloviť široké spektrum publika. Je to hudba rytmická, eklektická a motivicky hmatateľná, no pritom štýlovo ucelená Iyerovou hudobnou individualitou. Američan indického pôvodu má teda v novom roku zrejme zarobené na ďalší prísun ocenení a superlatívov.

 

Zdroj: ecmrecords.com

Miro Bachura

 

 

 

Ďalšie články

Recenzia CD: Ľuboš Šrámek/Nikolaj Nikitin - Altar
Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba...
Jazzman týždňa: Duke Ellington
Americký skladateľ, dirigent a klavírista Duke Ellington patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti jazzu...
Japonská legenda free jazzového klavíra navštívi Slovensko
Bratislava a Košice zažijú vo februári vystúpenie jedinečného japonského klaviristu menom...
Miloš Biháry Trio v štúdiu Slovenského rozhlasu
Druhé kolo súťaže Jazz START UP posunulo do finále trnavsko-senickú formáciu Miloš Biháry Trio,...
Jazz a Ukrajina po dvoch rokoch
Niekoľkokrát sme na týchto stránkach zdieľali našu solidaritu s ukrajinským susedom. Smutné výročie...
Príďte si uctiť saxofón!
Začiatok marca bude v hlavnom meste už tradične patriť saxofónovej udalosti roka – festivalu...
Dixieland + Nitra = NITRADITIONAL BAND
V každodennej záplave neveselých správ sú tie pozitívne viac ako potrebné a jednou z...
Hraj sa s hudbou. Kalaha: Nord Havn
Názov príspevku je, priznám sa, prvoplánový. Slovo Kalaha je totiž stolová hra spadajúca do...