Zimányiová s Burianom prinesú nový pohľad na svetovo známe skladby

Zimányiová s Burianom prinesú nový pohľad na svetovo známe skladby
jazz.sk

Košické Kasárne/Kulturpark privítajú 7. apríla dvoch ďalších významných hostí, ktorí sa predstavia publiku na pódiu v budove Alfa. Juraj Burian a Andrea Zimányiová sú mená, ktoré  asi netreba hudobnej verejnosti zvlášť predstavovať. On je gitarový virtuóz a vyhľadávaný štúdiový hráč, ona mladá, multižánrovo sa prezentujúca speváčka. Spojili sa, aby vytvorili dvojčlenné teleso, ktoré prinesie publiku nový pohľad na svetovo známe skladby.

 

V ich repertoári nájdete aj francúzske piesne, ktoré sú Andreinou charakteristickou žánrovou črtou. Azda najviac sa fokusujú na zaujímavé úpravy známych, ale pritom “neokukaných hitov ”, špeciálne aranžovaných do dua gitara a spev. Keďže dôležitá črta tejto dvojice je muzikálnosť, publikum má možnosť vypočuť si tú istú pieseň zakaždým inak. Ich prednosťou je improvizácia v danom momente. V originálnych verziách si bude môcť publikum vypočuť skladby napr. od Stevieho Wondera, Tiny Turner, Toma Petyho, Etty James, The Carpenters, Stinga, Michaela Jacksona a ďalších spevákov. Zaujímavosťou sú taktiež úpravy známych rockových skladieb ako Chicago či AC/DC.


Juraj Burian – gitarista, aranžér a producent vyštudoval bratislavské konzervatórium a v rokoch 1992-95 Berklee College of music v Bostone. Spolupracoval s najvýznamnejšími menami slovenskej a českej scény. Dvakrát sa stal inštrumentalistom roka (1990 a 2001). Na Eurovision song contest 1996 v Oslo reprezentoval Slovensko so skladbou Kým nás máš, ktorá sa umiestnila doposiaľ na najvyššej priečke spomedzi ostatných slovenských interpretov v tejto súťaži. Počas štúdia v Amerike sa spoznal s mnohými vynikajúcimi muzikantmi, s ktorými spolupracuje dodnes. Vďaka tomu môžeme na Slovensku pravidelne vidieť švédskeho bubeníka Johana Svensona či nórskeho basgitaristu Pera Mathisena. V týchto dňoch sa Juraj Burian chystá nahrať svoje sólové CD.
 

Andrea Zimányiová sa narodila v Bratislave. Už sedem rokov tvorí hudobnícky pár s Jurajom Burianom. Odmalička túžila stať sa speváčkou, čo sa jej splnilo vďaka skvelému hlasu. Je víťazkou prvého ročníka celoslovenskej súťaže Francúzska pieseň 1999. O rok neskôr vyhrala medzinárodnú súťaž na festivale v Splite. Desať rokov je speváčkou kapely Margot, ktorá v roku 2006 vydala debutový album Bez obalu a v roku 2007 druhý pod názvom Mať tak krídla. Andrea však pripravuje aj svoj prvý sólový album. V televíznom programe Let´s dance spievala s orchestrom Gustáva Broma. S vlastnou tvorbou sa predstavila aj v súťaži Eurovision song contest, kde postúpila do slovenského finále.

 

Tlačová správa

 

Foto:Music a Cafe Nitra

Odkazy: 

Galéria

10419590_10152672744747256_3762501908112860893_n.jpg

 

 

Ďalšie články

Jeden krát dva: Hevhetia Fest a City Sounds Festival
Minulotýždňová ponuka predostrela viacero festivalov a nebolo ľahké voliť z bohatého jedálneho...
Jesenný jazzový detox na večerných ateliéroch
Letné mesiace boli obdobím neznesiteľných horúčav a oddychu od bežných povinností. Inak tomu nebolo...
Časopis s novým jazzovým outfitom
Už je tomu raz tak: panta rhei – všetko plynie, všetko sa mení a nebude tomu inak ani v printovom...
Košické „Jazzáky“ s vynikajúcim programom
Medzinárodný jazzový festival v Košiciach zažíva postkovidový reštart v plnej paráde. Od utorka 4....