Zimányiová s Burianom prinesú nový pohľad na svetovo známe skladby

Zimányiová s Burianom prinesú nový pohľad na svetovo známe skladby
jazz.sk

Košické Kasárne/Kulturpark privítajú 7. apríla dvoch ďalších významných hostí, ktorí sa predstavia publiku na pódiu v budove Alfa. Juraj Burian a Andrea Zimányiová sú mená, ktoré  asi netreba hudobnej verejnosti zvlášť predstavovať. On je gitarový virtuóz a vyhľadávaný štúdiový hráč, ona mladá, multižánrovo sa prezentujúca speváčka. Spojili sa, aby vytvorili dvojčlenné teleso, ktoré prinesie publiku nový pohľad na svetovo známe skladby.

 

V ich repertoári nájdete aj francúzske piesne, ktoré sú Andreinou charakteristickou žánrovou črtou. Azda najviac sa fokusujú na zaujímavé úpravy známych, ale pritom “neokukaných hitov ”, špeciálne aranžovaných do dua gitara a spev. Keďže dôležitá črta tejto dvojice je muzikálnosť, publikum má možnosť vypočuť si tú istú pieseň zakaždým inak. Ich prednosťou je improvizácia v danom momente. V originálnych verziách si bude môcť publikum vypočuť skladby napr. od Stevieho Wondera, Tiny Turner, Toma Petyho, Etty James, The Carpenters, Stinga, Michaela Jacksona a ďalších spevákov. Zaujímavosťou sú taktiež úpravy známych rockových skladieb ako Chicago či AC/DC.


Juraj Burian – gitarista, aranžér a producent vyštudoval bratislavské konzervatórium a v rokoch 1992-95 Berklee College of music v Bostone. Spolupracoval s najvýznamnejšími menami slovenskej a českej scény. Dvakrát sa stal inštrumentalistom roka (1990 a 2001). Na Eurovision song contest 1996 v Oslo reprezentoval Slovensko so skladbou Kým nás máš, ktorá sa umiestnila doposiaľ na najvyššej priečke spomedzi ostatných slovenských interpretov v tejto súťaži. Počas štúdia v Amerike sa spoznal s mnohými vynikajúcimi muzikantmi, s ktorými spolupracuje dodnes. Vďaka tomu môžeme na Slovensku pravidelne vidieť švédskeho bubeníka Johana Svensona či nórskeho basgitaristu Pera Mathisena. V týchto dňoch sa Juraj Burian chystá nahrať svoje sólové CD.
 

Andrea Zimányiová sa narodila v Bratislave. Už sedem rokov tvorí hudobnícky pár s Jurajom Burianom. Odmalička túžila stať sa speváčkou, čo sa jej splnilo vďaka skvelému hlasu. Je víťazkou prvého ročníka celoslovenskej súťaže Francúzska pieseň 1999. O rok neskôr vyhrala medzinárodnú súťaž na festivale v Splite. Desať rokov je speváčkou kapely Margot, ktorá v roku 2006 vydala debutový album Bez obalu a v roku 2007 druhý pod názvom Mať tak krídla. Andrea však pripravuje aj svoj prvý sólový album. V televíznom programe Let´s dance spievala s orchestrom Gustáva Broma. S vlastnou tvorbou sa predstavila aj v súťaži Eurovision song contest, kde postúpila do slovenského finále.

 

Tlačová správa

 

Foto:Music a Cafe Nitra

Odkazy: 

Esprit 2019

Galéria

10419590_10152672744747256_3762501908112860893_n.jpg

 

 

Ďalšie články

Andrej Šeban nahral nový album. Je pesničkový, provokatívny, prekvapivý
Po rozsiahlom a žánrovo nezaraditeľnom hudobnom diele Triplet prichádza uznávaný slovenský hudobník...
Jazzové lístie: mesto Lučenec pozýva na siedmy ročník obľúbeného jazzového festivalu
O svoje miesto v kalendári sa opäť po roku hlási jeseň. Dni sú kratšie, slnko zubatejšie a rána...
Klavirista Keith Jarrett vydáva nový album. V októbri vyjde jeho ďalší sólový počin
Už druhý rok po sebe sa klavirista Keith Jarrett rozhodol vydať sólové CD. Po sólovom albume,...
Uskutoční sa live stream na počesť Johna Coltrana. Diskutérmi bude aj Melissa Aldana a Archie Shepp
V stredu 23. septembra 2020 by oslavoval John Coltrane, titan moderného jazzu, svoje  94....