10 najobľúbenejších albumov: akú hudbu najviac obľubujú legendy svetového jazzu? 1/3

10 najobľúbenejších albumov: akú hudbu najviac obľubujú legendy svetového jazzu? 1/3
Dávid Oláh

Na sociálnych sieťach už dlhšie obdobie prebieha medzi hudobníkmi, ale aj laikmi hra, v ktorej jeden priateľ vyzve druhého, aby uviedol svojich 10 najobľubenejších albumov. V rámci karanténneho stavu sa do tejto hry zapojili aj umelci na svetovej úrovni, ktorí by na to za bežných okolností nemali čas. Pozrite si zoznam obľúbených albumov žijúcich legiend ako je Joe Lovano, Sonny Rollins a Dave Liebman.

 

Vybraných 10 najobľúbenejších albumov Joea Lovana:

 

John Coltrane - Crescent

 

Album, ktorý nahral Coltrane so svojim kvartetom v roku 1964 v období pred ďalšiou ikonickou doskou - A Love Supreme. Crescent je známy dlhým kontrabasovým sólom Jimmyho Garrissona, ale aj improvizáciami dua saxofónu a bicích nástrojov. Koncepčne a štýlovo je hudba zložená z modality, avantgardy a zaraďuje sa do postbopu. 

 

 

Bill Evans Trio - Live At The Village Vanguard

 

CD, ktoré je považované za jedno z najlepších živých nahrávok v celej jazzovej histórii, má svoje špecifické čaro a zvuk. Evansovi tu sekundujú Paul Motia na bicích násrojoch a Scott LaFaro na kontrabase. Práve LaFaro tu geniálne konverzuje s Evansom, čo posunulo celý zvuk na vyššiu úroveň. Album je teda inšpiráciou pre väčšinu jazzových klaviristov, ktorí sú následníkmi Evansovho štýlu. 

 

 

Sonny Rollins - Man In Jazz

 

Ďalšie live CD, ktoré nahral tentokrát Sonny Rollins. Na tomto koncerte líder spolu s kapelou jasne experimentuje s voľnejším "free" prístupom k hre a improvizácii.

  

 

John Coltrane - Live In Japan

 

Album "Live in Japan" je kompilátom štyroch dosiek, kde líder hrá s jeho posledným zoskupením (Alice Coltrane - klavír, Pharoah Sanders - saxofón, basový klarinet, Jimmy Garrison - kontrabas a Rashied Alli - bicie nástroje). V tomto období sa Coltrane naplno zaoberal avantgardným konceptom hry. Pharoah Sanders ovplyvnil Coltranea rozšírenými saxofónovými technikami ako je hranie viacerých tónov naraz (multiphonics), alikvóty a extrémne nasadzovanie. 

 

 

The Ornette Coleman Quartet - This Is Our Music

 

Ide o  v poradí piaty štúdiový album saxofonistu, ktorý sa preslávil ako otec avantgardy. Okrem Ornetta Colemana tu hrá aj Charlie Haden. Ed Blackwell a Don Cherry.

 

 

Miles Davis - E.S.P.

 

Album nahratý v roku 1965 v zložení druhého skvelého kvinteta Milesa Davisa. Pod hlavičkou Columbia Records vyšiel prvý album tejto geniálnej zostavy hudobníkov, z ktorých väčšina sú súčasnými ikonami - Herbie Hancock, Wayne Shorter a Tony Williams. Koncept tejto kapely je známy neustálym experimentovaním a interakciou priamo na pódiu. Či už po rytmickej, harmonickej, alebo melodickej stránke.

 

 

John Coltrane - Soultrane

 

Štvrté štúdiové CD Johna Coltranea nahral v roku 1958 pod hlavičkou Prestige Records v štúdiu Rudyho Van Geldera. Tento album sa nahral tri dni po tom, ako Coltrane nahrával Davisovu platňu "Milestones".

 

 

Keith Jarrett - Fort Yawuth

 

Jeden z menej známych albumov klaviristu, ktorý v roku 1974 nahral experimentálnu dosku. Kapela bola známa ako "American Quartet" a okrem lídra tu hrali Dewey Redman, Charlie Haden, Paul Motian a Danny Johnson.

 

 

Miles Davis - Round About Midnight

 

Ikonický album moderného jazzu, ktorý bol vydaný v období medzi doskami "Miles Ahead" a "Workin´". Davisovi tu sekundujú samé legendy - John Coltrane, Red Garland, Paul Chambers a Philly Joe Jones.

 

 

Charlie Parker and Dizzy Gillespie - Bird and Diz

 

Ide o štúdiový labum dvoch velikánov a otcov bebopu. Na vzniku, vydaní a produkcii tohto diela sa podieľal aj známy producent Norman Granz. Ide o jednu z mála platní pod jeho hlavičkou, na ktorých hrá iba kvinteto.

 

 

 

Dávid Oláh

Zdroj: FB fanpage Joea Lovana

 

 

Ďalšie články

Recenzia CD: Joe Lovano and Dave Douglas Sound Prints - Scandal
Saxofonista Joe Lovano spojil sily s trubkárom Davom Douglasom, aby nahral najnovšie CD plné...
Yoko Ono na pohreb Ornette Colemana priniesla ručne tkaný šál
Priatelia, rodina a fanúšikovia sa v sobotu zhromaždili v kostole Riverside v Manhattane, aby sa...
Lovano a Douglas debutujú so Shorterovými kompozíciami
Saxofonista Joe Lovano a trubkár Dave Douglas vydávajú záznam zo živého vystúpenia na Monterey...
Joe Lovano zdôrazňuje svoje sicílske korene: S talianskym trubkárom Enricom Ravom vydáva spoločný album "Roma"
Žijúca legenda talianskeho jazzu - trubkár Enrico Rava - spojil svoje sily s americkým...
10 najobľúbenejších albumov: akú hudbu najviac obľubujú legendy svetového jazzu? 2/3
Na sociálnych sieťach už dlhšie obdobie prebieha medzi hudobníkmi i laikmi hra, v ktorej jeden...
Rozhovor s Martinom Valihorom: pre Bratislavu je dôležité mať svoje Rádio Jazz
Obnovenie Rádia Jazz nadobúda na mimoriadnej dôležitosti práve v období pandémie COVID-19. V dobe,...
Popredný hráč na Hammond organ Brian Charette čoskoro vydá sólový elektronický album
Americký hammondista a skladateľ Brian Charette sa dlhodobo radí medzi top 10 hráčov na tento...
Klavirista Daniel Bulatkin prichádza s autorským debutom: album The New Beginning prináša so svojim zoskupením B/Y Organism
Pred viac ako rokom, v septembri 2019, sa u našich susedov konala skvelá akcia. Inšpirovaný slávnou...