Joe Lovano zdôrazňuje svoje sicílske korene: S talianskym trubkárom Enricom Ravom vydáva spoločný album "Roma"

Joe Lovano zdôrazňuje svoje sicílske korene: S talianskym trubkárom Enricom Ravom vydáva spoločný album "Roma"

Žijúca legenda talianskeho jazzu - trubkár Enrico Rava - spojil svoje sily s americkým tenorsaxofonistom so sicískymi koreňmi Joe Lovanom a v novembri 2018 spoločne odohrali krátke koncertné turné. Zo záznamu z ich koncertu v Ríme vznikol album s názvom Roma, ktorý vyšiel 6. septembra 2019 vo vydavateľstve ECM, pričom sa jedná o prvú zaznamenanú spoluprácu týchto dvoch jazzových mastrov.

 

Dvaja hudobníci, ktorí napriek tomu, že sa poznajú už od 70. rokov, až doteraz nemali možnosť intenzívnejšie preskúmať a prepojiť svoje hudobné osobnosti. Trubkár Enrico Rava a tenorsaxofonista Joe Lovano spolu hrali pred viac ako 20 rokmi v kapele s Miroslavom Vitoušom a Tonym Oxleym a potenciál ich spoločnej súhry odvtedy zostal nepreskúmaný. Preto keď sa v novembri 2018 v sále Auditorium Parco della Musica v hlavnom meste Talianska Rava a Lovano konečne stretli na jednom pódiu, bolo jasné, že pôjde o nezabudnuteľný zážitok. Tento večer zaznamenala spoločnosť ECM a pred pár týždňami ho vydala ako album pod názvom Roma.

 

V spoločnom kvintete s klaviristom Giovannim Guidim, bubeníkom Geraldom Cleaverom a kontrabasovým virtuózom Dezronom Douglasom predstavil trubkár Enrico Rava svoje skladby “Interiors” a “Secrets” a saxofonista Joe Lovano pridal svoj texaský blues “Fort Worth”, "Drum Song" (tu hral Lovano na maďarské tárogató) a skladbu “Divine Timing”, ktorú napísal špeciálne pre toto zoskupenie. Okrem toho počas koncertu zaznela aj skladba Johna Coltrana “Spiritual” a jazzový štandard “Over The Rainbow”.

 

Joe Lovano spomínal, ako prvýkrát počul hrať Enrica Ravu v 70. rokoch: “Vždy bolo počuť, že má obrovskú vášeň pre hudbu Milesa Davisa, Cheta Bakera, Arta Farmera, Kennyho Dorhama a Dizzyho Gillespieho, no na druhej strane bolo počuť aj vplyvy experimentátora Dona Cherryho. A jeho otvorenosť a obrovská vášeň k jazzu ma veľmi inšpirovala. Preto som mal pocit, že nám je súdené spolu raz hrať. A teraz som veľmi štastný, že sme spolu nahrali tento album...”

 

Enrico Rava rovnako pri Lovanovi nešetril chválou: “Joe je absolútny majster a hrá s neuveriteľnou srdečnosťou. Cítim sa k nemu veľmi blízko, keďže obaja máme hlboké korene v tradícii, no zároveň smerujeme do budúcnosti, bez akejkoľvek autocenzúry.”

 

 

Zdroj: All About Jazz

Autor: Martin Uherek

Foto: Roberto Cleaver 

 

 

Ďalšie články

Recenzia CD: Joe Lovano and Dave Douglas Sound Prints - Scandal
Saxofonista Joe Lovano spojil sily s trubkárom Davom Douglasom, aby nahral najnovšie CD plné...
Yoko Ono na pohreb Ornette Colemana priniesla ručne tkaný šál
Priatelia, rodina a fanúšikovia sa v sobotu zhromaždili v kostole Riverside v Manhattane, aby sa...
Lovano a Douglas debutujú so Shorterovými kompozíciami
Saxofonista Joe Lovano a trubkár Dave Douglas vydávajú záznam zo živého vystúpenia na Monterey...
10 najobľúbenejších albumov: akú hudbu najviac obľubujú legendy svetového jazzu? 1/3
Na sociálnych sieťach už dlhšie obdobie prebieha medzi hudobníkmi, ale aj laikmi hra, v ktorej...
Hitchcock už nemusí byť len veličinov pre filmových labužníkov. Britský saxofonista Alex Hitchcock prináša novinku Dream Band
Alex Hitchcock je britský saxofonista so sľubnou budúcnosťou, ktorý so svojim projektom Dream Band...
Punk + Free Jazz = WOW! Dánsky gitarista Teis Semey prekvapuje novinkou Mean Mean Machine
Aké úžasné je nedať predsudkom šancu. Úprimne, keď mi bol holandskou kamarátkou, promotérkou...
Začal sa podcast na počesť Michaela Breckera. Novinár Bret Primack sa v prvom dieli rozprával s autorom biografie saxofónovej legendy
Jazzový novinár a fanúšik Bret Primack prednedávnom spustil sériu podcastov venovaných Michaelovi...
Vo veku 77 rokov zomrel gitarový velikán. Pat Martino podľahol chorobe
Ani tento mesiac sa jazzová komunita nevyhla ďalšej veľkej strate. Navždy nás opustila legenda...