Alan Bartuš je mladý jazzový klavirista, ktorý v súčasnosti študuje jazzový klavír vo Viedni pod vedením legendárneho Olivera Kenta. Iba pred nedávnom sa Alan spolu svojím otcom Štefanom "Pištom" Bartušom vydal na jazzový seminár do švajčiarskeho Bazileja. "Focusyear" je projekt, ktorý trvá jeden rok. Ansámbel tvorí deväť mladých hudobníkov z rôznych krajín sveta, ktorých vyberajú tí najlepší svetoví jazzmani.
Náš vynikajúci mladý klavirista Alan Bartuš má za sebou veľmi zaujímavú skúsenosť. V nedeľu 7. marca 2019 odcestoval spolu s svojím otcom Štefanom "Pištom" Bartušom do Bazileja na konkurz. Išlo o trojdňový kurz na pôde hudobnej akadémie v Bazileji. Konkrétne sa tam konal "JAZZ CAMPUS", ktorý bol nabitý tou najkvalitnejšou hudbou. Koncept tohto workshopu je založený na tom, že sa z celého sveta vyberú tí najtalentovanejší hudobníci podľa svojich zaslaných nahrávok. Spolu s ďalšími vybranými hudobníkmi tvoril Alan Bartuš tento "superband". Zaujímavý je aj fakt, že vekový priemer hudobníkov bol okolo 30 rokov. Alan Bartuš bol teda najmladším hudobníkom zo všetkým prihlásených záujemcov. Lektormi na tomto workshope boli umelci ako napríklad Jeff Ballard, Larry Grenadier či Lionel Loueke. V porote sedeli Jorge Rossy, Guillermo Klein, Wolfgang Muthspiel, Norma Winstone, Sarah Chaksad, Dominique Girod, David Virelles, Pablo Held.
Vedúcim tohto projektu je gitarista a skladateľ Wolfgang Muthspiel, ktorý po krátkom privítaní informoval o nasledujúcom programe. Počas prvého dňa sa z 24 účastníkov zostavili 4 ansámble, ktoré dostali k dispozícii štúdio na 2 hodiny. Úlohou hudobníkov, ktorí sa stretli práve vtedy po prvýkrát, bolo pripraviť hudbu na 15 minút a následne ju prezentovať pred porotou a ostatnými uchádzačmi. Išlo o veľmi zaujímavú výzvu. V Alanovom ansámbli boli inštrumentalisti z Argentíny, USA, Francúzska, Holandska či Brazílie. Na mieste si pripravili aranžmán štandardu "What is this Thing Called Love" a jednu autorskú skladbu od vibrafonistu. Ansámbel hral v obsadení saxofón, gitara, vibrafón, klavír, kontrabas a bicie nástroje. Štefan "Pišta" Bartuš sa o ich výkone vyjadril takto: "Priznám sa, že z toho čo hrali som mal zimomriavky a veľký zážitok. Zneli ako skutočný band. Následne sme sa všetci presunuli do inej sály, kde hrala ďalšia zostava - takisto veľmi kvalitná."
Počas druhého dňa sa odohrával individuálny konkurz. Alan tu bol doprevadzaný rytmikou kde hral aj Jorge Rossy (bubeník z kapely Brad Mehldau Trio). Rossy rozdal kapele noty, vysvetlil formu, následne hrali iba pre porotu. Odzneli Alanove dve autorské kompozície a jeden jazzový štandard. Nasledovalo krátke interview, kde sa Alana pýtali na jeho skúsenosti, background a tak ďalej. Poobede bol workshop a skúška z hry z listu, ktorý viedol skladateľ a aranžér Guillermo Klein. Pri tejto príležitosti sa sformoval Big Band. Išlo o vynikajúcu skúsenosť a overenie si schopností hrať z listu a orientovat sa aj v zložených metrách - napríklad dva takty 5/4 a ďalšie dva takty 7/8 takt. Večer sa uskutočnilo veľmi vydarené jam session.
Cieľom tohto projektu je dať dokopy band, s ktorým v priebehu roka pracujú jazzové legendy. Kapelu sa snažia naviesť k vytvoreniu ich vlastného soundu. Band spolu potom cvičí, nahráva a koncertuje na rôznych festivaloch. Všetky náklady sú hradené projektom, takže hudobníci sa môžu naplno sústrediť iba na hudbu. "Uroveň bola doslova svetová, uvidíme či do ansámblu vyberú aj Alana. Minulý rok napríklad prijali dvoch bubeníkov a žiadneho klaviristu. Sme však plný dojmov a Alana veľmi veľa hudobníkov pochválilo," uzatvára Štefan Bartuš.
Alanovi držíme palce a tešíme sa z jeho úspechov.
Dávid Oláh
Zdroje: Štefan "Pišta" Bartuš