Americká odysea Joshuu Redmana

Americká odysea Joshuu Redmana
Peter Motyčka

Zachytili ste už fenomén NPR Tiny Desk Concerts? Dvadsaťminútové komorné vystúpenia v kancelárskych priestoroch rozhlasovej stanice National Public Radio vo Washingtone. Od roku 2008 za nimi stojí známy moderátor Bob Boilen (prebiehajú mimochodom v jeho kancelárii) a doteraz sa mu do daného formátu podarilo zapracovať stovky umelcov: od nám menej známych, po globálne mená ako Suzanne Vega, Lenny Kravitz, Norah Jones, Glen Hansard, The Klezmatics či Esperanza Spalding. Stránka rádia ako aj YT kanál ponúkajú možnosť návratu k videozáznamom týchto vystúpení a to je len dobre.

 

Séria NPR Tiny Desk Concerts vám dozaista otvorí oči i uši a ponúkne, čo sa dnes odohráva na americkej (nie prvoplánovo komerčnej) scéne. A môžeme byť radi, že sa tam odohráva hodne aj na jazzovom poli. Z vystúpení roka 2023 námatkovo spomeniem takmer akustické vystúpenie kvarteta trubkára (a speváka a rapera) Thea Crokera s hosťujúcou speváčkou menom MALAYA (diametrálne odlišné od toho, čo predviedol v rámci bratislavských Džezákov), legendu východo-západného kultúrneho transferu Shakti na čele s nesmrteľným gitaristom Johnom McLaughlinom, hráčom na tabla Zakirom Hussainom a fenomenálnym spevákom Shankarom Mahadevanom (zostavu dopĺňali huslista a ďalší perkusionista), nový projekt New Jawn kontrabasistu Christiana McBrideho s trubkárom Joshom Evansom, saxofonistom Marcusom Stricklandom a bubeníkom Nasheetom Waitsom, alebo sexteto Kenny Garrett and Sounds From The Ancestors. Prípadne aj vynikajúci projekt Hiromi's Sonicwonder, ktorý nám živelná klaviristka predstavila na jeseň v Bratislave.

 

 

Minulotýždňovým objavom bolo vystúpenie saxofonistu a skladateľa Joshuu Redmana, ktorý uviedol trojicu skladieb z aktuálneho albumu „Where Are We“, jeho prvého „zárezu“ v rámci legendárneho labelu Blue Note. Redman sa v rámci albumu zamýšľa nad zložitosťou a spletitosťou Ameriky a reflektuje viaceré (ne)normálnosti súčasnej doby. Do kancelárie washingtonského rádia si podobne ako do štúdia pozval speváčku Gabrielle Cavassa (víťazku Sarah Vaughan International Jazz Vocal Competition 2021), ktorá v sprievode kvarteta ponúkla trojicu ikonických hymien americkej súčasnosti: Chicago Blues klasika Counta Basieho, trúchlivý popevok Streets of Philadelphia gitaristu Brucea Springsteena z filmu Philadelphia a trúchlivú výčitku After Minneapolis národného songwritera Woodyho Guthrieho, ktorou reflektuje osud Georga Floyda, zavraždeného policajtom v Minneapolise. Túto záverečnú tryznu otvára Redman svojim pohľadom na americkú patriotistickú pieseň America the Beautiful. Málokedy sa v rámci dvadsiatich minút podarí presvedčiť nielen priaznivcov, ale aj odporcov. Fantastické, Joshua!

 

 

Joshua Redman: saxophone

Gabrielle Cavassa: vocals

Paul Cornish: piano

Philip Norris: double bass

Nazir Ebo: drums

 

Autor: Peter Motyčka

Zdroj: www.npr.org/series/tiny-desk-concerts/

 

 

 

Ďalšie články

V prvý deň Jazzákov si musel prísť na svoje naozaj každý!
Podujatie s názvom Bratislavské jazzové dni hádam ani nie je potrebné bližšie predstavovať. „...
Joshua Redman: Elegán saxofónu headlinerom Jazzových dní
Jedným z najväčších ťahákov tohtoročnej edície Bratislavských jazzových dní bude bez debaty...
CD Still Dreaming: Joshua Redman je vo svojej vrcholnej forme
Saxofonista Joshua Redman sa na svojej najnovšej platni s názvom "Still Dreaming" podujal na...
Recenzia CD: Telepatická blízkosť Joshuu Redmana a Brada Mehldaua
Do obchodov sa na jeseň 2016 dostalo spoločné CD duetov saxofonistu Joshuu Redmana a klaviristu...
Jazzové polky od českého Slavíka
Na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou sa počas nasledujúceho týždňa už tridsiatyôsmykrát...
Nielen opera, ale aj jazz na Symfónii umenia
Už len tento týždeň si môžete zakúpiť zľavnené vstupenky na medzinárodný multižánrový festival...
Kam za dobrým koncertom alebo niekoľko jazzových tipov
Na stránkach portálu JAZZ.SK pravidelne informujeme o domácich jazzových koncertoch či festivaloch...
Dve dekády zázraku s CZ-SK Big Bandom Matúša Jakabčica
Pokiaľ už máme to jubileum, nalejme si čistého vína: uživiť v domácich podmienkach jazzový...