Ansambel SO36 pod vedením saxofonistu Erika Rothensteina vydáva svoj debutový album Čierna labuť

Ansambel SO36 pod vedením saxofonistu Erika Rothensteina vydáva svoj debutový album Čierna labuť

Ansambel SO36 pod vedením saxofonistu Erika Rothensteina vydal svoj debutový album Čierna labuť. Spolupracoval na ňom so súčasnými slovenskými skladateľmi. Dielo je inšpirované rovnomennou knihou Nassima Thaleba a pandémiou, ktorá ohrozuje celý svet. Ansambel sa umeleckou formou a prostriedkami súčasnej vážnej hudby snaží reflektovať túto situáciu.

 

Erik Rothenstein, venujúci sa primárne jazzu, hľadá v tomto projekte novú zvukovosť, prístup k interpretácii a kooperáciu hudobníkov s rôznym žánrovým pozadím. Spája klasické sláčikové kvarteto zložené z členov Slovenskej filharmónie (Lucia Harvanová - 1.husle, Michaela Petríková - 2. husle, Roman Rusňák - viola, Boris Bohó - violončelo) s jazzovými hudobníkmi (Ľuboš Brtáň - gitara, mix a produkcia, Vladislav Šarišský - klavír). Zadanie pre skladateľov bolo inšpirované knihou Čierna labuť. Autor Nassim Thaleba v nej popisuje nepredvídateľnú udalosť a jej ďalekosiahle dôsledky. Je súčasná pandémia takouto udalosťou alebo sa dala predvídať? Nassim Thaleb upozorňuje, že covidová kríza nie je Čiernou labuťou, bola predvídateľná, vlády miliónovými dotáciami hasia požiar, ktorý sa dal odvrátiť za oveľa nižšie náklady. Album podnecuje prostriedkami súčasnej vážnej hudby zamyslenie sa nad touto situáciou.

 

Debutový album Čierna labuť vydala skupina v novembri 2020. Obsahuje skladby skomponované na objednávku od slovenských súčasných skladateľov. Medzi mladších autorov patria Lucia Papanetzová, Michal Stahl a Vlado Šarišský, ktorí už v minulosti pre ansámbel písali. Svoje prvé dielo pre skupinu napísal renomovaný, v zahraničí rešpektovaný skladateľ Egon Krák. Album takto prináša rôznorodý kompozičný rukopis a generačný pohľad skladateľov.

 

Ansambel SO36 sa prvýkrát predstavil verejnosti s programom Gershwin Reloaded (festival Orfeus 2018), ktorým si pripomenul 120. výročie narodenia Georgea Gershwina. Ďaľším projektom bolo audiovizuálne predstavenie VELVET premierované pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie, 15.11. 2019 v Bratislave v Novej cvernovke. Prepája autorský vizuál režírovaný Viliamom Csinom s kompozíciami skladateľov Matúša Jakabčica, Vladislava Šariškého a Erika Rothensteina.

 

ČIERNA LABUŤ (Bebe Rebe 2020)

obsadenie:

Erik Rothenstein - barytónový saxofón

Ľuboš Brtáň - gitara

Vladimír Šarišský - klavír

Lucia Harvanová - 1. husle

Michaela Petríková - 2. husle

Roman Rusňák - viola

Boris Bohó - violončelo

 

Kompozície:

Michal Stahl - XIX 1.časť Before, XIX 2.časť During,

Egon Krák - Unforgetable,

Vladislav Šarišský - Black Swan,

Lucia Papanetzová - LY.

 

 

Erik Rothenstein je barytónový saxofonista, skladateľ, aranžér a pedagóg. Venuje sa jazzovej a klasickej hudbe. Vedie svoju vlastnú skupinu Erik Rothenstein band s ktorou nahral štyri albumy a vystupoval v Európe a Južnej Amerike. Jeho tvorba pramení z koreňov hudby stredovýchodnej  Európy  (slovanský a balkánsky folklór, klezmer) v prepojení s jazzovou tradíciou. V posledných rokoch sa predstavuje ako líder originálnych projektov. Jeho tvorbu charakterizuje hľadanie nového hudobného výrazu a možností spájania rôznych vplyvov. V minulosti v rámci jazzových štvrtkov v klube Rock café predstavil so svojou kapelou fúziu jazzu, klezmerovej hudby a skladieb ovplyvnených ľudovou hudbou. Zakladal teleso Lento Ad Astra venujúce sa  komornej klasickej hudbe a world music skupinu Babelel Beat Band. Bol spoluzakladateľom Pressburger Klezmer bandu.

 

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

S podporou SOZA.

 

Zdroj: tlačová správa

 

 

Ďalšie články

Andreas Varady nahráva s jazzovými legendami
Má šestnásť, je firemným hráčom výrobcu gitár Benedetto, v októbri podpísal zmluvu s ...
Andreas Varady: Verve som opustil, no nerozišli sme sa v zlom, najnovší album je premiérou môjho súčasného ja
Gitarista Andreas Varady, slovenský rodák žijúci v Írsku, sa stal hviezdou na svetovej jazzovej...
Ďalší hudobný prírastok na československej scéne: Martin Konvička vydáva debutový album s názvom Coming Homo
Mladý český klavirista Martin Konvička už o pár dní vydá svoj debutový album. Akustický formát tria...
Recenzia CD: Berezova "Intuícia" nesklamala
Gitarista Pavol Bereza nie je žiadnou novou tvárou na scéne slovenského jazzu. Dlhé roky pôsobí ako...
Quo vadis Bratislava Hot Serenaders?
Orchester Bratislava Hot Serenaders mohol aj vďaka Fondu na podporu umenia v tomto náročnom...
Grammy 2022. Poznáme nominantov 64. ročníka najprestížnejších ocenení
Nominácie na tohtoročné ocenenie Grammy sú už známe. Ide o 64. ročník odovzdávania...
Janka Kozáková si plní sny. V projekte Vlčie maky prináša folklórne piesne v jazzových aranžmánoch
Janu Kozákovú široká verejnosť vníma najmä ako speváčku kapely Mukatado, ktorá v tomto období...
Hitchcock už nemusí byť len veličinov pre filmových labužníkov. Britský saxofonista Alex Hitchcock prináša novinku Dream Band
Alex Hitchcock je britský saxofonista so sľubnou budúcnosťou, ktorý so svojim projektom Dream Band...