ASCAP ocenili najlepšie písané diela s jazzovou tématikou

ASCAP ocenili najlepšie písané diela s jazzovou tématikou

 

ASCAP (Americká spoločnosť skladateľov, spisovateľov a vydavateľov; The American Society of Composers, Authors & Publishers) každoročne udeľuje cenu Deemsa Taylora. Ocenenie dostávajú autori za výnimočné knihy, články, rozhlasové vysielanie a webstránky orientované na hudbu. 

 

Ocenenie bolo založené v roku 1967 na uctenie si pamiatky Deemsa Taylora, skladateľa a hudobného kritika, ktorý zomrel v roku 1966. Tento rok budú už po 44. krát udeľované ceny ASCAP Deems Taylor Awards, a medzi ocenenými budú aj autori článkov a kníh z jazzovej oblasti. Ocenených každoročne vyberá porota a jej členmi pre tento rok boli Paul Moravec, Daniel Felsenfeld, Jonathan David, Richard Miller, Julie Flanders, David Massengill, Matthew Shipp, Pat Irwin a John Wesley Harding. Slávnostné udeľovanie cien spojené s recepciou sa bude konať 14. novembra v priestoroch ASCAPu v New Yorku.

 

Tu sú ocenení autori, ktorí napísali články a iné diela s jazzovou tématikou:

  • Evan Haga, editor magazínu JazzTimes bude ocenený za článok Night and Day: Jazz Meets Heavy Metal, ktorý vyšiel v JazzTimes v čísle júl/august 2011. Článok je vo svojej plnej dĺžke dostupný na internete.
  • Clark a Gwen Terryovci budú ocenení za autobiografiu Clarka Terryho s názvom Clark: The Autobiography of Clark Terry, ktorú vydalo vydavateľstvo University of California Press. 
  • Ocenenie Timothyho Whitea pre výnimočný hudobný životopis v oblasti populárnej hudby (The Timothy White Award for Outstanding Musical Biography in the pop music field) pôjde Davidovi Kastinovi za knihu Nica’s Dream: The Life and Legend of the Jazz Baroness. Knihu vydalo W.W. Norton & Comp.
  • Dvaja autori si prídu po ocenenie za texty, ktoré vyšli spoločne s hudobnými albumami, tzv. „liner notes.“ Sú nimi Daphne Brooks a Ed Hazell. Daphne Brooks napísala texty k špeciálnemu vydaniu albumov Arethy Franklin, Take a Look: Aretha Franklin Complete on Columbia. Ide o sadu jedenástich CD a jedného DVD, ktorá obsahuje všetky jej nahrávky v spoločnosti Columbia, vrátane niekoľkých predtým nevydaných nahrávok, zriedkavých mono mixoch a štúdiových konverzácií. 
  • Druhým autorom oceneným za „liner notes“ je Ed Hazell, ktorý napísal texty k Billy Bangovmu albumu Survival Ensemble’s Black Man’s Blues. Album vydala spoločnosť NoBusiness Records. 

Foto: facebook.com; C. Terry: riverwalkjazz.org; D. Kastin jazztimes.com; D. Brooks: radcliffe.harvard.edu

-nat-

 

Galéria

Clark Terry.jpg
David Kastin.jpg
Daphne Brooks.jpg

 

 

Ďalšie články

Výzva Slovenskej jazzovej spoločnosti na dodanie návrhov pre edičný plán CD Hudobného fondu pre rok 2020
Slovenská jazzová spoločnosť oznamuje, že prijíma návrhy na výrobu/vydanie CD nosičov pre...
Bratislava Hot Serenaders zožali úspech v Rusku. Záverečná dráma na letisku skončila happyendom
Najznámejší slovenský orchester, ktorý sa venuje jazzovej hudbe 20. a 30. rokov – Bratislava...
News For Peter: Gitarista Peter Palaj vydal svoj debutový album
Mladý 25-ročný gitarista Peter Palaj pred pár týždňami vydal svoje debutové CD, ktoré vyšlo pod...
Česká televízia vysiela každý piatok nový diel z dokumentárnej série: Příběhy českého jazzu
,,Jazz je sloboda. Kedykoľvek, kdekoľvek a za akúkoľvek cenu. Nič nerozleptáva neslobodný režim...