"Bol to rasizmus!" Soweto Kinch hovorí o tom, ako mu zakázali vstúpiť do vagóna prvej triedy

"Bol to rasizmus!" Soweto Kinch hovorí o tom, ako mu zakázali vstúpiť do vagóna prvej triedy

Altsaxofonista Soweto Kinch, ktorý pred pár rokmi vystúpil na Trnavskom Jazzyku, sa prednedávnom rozhovoril o viacerých incidentoch rasizmu, ktoré zažil počas posledných mesiacov vo Veľkej Británii. Naposledy mu podľa jeho slov zakázali vstup do vagóna prvej triedy, napriek tomu, že mal platný lístok.

 

Soweto bol pozvaný do talk show moderátora Roberta Pestona na britskom televíznom kanáli ITV a počas tohto rozhovoru spomenul incident, ktorý sa mu stal práve v ten deň na ceste do štúdia: “Je to únavné. Práve teraz, keď som bol na ceste sem do štúdia, mi bolo zabránené vstupiť do vagóna prvej triedy, napriek tomu, že som mal zakúpený platný lístok prvej triedy... a keď na takéto veci začnem kriticky reagovať, tak ma považujú za agresívneho, vieš, je to druh akéhosi tichého akceptovania, každý vie, o čo ide.”

 

Po moderátorovej otázke: "Čo sa vlastne stalo?” Kinch pokračoval: "Stalo sa, že sprievodca sa rozhodol, že v prvej tiede nebol dostatok voľných miest, napriek tomu, že som nafilmoval štyri voľné miesta. No namiesto toho, aby som to hneď v hneve zavesil na sociálne médiá, pomyslel som si 'Ok, budem chvíľu sledovať, čo sa tu vlastne deje.' "

 

“Lebo ja budem na vine, keď poukážem na to, čo je tu zrejmé, niekto je evidentne frustrovaný a má chuť šikanovať a vybúriť sa na černochovi. Je to niečo, čo sa deje nepretržite a namiesto toho, aby bola energia smerovaná ku spravodlivosti alebo na vyrovnanie existujúcej nerovnováhy, je to o tom, že 'musím ja dokázať, že toto bola jeho motivácia?' Bol to rasizmus. Je to rasizmus alebo to nie je rasizmus? Je to obzvášť emocionálne vyčerpávajúce.”

 

Toto rozhodne nie je prvýkrát, čo sa Soweto stretol s podobným správaním a rozrozprával sa o ňom. V novembrovom rozhovore pre magazín Guardian spomínal ďalší incident.:"Keď som dnes cestoval vo vlaku do Londýna a spal som na svojom sedadle, jeden beloch ma zobudil, aby si ku mne pristadol, napriek tomu, že v celom vozni bolo množstvo prázdnych miest,” sťažoval sa Kinch. "Potom do mňa začal agresívne strkať lakťom, akoby chcel konfrontáciu. Zdvorilo som mu povedal, aby prestal, ale samozrejme nikto iný si ma nezastal - dokonca jeden človek prišiel na jeho obranu a povedal, že ja som ten, kto má odísť. Jediné, čo títo ľudia chcú, je utíšiť nás a to nie je niečo, čo som ja ochotný akceptovať.

 

Len pred pár mesiacmi vydal Soweto Kinch nový album s názvom Black Peril, ktorého hlavnou inšpiráciou boli rasové nepokoje z roku 1919. Obsahuje hviezdnu zostavu hudobníkov z celej britskej jazzovej scény, medzi ktorých patria napríklad Jay Phelps (trúbka), Giacomo Smith (klarinet), Xhosa Cole (tenorsaxofón/flauta) a Nathanial Cross (trombón) - a americké jazzové hviezdy - klavirista Eric Lewis a bubeník Gregory Hutchinson.

 

 

Zdroj: The Guardian

Autor: Martin Uherek

Foto: Dacoucou

 

 

Ďalšie články

Mária Reháková: Neskôr prídu tie praktické otázky ako - dá sa to s flautou? Uživím sa tým?
Dohodol som si rozhovor s mladou jazzovou flautistkou Máriou Rehákovou. Mária študuje na...
Marek Dorčík pripravuje šnúru v Anglicku, hosťom bude Lukáš Oravec
Slovenskí jazzmani hrávajú často aj v zahraničí, najmä v rámci Európy, no obvykle sa po šnúre...
Rozhovor s jedinečným československým triom Szaturma: o inšpiráciach, debutovom albume a blížiacom sa krste na JazzFestBrno
Za necelé tri roky svojho pôsobenia si trio Szaturma stihlo vybudovať svoj vlastný hudobný jazyk...
Hudobný darček pre milovníkov world music: Akordeonista Jean-Louis Matinier a gitarista Kevin Seddiki vystúpia v Bratislave
V sobotu 14. marca vystúpi v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca výnimočné hudobné duo z...
Sisa Fehérová a Cha bud: Skladba Holúbky spojili košických hudobníkov proti extrémizmu
“Môj milý, holubičí národ, sľúbili sme si vydržať,” refrén pesničky odkazuje hneď k dvom silným...
CD Perforomances: Vzrušujúci výlet skrz tvorbu Ľuboša Šrámeka
Klavirista, skladateľ, aranžér, pedagóg a producent Ľuboš Šrámek patrí k jedným z...