Československé festivalové turné: Lukáš Oravec Quartet sa predstaví s Aaron Goldbergom

Československé festivalové turné: Lukáš Oravec Quartet sa predstaví s Aaron Goldbergom
Patrik Gömöri

V apríli (2018) sa uskutoční festivalové turné projektu slovenského jazzového trumpetistu Lukas Oravec Quartet (SK/CZ). Turné sa koná v Čechách a na Slovensku a pozvanie na spoluprácu prijal mimoriadny hosť, hviezdny pianista Aaron Goldberg (USA).

 

Projekt sa predstaví na festivaloch:

 

5.4. - Jazzinec Trutnov (CZ)

6.4. -  Bratislavské Jazzové dni v Žiline (SK) – Veľká koncertná sála Žilinského Konzervatória

7.4. - Piešťany La Musica Club (SK)

8.4. - Jazzfest Brno (CZ) – Divadlo Husa na Provázku

 

Lukas Oravec Quartet & Aaron Goldberg (USA)

 

Lukáš Oravec – trúbka, krídlovka

Aaron Goldberg – klavír

Tomáš Baroš – kontrabas

Marián Ševčík – bicie nástroje

 

Formácia Lukáš Oravec Quartet (SK/CZ) vznikla začiatkom roku 2012. Svojou kvalitou okamžite zaujala jazzových nadšencov. Kapela odohrala rozsiahlu šnúru klubových koncertov a festivalových vystúpení po celej Európe. Quartet získal najvyššiu cenu súťaže „Young Faces of Slovak Jazz“ a zároveň cenu za „interpretačný výkon“ lídra quartetu. V roku 2013 vydali debutový album s názvom „Introducing Lukáš Oravec Quartet“, ktorý získal cenu „Esprit“ za najlepší slovenský jazzový album roku 2013. V Roku 2015 vydáva dva albumy. Album „Piotrology“ Lukáš Oravec Quartet feat Vincent Herring (USA) a album Kulosaari, ktorý získal nomináciu na cenu Radiohead Award 2015.  V roku 2016 vydáva najnovší album kvarteta „Ali“, ktorý získal nomináciu na cenu Radio Head 2017 a zároveň získal cenu "Esprit" za najlepší slovenský jazzový album roku 2016, čím sa stal najviac oceneným jazzovým projektom za posledných päť rokov. Quartet spolupracuje s najlepšími hudobníkmi z európskej a americkej jazzovej scény, s Rick Margitza, Vincent Herring, Andy Middleton, Danny Grissett, Wayne Escoffery, Kalmán Oláh, Miroslav Vitouš, Peter Erskine, Benito Gonzalez, Gabor Bolla a s mnohými ďalšími..

 

Aaron Goldberg (30. apríla 1974, Boston) je americký jazzový klavirista. Hru na klavír začal študovať ako sedem ročný. Neskôr študoval na Harvardskej univerzite. Prvý album pod svojim menom „Turning Point“ vydal v roku 1999 a v nasledujúcich rokoch vydal niekoľko ďalších skvostných albumov. Počas svojej kariéry spolupracoval s množstvom hudobníkov, medzi ktorých patrí napríklad Kurt Rosenwinkel, Buddy DeFranco, Joshua Redman, Terry Gibbs. Wynton Marsalis, Guillermo Klein, Nicholas Payton, Al Foster alebo Freddie Hubbard. Dnes patrí medzi svetovú jazzovú elitu medzi pianistmi. Svojim osobitým štýlom hry, bravúrnou klavírnou technikou, originálnym pohľadom na samotnou interpretáciou jazzovej tradície, uchvátil množstvo jazzových a klasických poslucháčov po celom svete. V neposlednom rade sú to moderné albumy ako lídra, či sidemana a hudba, ktorú skomponoval. Plná melódií, lyriky, polyritmov a moderných postupov s presahom do klasickej hudby.       

Lukáš Oravec je slovenský jazzový trumpetista a skladateľ. Dva krát (2014,2017) ocenený cenou Esprit za najlepší jazzový album roku. Na svoje konto si pripísal množstvo spoluprác s osobnosťami domácej i svetovej scény ako Bob Mintzer, Wayne Escoffery, Danny Grissett, Rick Margitza, Kálmán Oláh, Vincent Herring, Miroslav Vitous, Peter Erskine, Gábor Bolla, či Benito Gonzalez. Je členom rozhlasového Big Bandu Gustava Broma.          

Marian Ševčík je jedným z najvplyvnejších Slovenskych bubeníkov svojej generácie. Úcinkoval na jazzových festivaloch v Rakúsku, Nemecku, Švédsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Holandsku, Poľsku, Španielsku a USA. Marián hral a nahrával s hudobníkmi ako Joel Frahm, Boris Kozlov, Igor Butman, Benito González, Joel Frahm, Deborah Davis, George Mraz, Alex Sipiagin, Mary Stallings, Essiet Okon Essiet, Donny McCaslin,Joe Cohn, Igor Butman.          

Quartet dopĺňa žiadaný český kontrabasista Tomáš Baroš. Patrí k najmladším talentovaným kontrabasistom na jazzovej hudobnej scéne. Zároveň najvyhladávanejším a oblúbeným sidemanom svetovej jazzovej špičky koncertujúcej na našom kontinente (Arturo Sandoval, Bob Mintzer, Louis Hayes, Benny Golson atď..). Tomáš Baroš je člen najprogesívnejších jazzových formácií doma a v zahraničí. Napríklad v kapele Harryho Sokala „Three Tenors“ alebo v Rozhlasovom Big Bande Gustava Broma.

Tlačová správa

Galéria

LOQ-2018-GOLDBERG copy.jpg

 

 

Ďalšie články

Večer najlepšieho slovenského jazzu po prvýkrát v televízií: Esprit 2017 v nedeľu na Dvojke
Tí z vás, ktorí osobne nestihli, alebo by si radi pripomenuli tohtoročný Esprit 2017, slávnostný...
Ingrid Bezáková nahrala vokálny album Deep Inside
'Album Deep Inside Ingrid Bezákové je skutečně hodně hluboko uvnitř jazzu a tím, jak tato půvabná...
Gitarista a skladateľ Pavol Bereza vydáva debut Intuition
Suverénny debut uznávanej osobnosti slovenskej jazzovej scény. To je novinka Intuition gitaristu a...
Recenzia CD: Ludo Kotlár Trio - Hangin´
V poslednom období sa na slovenskej jazzovej scéne objavuje veľa mladých hudobníkov. Ide o...
Bratislavským „jazzákom“ budú vládnuť aktuálne trendy
Tradičný jesenný jazzový sviatok ponúka aj tento rok pestrý program. Organizátori Bratislavských...
Malá spomienka na Martina Ďurdinu
Minulý týždeň viacerí domáci hudobníci spomínali na svojho kolegu a kamaráta Martina Ďurdinu (1973...
Staň sa novou tvárou (nielen) slovenského jazzu
Každoročne sa na domácej scéne objavujú nové hudobné zoskupenia, ktoré sa snažia dostať do...
Osobnosti európskeho jazzu – Marcin Wasilewski a jeho trio
Z pohľadu slovenských jazzových hudobníkov (i fanúšikov) sa ako „zasľúbená krajina jazzmanov“ javí...