Ďalšia svetová hviezda na Colours of Ostrava 2017: Bude ňou speváčka Norah Jones

Ďalšia svetová hviezda na Colours of Ostrava 2017: Bude ňou speváčka Norah Jones
Patrik Gömöri

Norah Jones vystúpi na festivale Colours of Ostrava 2017! Deväťnásobná držiteľka Grammy tak v programe dopĺňa už ohlásené hviezdy Imagine Dragons, Birdy a Moderat. “Mám pocit, že už snáď ani nie je nutné viac dodávať či vysvetľovať. Norah Jones som si na Colours of Ostrava priala už dlho. Je to splnený sen, ktorý budeme budúci rok spoločne zdieľať s návštevníkmi. Speváčka sa so svojím koktailom skladieb v rozmedzí jazzu, folku, country, rocku a popu, výrazných melódií a osobných textov na náš festival skvelo hodí,” hovorí riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

 

Norah Jones sa na medzinárodnej scéne predstavila vo februári 2002 s debutovým albumom Come Away With Me, na ktorom ukázala svetu svoj jedinečný hlas. Nahrávka sa v hudobnom svete stala fenoménom, v roku 2003 ovládla ceny Grammy a ukázala celkom odlišný smer, ktorý ponúkala vtedajšia prevládajúca pop music. Od vtedy predala Norah Jones cez 45 miliónov nosičov a stala sa deväťnásobnou držiteľkou cien Grammy. Má na svedomí radu sólových albumov, ktoré sa stretli s úspechom u kritikov aj v predajných rebríčkoch - Feels Like Home (2004), Not Too Late (2007), The Fall (2009) a Little Broken Hearts (2012) – taktiež nahrávky so svojimi kapelami The Little Willies a Puss N Boots. Kompilácia z roku 2010 …Featuring Norah Jones ukázala jej neuveriteľnú všestrannosť. Obsahovala spoločné skladby s tak odlišnými umelcami ako Willie Nelson, Outkast, Herbie Hancock alebo Foo Fighters. Album Little Broken Hearts, ktorý produkoval Danger Mouse, sa stal ďalším fascinujúcim krokom v umeleckom vývoji jednej z najzaujímavejších speváčok hudobného sveta.

 

Keď sa Norah v lete v roku 1999 presťahovala z Texasu do New Yorku, dúfala, že sa z nej stane jazzová speváčka. Začala vystupovať s jazzovými štandardami v kluboch a reštauráciach. Približne v rovnakej dobe sa stretla s Jessom Harrisom (ktorý následne spolupracoval na jej debutovom albume a napísal jej prelomovú pieseň Don’t Know Why) a stala sa súčasťou scény okolo klubu Living Room na Manhattane. Keď nahrala album Come Away With Me, jej zvuk viac dozrel a získal ďaleko viac na šírke a osobnosti, aj keď vplyv jazzu od Billa Evansa, cez Milesa Davisa až po Billie Holiday a Ninu Simone - v jej tvorbe stále pretrvával.

 

V roku 2014 sa v Kennedyho centre vo Washingtone Norah zúčastnila historického koncertu pomenovaného Blue Note at 75, pripominajúceho si 75. výročie legendárnej značky, ktorá sa pre Norah doslova stala od roku 2000 domovom. Stretnutie “rodiny” hudobníkov okolo tohto labelu, inšpirovalo Norah k novému, aktuálnemu albumu Day Breaks. Vrátila sa späť k svojim jazzovým koreňom, ale zároveň dokazuje, že patrí k jedinečným umelcom dnešnej doby, že je šíriteľkou nezameniteľného zvuku, ktorý spája to najzákladnejšie z americkej hudby: country, folk, rock, soul a jazz. Day Breaks ponúka krehkú fúziu, podobne ako jej debut Come Away With Me, ale zároveň ide o dielo už zrelej umelkyne, ktorá žije svoj život a naplno rozvíja svoje umenie.

 

Tlačová správa

 

Galéria

2016_11_23_norah_jones.jpg

 

 

Ďalšie články

Dcéra Ravi Shankara opäť koketuje s jazzom: Norah Jones vydáva album Day Breaks
Na veľkú radosť fanúšikov sa Norah Jones po dlhšej dobe rozhodla opäť vrátiť ku klavíru, aby...
Colours of Ostrava – najfarebnejší festival v Čechách
  Už po dvanásty raz sa severomoravská banícka metropola stala dejiskom dnes už obrovského...
Nový album: Cesta do detstva Aarona Nevillea
 Aaron Neville, soulová legenda z New Orleans a gitarista Keith Richards z ...
Jazz na Colours of Ostrava, časť prvá
Aj napriek tomu, že na oblohe stále visia ťažké mraky už mnohí priaznivci dobrej hudby vycítili...
Jazzová omša Jaromíra Hniličku práve vychádza v digitálnej podobe. Vypočuť si ju môžete po celom svete
Unikátní dílo, které sklidilo v 70. letech velký úspěch v západní Evropě nebo získalo uznání papeže...
Yes 2 Jazz Fest v Púchove bude! Dvojdňový festival v júni predstaví najmä hudobníkov slovenskej jazzovej scény
Druhý júnový víkend sa v Púchove bude po dlhej dobe ticha niesť v znamení živého jazzu. V dňoch 11...
CD Optimism: hudba Jaleela Shawa ako symbol newyorského moderného mainstreamu?
Saxofonista, pedagóg a skladateľ Jaleel Shaw patrí k strednej generácii mainstreamových jazzových...
VRAVELO SA V COTTON CLUBE - Zažiarila hviezda
"Vravelo sa v Cotton Clube" je séria príbehov z obdobia jazzového veku. Sám F. Scott Fitzgerald by...