Dcéra Ravi Shankara opäť koketuje s jazzom: Norah Jones vydáva album Day Breaks
Na veľkú radosť fanúšikov sa Norah Jones po dlhšej dobe rozhodla opäť vrátiť ku klavíru, aby pripravila svoj nový album s názvom Day Breaks. Ten je akoby spomienkou na jej debutový album Come Away With Me a za účelom jeho tvorby oslovila viacero vrcholových jazzmanov z nahrávacej spoločnosti Blue Note. Album vyšiel pred pár dňami, 7. októbra 2016.
Day Breaks je v poradí šiestym albumom americkej speváčky a skladateľky Norah Jones, ktorý začiatkom októbra vyšiel vo vydavateľstve Blue Note Records. Samotná doska predstavuje návrat ku skorším titulom z jej dielne a obsahuje 9 nových autorských piesní a tri cover verzie, na ktorých sa Norah plnohodnotne ukáže nielen ako speváčka, ale opäť aj ako klaviristka.
Dcéra legendárneho indického sitaristu Ravi Shankara, s ktorým počas svojho života jammoval aj John Coltrane, svoj čerstvý album zložila ako spomienku na minulosť: "Tento nový album mi pripadá ako uzavretie kruhu, pretože sa vraciam ku svojim dávnym vplyvom. Po prvom albume som sa trochu vzdialila od klavíra. Stále som hrala, no viac ma inšpirovalo skladať piesne na gitare. Som veľmi šťastná, že na tomto albume opäť zaznieva klavír plnohodnotne."
S pomocou koproducenta Eli Wolfa oslovila Norah Jones viacerých známych jazzových hudobníkov, medzi nimi bubeníka Brian Blade-a, organistu Loonie Smitha a saxofonistu Wayne Shortera. Ako speváčka sama povedala, skladby pre tento album písala pri klavíri, ktorý má v kuchyni, zatiaľ čo sa starala o svoje nedávno narodené dieťa. Inšpiráciu čerpala hlavne zo širokého záberu jazzovej hudby. "Veľa som počúvala organové triá a soul jazz zo 60. rokov, napríklad verziu skladby 'Compared to What' od Les McCanna. Cieľom bolo všetko urobiť naživo a vybrať tie najlepšie nahrávky. Keď máte vedľa seba špičkových hudobníkov, nie je potrebné nič znovu prehrávať."
Medzi tri cover verzie na albume patrí skladba "Peace", ktorú pôvodne zložil a hral Horace Silver, "Fleurette Africaine (African Flower)" od Duke Ellingtona a "Don't Be Denied" od Neil Younga.
Zdroj: wikipedia.org
Autor: Martin Uherek