Deň, keď zomrel Lee Morgan - 3. časť

Deň, keď zomrel Lee Morgan - 3. časť

Lee Morgan bol jedným z najtalentovanejších trubkárov druhej polovice 50-tych rokov - jeho drsný zvuk, energia a blues v jeho hre ho urobili ikonou hardbopu. Ako 19 ročný nahrával s John Coltranom, ako 20 ročný začal hrať v kapele Art Blakey Jazz Messengers a v 33 rokoch jeho život ukončil výstrel z pištole v klube Slug's Saloon.

 

- pokračovanie článku -

Morganov život sa postupne menil k lepšiemu. Neznamenalo to, že prestalne brať drogy navždy, to Helen pochopila už od začiatku - v prostredí, v ktorom žil a pri ľuďoch, s ktorými sa stretával, nebolo možné ustážiť ho na 100 percent. No aj tak sa Helen podarilo presvedčiť dostatok majiteľov klubov a organizátorov festivalov, že na Lee-ho sa bude dať spoľahnúť. Prakticky sa stala jeho manažérkou a Morganovi sa podarilo po dlhej dobe dať dokopy skutočnú fungujúcu kapelu, s ktorou začal pravidelnejšie hrávať. Od tohto momentu prakticky nebolo možné stretnúť Morgana bez Helen. Pomáhala s organizáciou, bola manažérkou kapely, kuchárkou, roztlieskavačkou a asi aj jedným z najlepších kritikov. Chodila na všetky koncerty a keď kapela hrala skutočne dobre a Lee na pódiu skutočne tvoril, kričala “Poď Morgan, poď.” Lee sa smial a ľudia, vrátane ostatných členov kapely sa smiali tiež. No jej to nevadilo - robila to preto, lebo vďaka jej pokrikom sa kapela cítila dobre a vedeli, že ich niekto počúva a odceňuje, keď skutočne hrajú.

 

Lee Morgan Quintet - Nommo (Live At The Lighthouse, 1970)

 

Toto obdobie však netrvalo dlho. Lee Morgan, tak ako veľká väčšina ľudí závislých na heroíne, dokázal prestať s pomocou metadónu, vtedy experimentálnej látky, ktorá pomáhala potláčať potrebu po heroíne. To mu však nebránilo presedlať a konzumovať zvyšujúce sa množstvá kokaínu, pričom si myslel, že to mu neublíži.

 

Čoskoro začal tráviť dlhý čas behaním po uliaciach a kluboch, prestal chodiť domov a v Bronxe sa niekedy neukázal aj niekoľko dní. A potom sa Lee začal stretávať s jednou mladou ženou, ktorá za ním chodila do klubov. Lee sa zamiloval a nevedel čo má robiť - a jeho správanie sa opäť začalo meniť k horšiemu. Helen ho prestala sprevádzať na koncerty. O všetkom vedela a netrvalo dlho a požiadala ho, aby od nej odišiel. Lee to ale nedokázal urobiť. Stále sa necítil dostatočne sebaisto na to, aby Helen opustil a zároveň nevedel odmietnuť tú mladú ženu. A tak ostal bývať vo svojom byte v Bronxe - no navštevoval ho len zriedka a jeho osobný život sa pomaly ale isto začal krútiť v špirále, smerujúcej dolu.

 

Počas tohto celého obdobia agenti klubov stále telefonovali Helen a dožadovali sa vystúpení Lee Morgana. A ona im vždy prisľúbila, že Lee bude na mieste a na čas, s celým svojim kvintetom. Lee napriek všetkým svojim problémom skutočne vždy prišiel a kapela vždy znela dobre a robila si meno - pritom všetkom nikto netušil, že v blízkej budúcnosti bude rutinný sobotný gig v klube Slug’s Saloon v East Village jeho posledným…

 

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Recenzia CD: Ľuboš Šrámek/Nikolaj Nikitin - Altar
Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba...
Top 5: Jazzová trúbka na všetky spôsoby
Skutočná ikona i symbol jazzu, krása tohto nástroja možno tkvie aj v kontraste jeho na prvý pohľad...
Július Baroš Quintet navštívil v rámci slovenského tour aj Banskú Bystricu
V stredu, 2. októbra 2013 mali priaznivci jazu v Banskej Bystrici ďalší sviatok. V...
VRAVELO SA V COTTON CLUBE – Volanie Džungle
"Vravelo sa v Cotton Clube" je séria príbehov z obdobia jazzového veku. Sám F. Scott Fitzgerald by...
Varovanie: Nitrou sa preženie letná dixielandová búrka!
Vo štvrtok podvečer 18. júla sa nitrianskym centrom preženie dixielandová hrmavica, pretože tamojší...
Čože je to osemdesiatka, alebo fenomén Ivan Kelly Köhler
Počas víkendu sa v Žiline oslavovalo, pretože mnohí zdvíhali čaše na počesť osemdesiatych narodenín...
Do Trnavy na jazz práve dnes
Už dnes poobede sa trnavské námestia a nádvoria premenia na jazzový Babylon, v ktorom bude radosť...
Dovolenkový tip cestovky Kairos Quintet: More a Les(s)
Slnko hreje, voda láka, takže je najvyšší čas obhliadnuť sa po dovolenkovej destinácii. Niekoho...