Electrojazzový guru Simonsson sa nevzdal: Do Bratislavy prinesie Koop aj novú tvorbu

Electrojazzový guru Simonsson sa nevzdal: Do Bratislavy prinesie Koop aj novú tvorbu
Patrik Gömöri

Za desať rokov prepísala formácia Koop pravidlá švédskej hudby iba s tromi albumami. Napriek tomu v časoch najväčšej slávy ohlásili koniec kariéry. Jedna polovica tohto zoskupenia - Oscar Simonsson sa však nevedel úplne vzdať svojej lásky k hudbe. Našťastie pre fanúšikov, ale aj pre milovníkov žánrových "krížení", prináša svoj vlastný projekt do Bratislavy. Vďaka cyklu koncertov City Sounds of Bratislava vystúpi Koop Oscar Orchestra 6. októbra v Ateliéri Babylon.

 

Do pozornosti širšej verejnosti sa Oscar Simonsson mohol dostať vďaka dvojici Koop. Elektrojazzový projekt viedol spoločne so svojim krajanom Magnusom Zingmarkom. Hoci sa tvorbe, ktorú okrem jazzu inšpiroval aj hip-hop alebo tanečná hudba, začali verejne venovať ešte v roku 1997, prvé docenenie prišlo až o šesť rokov neskôr. Koop vtedy získali švédsku Grammy za album Waltz for Koop (2001). Z neho pochádza aj singel Summer Sun - jediný dobyvateľ rebríčka hitparády elektronickej hudby prestížneho magazínu Billboard.

 

 

S uznaním hudobných kritikov a vyšplhaním sa na vrchol rebríčka v Spojených štátoch amerických pribúdalo stále viac fanúšikov. Práve milióny, ktorým sa Koop dostali do uší sa postarali o to, aby tandem Zingmark - Simonss neboli len sezónnou záležitosťou, ako to v pomeroch severskej hudby býva zvykom. Vďaka tomu uzrela svetlo sveta aj nahrávka Koop Islands (2006). Špeciálnej obľube sa tešil kúsok Koop Islands Blues. Objavil sa totiž ako titulná skladba počítačových hier; bolo ho tiež možné počuť v seriáli Perníkový tatko (Breaking Bad) a aj v tanečnej súťaži So You Think You Can Dance. V reklamách sa zas mihol úryvok piesne Strange Love.

 


 

Po ohlásenom konci kariéry však zostal Oscar Simonsson takpovediac v medzipriestore. Nápady na skladby prichádzali, ale nemal ich ako spracovať. Napokon, po stretávaní sa s litovskou speváčkou Jazzu, prišiel na to, že mu hudba chýba. V jednu neskorú noc jej ponúkol svoje novozložené piesne, čím spoločne položili základy pre Koop Oscar Orchestra (KOO). V súčasnosti má sedem členov a prvý koncert absolvovali na jeseň minulého roka: Oscar Simonsson /klavír, sampler, akordeon, Jazzu /spev/, Niklas Barnö /trúbka/, Ulrik Ording /bicie/, Love Meyerson /akordeón, perkusie a vibrafón/, Niklas Fernqvist /kontrabas/ a Abel Haile /baryton saxofón a perkusie/.

 

 

Za cieľ si dávajú "oslavu toho, aká je hudba veľká". Nič iné totiž podľa KOO nedokáže spojiť ľudí. Aj to je dôvodom, prečo Simonss najprv predvedie svoje novinky počas živého koncertu, neverí v silu štúdiového produktu. "Jadrom hudby je dávať dokopy zvuky. Všetci tí osamelí ľudia s laptopmi na pódiách tváriaci sa, že robia hudbu, musia byť v konečnom dôsledku veľmi smutní," nazdáva sa jeden z otcov prelomovej jazz-fusion hudby zo Švédska.

 

Tlačová správa

Esprit 2019

Galéria

fb cover - Copy.jpg

 

 

Ďalšie články

Di Meola a Rubalcaba naplnili obrátenú pyramídu
Al Di Meola & Gonzalo Rubalcaba, 15.11.2013 Slovenský rozhlas, Bratislava   Nezabudnuteľnú...
Brian Blade: Aj pri odlišných názoroch nás spája ľudskosť
Náš rozhovor s bubeníkom Brianom Bladeom je vyústením dlhoročného záujmu o jeho osobu a ...
Cassandra Wilson priniesla Bratislave hudbu tvorenú srdcom
11.december 2014, Nová Scéna, Bratislava   Bohatú koncertnú sezónu prišla do Bratislavy...
Reportáž: Ako Victor Wooten opäť nadchol Bratislavu
Po niekoľko-hodinovom státí s natiahnutým krkom, snažiac sa cez more hudbychtivých hláv zachytiť čo...
Poznáme víťaza jazzovej Ceny verejnosti ESPRIT. Kto získa hlavnú cenu poroty sa dozvieme na slávnostnom odovzdávaní cien už o dva týždne
Je rozhodnuté o víťazovi Ceny verejnosti Esprit za najlepší slovenský jazzový album vydaný v...
CD Light Of Blue: Lukas Oravec Orchestra nám predstavuje svoj debut
Slovenský trubkár, skladateľ, pedagóg a kapelník Lukáš Oravec iba prednedávnom nahral album,...
Vychádza album projektu Jana a ja. Lesokruhy sú splneným snom speváčky Jany Krčmárovej
V stredu 9. septembra 2020 vyšiel debutový album projektu Jana a ja s názvom...
City Sounds Festival: gitarista Andreas Varady a klavirista Danny Grissett prinesú svoju magickú hudbu do Bratislavy
Andreas Varady, ktorý už ako dieťa vzbudil pozornosť veľkého Quincy Jonesa, zahrá so svojou...