Experiment nielen o jazze - HODEK & GAJLÍK FACTORY

Experiment nielen o jazze - HODEK & GAJLÍK FACTORY
jazz.sk

Náš najznámejší najmladší bubeník Dávid Hodek a ostrieľaný klavirista a producent Tomáš Gajlík sa už roky stretávajú v rôznorodých hudobných formáciách. Bolo len otázkou času, kedy ich neustále spájanie umeleckých ciest privedie k idei podniknúť vlastný projekt. Na pomoc si prizvali dvoch kolegov a experiment s názvom Hodek & Gajlík Factory je na svete.  

 

 „Prišlo to časom, prirodzene a postupne, vysvetľuje Tomáš. „Hrávali sme s Dávidom v rôznych zoskupeniach, ktoré boli často štýlovo úplne odlišné. A tam vlastne vznikla myšlienka pokúsiť sa spojiť viac štýlov dokopy. Bola to pre nás výzva,“ dodáva starší člen projektu Hodek & Gajlík Factory. Hoci má jeho kolega, Dávid Hodek len 15 rokov, v rôznych kapelách spolu hrávajú s prestávkami už dovedna ôsmy rok. „Väčšinou sme s Tomášom hrávali v rôznych projektoch, ktoré boli zorganizované len na jeden koncert. Napriek tomu už spolu hrávame roky,“ pridáva sa Dávid. Spoluhráči, z ktorých sa rokmi stali priatelia, sa zhodujú aj v tom, že koncertov už absolvovali toľko, až si ten prvý spoločný už ani nevedia vyloviť z pamäte.

 

 

Po desiatkach odohratých vystúpení si obaja uvedomili, že ich po hudobnej stránke spája otvorenosť smerom ku množstvu rozdielnych žánrov. Vďaka širokospektrálnemu zameraniu sa stretli na pódiu, kde sa hral hip-hop, r&b či soul, ale i na jazzových podujatiach, na rockových jamsessions či nahrávaniach elektronickej hudby. Otvorenosť voči množstvu štýlov napokon priniesla dvojicu k myšlienke cédečka, na ktorom by sa všetky spomínané žánre stretli, a  spojili do symbiózy inštrumentálne skladby so spievanými, živé nástroje s elektronikou. Aby tento cieľ dosiahli, prizvali si ako hostí projektu maďarského basgitaristu Tomiho Heiliga a DJa RAHATMAHATIXa.

„Všetkých nás spája hlavne fakt, že sme multižánroví muzikanti ovplyvnení mnohými hudobnými štýlmi. Práve tie sme sa rozhodli zastrešiť albumom Puttin´ Together,“ zhodujú sa obaja autori ojedinelého projektu, priznávajúc, že od prvého okamihu svoju novopripravovanú dosku považujú za artikel vhodný prevažne pre „experimentom-naklonený“ zahraničný trh. Pre akého poslucháča je projekt podľa ich slov určený? „Pre všetkých, ktorí majú radi HUDBU, a sú otvorení a pripravení počúvať,“ hovorí Tomáš. „Povedal by som, že viac poteší skôr milovníkov muziky, ako ortodoxných milovníkov nejakých konkrétnych štýlov,“ dopĺňa Dávid. CD Puttin´ Together pokrstia už 14. mája v bratislavskom Nu Spirite traja krstní rodičia EGO, Anita Soul a Igor Kmeťo. Hneď na druhý deň sa zoskupenie zbalí na promoturné albumu po Slovensku i Českej republike.

Promotour k albumu Puttin´ Together 2013:

14.5. Bratislava – Nu Spirit – KRST CD
15.5. Nitra – Acafe

16.5. Banská Štiavnica – Art Cafe
17.5. Martin – Bar Museum
18.5 Brezno – Bombura

22.5. Brno – Metro Music Bar /hosť: Monika Bagárová/

23.5. Praha – Jazzdock
24.5. Piešťany – Art Jazz Galery  

25.5. Galanta – Bar Archive

Zdroj: Soul For Show
Foto: Simona Hulmanová

 

 

Ďalšie články

Mladý Áron a jeho hudobná cesta: Rodina Hodekovcov prosí verejnosť o pomoc
Rodina chlapca, ktorý sa doslova narodil s basgitarou v ruke, prosí verejnosť o pomoc. Tento...
Jazzové vtipy :-)
K letnému dovolenkovému obdobiu patrí relax a uvoľnenie. Preto nachvíľu odbočíme od „...
Andreas Varady - iPod má problém s prstami gitaristov
Piatok 13. januára určite nebol nešťastný pre bratislavský klub Hlava 22. Práve v ňom sa totiž...
Stanley Clarke: Z hudby sa stáva zvukový fast food
Stretli sme sa s ním pred vypredaným bratislavským koncertom. S hudobnou legendou, basistom,...
Ako dnes žije Jamey Aebersold?
Sotva by sme našli jazzmana, ktorý neprišiel do kontaktu s kultovými „Play-a-longs“ amerického...
Swingin’ Christmas – atmosféra swingových Vianoc
Špeciálne vianočné turné orchestra FATS JAZZ BAND začína už túto sobotu 26. novembra v legendárnom...
Konečne poznáme víťaza Sarah Vaughan SASSY Awards
Nedeľné finále Sarah Vaughan International Jazz Vocal Competition, známe ako SASSY Awards,...
Slovenská poézia a jazz budú znieť v Novom Sade
František Báleš Ansámbel minulý prekvapili zhudobnením poézie slovenského klasika Pavla Országha-...