Galéria jazzových trombónistov: Chris Barber

Galéria jazzových trombónistov: Chris Barber
jazz.sk

Donald Christopher 'Chris' Barber (*17.apríla 1930), je známy a dnes už legendárny anglický jazzový, už 82 ročný (!), stále činný a aktívny trombónista, kapelník a spevák. Ovplyvnil celé generácie hudobníkov a aj hudobný svet európskou formou tradičného jazzu, bluesu a swingu. Stal sa symbolom a ikonou špecifického tzv. anglického revivalizmu, ktorý sa vďačne uchytil najmä v európskych krajinách. Ako sme si písali v článkoch o histórii tradičného jazzu, po skončení veľkej hospodárskej krízy v USA, (ktorá mala veľmi negatívny dopad aj na jazzových hudobníkov a vývoj jazzu), nastala od polovice 30-tych rokov vlna oživenia a znovuzrodenia najmä tradičného jazzu. Prišlo obdobie tzv. revivalizmu, ktoré malo v Európe ešte väčšiu intenzitu ako v USA. Okrem Francúzska, Dánska, Švédska a.i., mohutný ohlas revivalizmu zaznamenala už pred – ale najmä po 2.svetovej vojne práve Veľká Británia. Okrem Chrisa Barbera vznikli a veľmi úspešne hrali aj mnohé ďalšie revivalistické orchestre, ale vysloveným pojmom medzi hudobníkmi, ale aj medzi vtedajšou mládežou sa stal práve Chris Barber a jeho orchester.

 

Chris Barber sa narodil v meste Welwyn Garden City v Anglicku, študoval najskôr v Londýne v St. Paul´s School a neskôr v Guilthall School of Music. Inšpirovaný americkou skupinou “King Oliver Creole Jazz Band”, zakladá ako 19-ročný v roku 1949 svoj prvý orchester “Barber New Orleans Band”. Dôležitý krok do sveta jazzu bol vznik dixielandovej formácie, ktorú v roku 1953 založili spolu s klarinetistom Montym Sunshinom a trúbkárom Kenom Colyerom. O rok neskôr, v r.1954, nahradil trúbkára Kena Colyera (ten si založil vlastný band) Pat Halcox a orchester dostal definitívnu podobu a meno “Chris Barber´s Jazz Band”, neskôr “Chris Barber´s Jazz & Blues Band”. Kapela sa preslávila v roku 1953 v Kodani, v roku 1959 nahrali verziu skladby Sydneyho Becheta “Petite Fleur”, s ktorou sa dlho držali na prvých miestach britskej hitparády, a orchester získal za predaných milón singlov zlatú platňu. Nasledovali viaceré turné v USA a tiež koncerty v Británii spolu s hosťujúcimi umelcami Big Bill Broonzy, Sony Terry, Brownie McGhee a iní. V Anglicku sa činnosťou orchestra Chris Barbera nadchlo veľa mladých ľudí a mladých hudobníkov ako Peter Green, Eric Clapton, Rolling Stones, a popularita dixielandu zaznamenala v Anglicku svoj vrchol a v Európe silnú inšpiráciu. V roku 1963 bol usporiadaný najväčší dixielandový festival v Alexandra Palace v Londýne.

Hoci najmä dychová “front-lajna” orchestra patrí k najstabilnejším formáciám vôbec (členstvo trúbkára Pata Halcoxa dosiahlo rekordných a neuveriteľných 54 rokov, klarinetistu Iana Weellera a tenorsaxofónistu Johna Crockera o pár rokov menej), kapelník Chris Barber mal stále ambície experimentovať so zvukom a výrazom orchestra. Popri speváčke, manželke Ottílii Pattersonovej, angažoval aj mladých a výborných hráčov na bicie, el.gitaru, basu.

Najnovšia formácia Chrisa Barbera ( od januára 2011) je 10-členný “The Big Chris Barber Band” s 2 trúbkami, 2 trombónmi, 3 saxofónmi a rytmikou.

          

Posudzovať postavu Chrisa Barbera nemožno len ako hráča na trombón. Jeho miesto v Galérii je opodstatnené aj – a hlavne - pre jeho význam prezentácie, propagácie a inšpirácie k  jazzovej revivalistickej anglickej škole, vďaka ktorej vzniklo a dodnes existuje veľa orchestrov a muzikantov. S istou nostalgiou a aj hrdosťou tu musím spomenúť aj náš “Revival Jazz Band” (1962) a kontinuálne a následne “Revival & Traditional Jazz Band” (1985 - dodnes), ktorého mám česť byť členom a kapelníkom . Pamätám si, že v časoch, keď bola totálna núdza o informácie, litaratúru, zvukové nosiče – o internete sme ani len nesnívali … , prišiel niekedy v roku 1960 do kín anglický film “Jazzová Revue”, ktorý nás celkom šokoval a muzikantsky pobláznil! Videl som ho asi pätnásťkrát (mám ho dodnes na videu) – a bol tam práve Chris Barber, ktorý to celé stelesňoval. Zásadne nás inšpiroval a snažili sme sa rovnako postaviť tradičný jazz na swingujúcu platformu – to mi veľmi vyhovovalo! Mal som neskôr česť s Chrisom Barberom sa stretnúť aj osobne a aj hrať spoločný koncert v Prahe a v Bratislave.                                

Video: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dq6E_D20538

Vlado Vizár

Galéria

Chris Barber
Chris Barber
Chris Barber Jazz Band
Chris Barber
Chris Barber a Monty Sunshine 1972
Ottilia Patterson
The Big Chris Barber Band 2011

 

 

Ďalšie články

Matúš Jakabčic a jeho jazzový ochester CZ-SK Big Band vydáva nový album
Na Slovensku je CZ-SK Big Band Matúša Jakabčica v podstate jediným veľkým  jazzovým...
Píšte všetci modrým perom! Koncertná podoba Blue Journal Ester Wiesnerovej
O tom, ako si ma speváčka a skladateľka Ester Wiesnerová omotala svojím debutovým albumom „Blue...
Slovensko-britský projekt Rehakova | Knight Group predstavili v Teatro Colorato nevšedne krásne autorské skladby
Flautistka a speváčka Mária Reháková spolu s britským saxofonistom Samom Knightom a ...
Z New Yorku do Košíc – HANKA G mieri ku košickým filharmonikom
Speváčka Hanka G, ktorá už niekoľko rokov pôsobí v New Yorku, dlhodobo spolupracuje s ...