Galéria jazzových trombónistov: Jack Teagarden

Galéria jazzových trombónistov: Jack Teagarden
Vlado Vizár

Weldon Leo "Jack" Teagarden,

(* 20. augusta 1905 - † 15.januára 1964), americký jazzový trombónista, spevák, kapelník a skladateľ. Bol jednou z najznámejších a najinovatívnejších jazzových postáv nielen svojho aktívneho hudobného obdobia dixielandu, swingu a bebopu (1927-64), ale je označovaný aj ako “otec jazzového trombónu” – a právom.

            Narodil sa vo Vernone v Texase, hudobníckej rodine. Jeho otec bol trúbkár v dychovke, jeho dvaja bratia a sestra boli profesionálni hudobníci (s bratom Charliem aj hrali neskôr v jednom jazzovom orchestri). Začal hrať v dychovke na barytóne, ale keď mal 7 rokov (!), prešiel na trombón. Tak ako sme hovorili v predchádzajúcej kapitole o Kid Orym, že jeho trombónová hra vychádzala a aj ostala na funkcii doprovodného a doplňujúceho nástroja pod melodické trúbky a klarinety (tak ako to bolo zaužívané v New Orleánse a je to vo veľkej miere praktizované v dychovkách dodnes), Jack Teagarden – hoci samouk – sa vymanil z tejto druhoradej pozície a rozšíril a vyvinul celý rad inovatívnych technických prvkov, efektov a vôbec nového, pred-bebopového poňatia jazzovej hry na trombóne.

Okolo roku 1920 hral s rôznymi kapelami už ako profesionál, v roku 1927 odišiel do NY, kde sa mu otvorili nové-ďalšie možnosti hrať s vynikajúcimi hudobníkmi (Louis Armstrong, Benny Goodman, Bix Beiderbecke, Red Nichols, Jimmy McPartland, Mezz Mezzrow, Glenn Miller, Eddie Condon a iní). Čoskoro sa uplatnil aj ako výborný jazzový spevák (bol cenený ako najlepší biely jazzový spevák). Jeho spev vychádza z jeho hry na trombóne, podobne ako improvizovaný spev Louisa Armstronga pripomína hru na trúbke. Aj preto sú veľmi známe a obľúbené spevácke duety práve týchto dvoch hudobníkov.

V roku 1930 sa znova odsťahoval do Chicaga, kde hľadal ochranu pred dôsledkami hospodárskej krízy ako člen big bandu Paula Whitemana. Exkluzívna zmuva v rokoch 1933 – 38 s orchestrom P.W. mu zabezpečila stabilný príjem, ale izolovala ho od aktívnej úlohy činorodého jazzového swingového sólistu a skladateľa. Založil aj vlastný big band, ktorý sa ale nepresadil a zanikol. V roku 1946 sa stal členom slávnej kapely Louis Armstrong All Stars, kde našiel vyhovujúce prostredie, vzťahy a motiváciu pre úspešnú časť jeho kariéry. Nasledovali úspešné koncertné turné po celom svete, jazzové festivaly, nahrávky, dokonca filmové úlohy a  mu zabezpečili aj uznanie a ocenenie viacerými časopismi, kritikmi v hudobných rebríčkoch. Veľkú vážnosť bola priznaná aj jeho celoživotnej umeleckej pokore a dôstojnosti.

Jack Teagarden zomrel sám, len ako 58-ročný v New Orleánse, na infarkt s komplikáciou zápalu pľúc.

           

            Je úžasné, keď výbornú hudbu reprezentujú výborní hráči a interpreti, no a niektorí sú aj  tými osobnosťami, ktorí určitý druh hudby ovplyvnia, usmernia a stanú sa stopou pre ďalších nasledovníkov. Pre mňa určite takým pojmom bol Jack Teagarden, ktorého som okamžite začal  zbožňovať, lebo jeho elegantná, mäkká, inteligentná a technická swingová hra na trombón ma trafila celkom presne! Jasné, že rokmi prišli ďalší nesmierne skvelí trombónisti, o niektorých z nich si budeme aj rozprávať, ale je zaujímavé, že štýl Jacka Teagardena nezostarol a nestratil na svojej objavnosti a inšpiratívnosti

 

Vlado Vizár    

Galéria

Jack Teagarden
Jack Teagarden
Jack Teagarden

 

 

Ďalšie články

Výzva Slovenskej jazzovej spoločnosti na dodanie návrhov pre edičný plán CD Hudobného fondu pre rok 2020
Slovenská jazzová spoločnosť oznamuje, že prijíma návrhy na výrobu/vydanie CD nosičov pre...
Bratislava Hot Serenaders zožali úspech v Rusku. Záverečná dráma na letisku skončila happyendom
Najznámejší slovenský orchester, ktorý sa venuje jazzovej hudbe 20. a 30. rokov – Bratislava...
News For Peter: Gitarista Peter Palaj vydal svoj debutový album
Mladý 25-ročný gitarista Peter Palaj pred pár týždňami vydal svoje debutové CD, ktoré vyšlo pod...
Česká televízia vysiela každý piatok nový diel z dokumentárnej série: Příběhy českého jazzu
,,Jazz je sloboda. Kedykoľvek, kdekoľvek a za akúkoľvek cenu. Nič nerozleptáva neslobodný režim...