Gypsy Jazz Festival privíta svojich fanúšikov aj po deviaty raz

Gypsy Jazz Festival privíta svojich fanúšikov aj po deviaty raz
Dávid Oláh

Tento rok sa bohužiaľ museli zrušiť mnohé festivaly a koncerty. Skvelou správu však je, že už na budúci piatok 11. decembra 2020 sa nakoniec uskutoční 9. ročník Gypsy Jazz Festivalu, ktorého organizátormi sú Miloslav Suchomel a Nikolaj Nikitin. V divadle Aréna sa predvedú naši domáci umelci a určite sa máme sa na čo tešiť. Posúďte sami.

 
Napriek zložitej situácii v súvislosti s pandémiou COVID-19, ktorú všetci bez rozdielu zažívame, sa organizátorom podarilo pripraviť aj v poradí 9. ročník Gypsy Jazz Festivalu: 
“Umelci tvoria stále, žiadna „korona“ tvorbu nezastaví,  - nemyslím si, že toto je šťastný výber slov…  smutné by bolo, ak by si našu tvorbu diváci nemohli vypočuť. Teším sa, že sa nám festival podarilo pripraviť a verím, že si fanúšikovia aj hudobníci spoločné stretnutie po dlhej prestávke skutočne užijú,” hovorí organizátor Gypsy Jazz Festivalu, saxofonista a skladateľ Milo Suchomel.
“Hoci sme zvyknutí každý rok ponúknuť divákom a poslucháčom kvalitné jazzové projekty aj zo zahraničia, a to nie len z Európy, ale aj z USA, tohto roku z pochopiteľných dôvodov ostávame na slovenskej jazzovej scéne. Máme však čo ponúknuť,” dodáva spoluorganizátor, dramaturg a saxofonista Nikolaj Nikitin.
 
Nový Slovenský Jazz 2020 alebo Young Slovak Jazz Generation
Spájanie generácií bolo, je a bude jedným zo základných kameňov fungujúcej hudobnej scény. Hneď v úvode Gypsy Jazz Festivalu 2020 sa predstavia mladé talenty slovenského jazzu, ktoré sú výraznými lídrami vo svojej generácii. K mladým hudobníkom patrí aj istá miera dravosti, odvahy v tom najlepšom zmysle slova. Mladí hudobníci zároveň predstavujú akúsi mapu k ďalšiemu smerovaniu jazzu. Výraznú mladú generáciu spája rodinná tradícia, láska k hudbe a ale aj etnické korene rómskej kultúry.  
 
Laura Jašková / Alan Bartuš / Andrej Farkaš /Ernest Vizváry /Zsolt Farkas
 
Štefan Bartuš / David Hodek
 
 
Milo Suchomel a ŠaleFuky
"Keď sa zjavia ŠaleFuky, roztancujú nohy, ruky a spália pri tom všetky tuky," povedal ešte v novembri 2019 hudobník a skladateľ Milo Suchomel, keď predstavoval svoj nový hudobný projekt. Nechal sa inšpirovať slovenským folklórom, rómskou kultúrou a prvkami Balkánu. Po roku na scéne ŠaleFuky prichádzajú so svojim prvým albumom autorských skladieb, ktoré vás na Gypsy Jazz Festivale 2020 možno aj roztancujú.
     
Milo Suchomel / Ondrej Juraši / Marek Rašman / Lukáš Deviatka / Agáta Kováčiková / Klaudia Škorvánková
 
Vanessa Šarközi & Miloš Bihary Gipsy Jazz Project     
Unikátny hudobný projekt mladej talentovanej speváčky Vanessy Šarközi. Spolu s virtuóznym klaviristom Milošom Bihárym vytvárajú netradičné prevedenie cigánskych skladieb v modernom jazzovom šate s nádychom ,,gipsy” štýlu.
 
Altar All Star Group
Saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Luboš Šrámek sú dve významné osobnosti slovenskej jazzovej scény, spájajúci svoje tvorivé a interpretačné zručnosti a Altar je výsledkom tejto inten-zívnej spolupráce. Samotný názov sa týka termínu oltár. Má ambíciu odrážať súčasnú európsku jazzovú hudbu bez vyhýbania sa tradícii. Na Gypsy Jazz Festival si pozvali aj hostí.
 
Nikolaj Nikitin / Ľuboš Šrámek / Kornél Fekete - Kovács / Robert Balzar / Martin Valihora / Sisa Michaledisová
 
Erik Rothenstein & Babele Beat Band 
Región stredovýchodnej Európy je križovatkou rôznych hudobných kultúr. Zoskupenie Babele Beat Band pod vedením saxofonistu Erika Rothensteina sleduje túto tradíciu a čerpá zo slovenského, židovského a balkánskeho folklóru. Skupina stavia na jazzovom prístupe a mieša ho s folklórnymi vplyvmi regiónu. Na koncerte zaznejú autorské skladby E. Rothensteina a ako hosť sa predstaví trubkár Juraj Bartoš.
 
Dominika Debnárová / Michal Motýľ / Ľudovít Kotlár / Pavol Bereza / Matej Štubniak / Eddy  Portella / Marián Ševčík / Juraj Bartoš 
 
Hlavným partnerom festivalu je Fond na podporu umenia, ktorý festival podporil z verejných zdrojov ako aj SOZA a Nadácia mesta Bratislavy. 
 
Termín a miesto zakúpenia lístkov:
11.12. 2020 o 18:00, Divadlo Aréna, Bratislava.
Predpedaj lístkov TICKETPORTAL alebo na mieste v divadle Aréna. 
 
 
 
Tlačová správa

Galéria

Gypsy Jazz Festival privíta svojich fanúšikov aj po deviaty raz

 

 

Ďalšie články

Reportáž: Rado Tariška a jeho dramaturgicky pestrý Radio Band
Vo štvrtok 18. 5. 2017 sa v Divadle Aréna opäť uskutočnil zaujímavý jazzový koncert. Fenomenálny...
Rodí sa ďalší jazzový cimbalista: Ľubomír Gašpar sa chystá koncertovať a nahrávať CD
Na jar sa objavil na českej súťaži Jazz Fruit - Mladí ladí jazz, pred pár týždňami získal dve...
Jana Kozáková vydáva album Vlčie maky: Hudba z podpoľania v jazzovej úprave zaznie na novembrovom turné
Na slovenský trh sa prednedávnom dostal nový štúdiový album hudobného zoskupenia Vlčie maky. Jedná...
Pavol Bereza: Výber zostavy na CD bol intuitívny
Stretol som sa s gitaristom Palom Berezom, ktorý nedávno vydal svoj debutový album "Intuition",...
Illustratosphere na pódiu aj na doskách
Mnohonásobný laureát ocenenia Spevák roka ako aj Spevák štvrťstoročia Dan Bárta sa na slovenských...
Jazz pod nebom na nádvorí
V týchto horúcich júnových dňoch prepája Prahu a Brno nielen preplnená diaľnica D1, ale tiež...
Trubkový chameleón Oskar Török začína priznávať farbu
Pokiaľ aspoň trochu sledujete jazzové dianie v strednej Európe, museli ste naraziť na meno...
Kto sú vlastne ocenení slovenskí jazzoví favoriti?
Minulý týždeň sme ukončili súťaž o špeciálny balíček „The Best of Slovak Jazz 2023“, pozostávajúci...