Z New Yorku do Košíc – HANKA G mieri ku košickým filharmonikom

Z New Yorku do Košíc – HANKA G mieri ku košickým filharmonikom
Dávid Oláh

Speváčka Hanka G, ktorá už niekoľko rokov pôsobí v New Yorku, dlhodobo spolupracuje s klaviristom Ondrejom Krajňákom. Obaja teraz spojili sily so Štátnou filharmóniou Košice a pod vedením dirigenta Adriána Harvana sa vo štvrtok 2. 6. predstavia na pódiu košického Domu umenia v programe Symphony Meets Jazz.

 

 
Slovenka HANKA Gregušová, známa pod menom HANKA G, úspešne pôsobí na džezovej a gospelovej scéne v New Yorku už takmer 6 rokov ako rešpektovaná džezová & world-music speváčka. Za oceánom prepája slovenskú folklórnu hudbu, džez, R&B, gospel a koncertuje so svojím kvartetom po celom svete. Do Košíc prichádza s Ondrejom Krajňákom, špičkovým klaviristom a jedným z najžiadanejších džezových hudobníkov v Európe. V sprievode orchestra Štátnej filharmónie Košice sa predstavia po prvýkrát na podujatí s názvom Symphony Meets Jazz, a to pod vedením dirigenta Adriána Harvana, ktorý zároveň uvádzané skladby zaranžoval pre symfonický orchester. Fúziu symfonickej hudby a džezu objavia návštevníci košického Domu umenia vo štvrtok 2. júna o 19:00.
 
 
 
Symphony Meets Jazz
 
Pre HANKU G bude spolupráca so symfonickým orchestrom celkom prvou skúsenosťou: „Veľmi sa teším, že sa vedenie Štátnej filharmónie Košice rozhodlo realizovať takéto výnimočné spojenie hudobných žánrov klasickej hudby, džezu a slovenského folklóru. Aranžmány dirigenta Adriána Harvana sú skutočne jedinečné. Svetovo známym džezovým, slovenským folklórnym skladbám a pôvodnej tvorbe Ondreja Krajňáka, kde som napísala texty, dodávajú úplne nový, prekrásny hudobný rozmer. Bude to pre mňa spevácka premiéra s filharmonickým orchestrom, na ktorú sa veľmi teším už teraz z New Yorku."
 
Cassandra Wilson, dvojnásobná držiteľka Grammy a skvelá americká džezová speváčka sa o HANKE G vyjadrila ako o najlepšej interpretke z nastupujúcej generácie. Jej zvučný a bujný altový hlas si pýta pozornosť a preplieta sa cez akýkoľvek súbor zmien s dôrazom a gráciou. Hanka G je držiteľkou niekoľkých ocenení vrátane prestížnej Ceny Ladislava Martoníka – „Jazzman roka“ (2017). Stala sa tak druhou ženskou víťazkou v rámci 30 ročnej histórie tejto ceny. HANKA G vydala štyri sólové albumy, z toho na troch spolupracovala s Ondrejom Krajňákom. Z ich spoločného albumu „Twin Flame“ odznejú ich pôvodné skladby aj na koncerte v Košiciach. Na najnovšom albume „Universal Ancestry“ nahranom v New Yorku spolupracovala so 14-timi Grammy ocenenými a nominovanými hudobníkmi. Prvýkrát v histórii boli slovenské ľudovky zaranžované americkým svetovo uznávaným klaviristom Jamesom Hurtom. Speváčka je v súčasnosti líderkou svojho amerického kvareta HANKA G NYC Quartet zloženého z popredných amerických džezových hudobníkov a tiež pôsobí v kvintete amerického bubeníka Taru Alexandra.
 
 
Ondrej Krajňák, virtuózny klavirista, skladateľ a aranžér, sa hudbe venoval od raného veku. S džezom sa po prvýkrát stretol ako desaťročný. Táto hudba ho natoľko uchvátila, že sa v tom istom roku zúčastnil na súťaži mladých džezových umelcov Jazz Fest Žilina, kde získal ocenenie Objav roka. Postupne sa presadil na európskej džezovej scéne a stal sa uznávaným hudobníkom. Jeho výnimočná muzikalita presahuje rôzne žánre, štýly a formácie. Nahral viac než 40 albumov a vystupoval na mnohých koncertoch po celom svete. Je držiteľom rôznych ocenení, spomeňme hudobnú cenu Anděl 2011 alebo Cenu Ladislava Martoníka 2007. Ondrej Krajňák spolupracoval s fenomenálnym saxofonistom Radovanom Tariškom, trubkárom Jurajom Bartošom, bubeníkom Dodom Šošokom či hudobníkom Oskarom Rózsom. Kategóriu world music predstavuje najmä spolupráca so speváčkami Idou Kellarovou, Ivou Bittovou, Zuzanou Lapčíkovou či HANKOU G, s ktorou sa predstavia spolu so symfonickým orchestrom v Košiciach. 
 
Abonentný koncert B cyklu – Symphony Meets Jazz – sa uskutoční vo štvrtok 2. júna o 19:00 v Dome umenia.
Vstupenky na koncerty Štátnej filharmónie Košice sú v predaji cez portál www.navstevnik.sk, vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím na mieste jeho konania.
 

Hanka Gregušová predstavuje osobitý zjav na slovenskej hudobnej scéne. Speváčka od počiatočnej koketérie s popom a rockom rýchlo objavila vlastnú cestu smerom k jazzu a soulu a zaujala už prvým profilovým albumom "Reflections of My Soul" (Hudobný fond 2007). Odvtedy sa posunula ďalej a jej unikátny prejav spočíva v nevídanej kombinácii ľudovej hudby, jazzu a soulu, vďaka ktorej prináša vzrušujúci mix žánrov v neobvyklých aranžmánoch. Jej hlavnou devízou však ostáva jej fascinujúci vokálny prejav s osobitou farbou hlasu, precíznym frázovaním a originálnym vnímaním hudobného kontextu skladieb - prevzatých jazzových štandardov, tradicionálov, ľudových piesní i vlastných kompozícií.

 

 

 

 

 

Tlačová správa

Galéria

Z New Yorku do Košíc – HANKA G mieri ku košickým filharmonikom
Z New Yorku do Košíc – HANKA G mieri ku košickým filharmonikom
Z New Yorku do Košíc – HANKA G mieri ku košickým filharmonikom
Z New Yorku do Košíc – HANKA G mieri ku košickým filharmonikom

 

 

Ďalšie články

Splnený sen pre Hanku Gregušovú: Odchádza spievať a žiť do New York City
Zhruba o mesiac sa pre Hanku Gregušovú začne nová etapa jej života - podpísala zmluvu o zastupovaní...
Víkend na Liptove patril jazzu
V dňoch 25. – 27. 2014 sa konal jubilejný, 10. ročník Mikulášskeho jazzového festivalu....
Večer najlepšieho slovenského jazzu po prvýkrát v televízií: Esprit 2017 v nedeľu na Dvojke
Tí z vás, ktorí osobne nestihli, alebo by si radi pripomenuli tohtoročný Esprit 2017, slávnostný...
Ingrid Bezáková nahrala vokálny album Deep Inside
'Album Deep Inside Ingrid Bezákové je skutečně hodně hluboko uvnitř jazzu a tím, jak tato půvabná...
Ďalšie objavy v Brne alebo exkurzia za česko-slovenským jazzom
V úvodnom reporte z Central European Jazz Showcase, ktorý prebehol minulý týždeň (27.–28. júna) v...
Ako som objavoval slovenský jazz. V Brne.
„Prečo tam vlastne chceš ísť?“, pýtala sa ma pred niekoľkými dňami, v predvečer brnianského...
Soundtrack k môjmu životu – John Pizzarelli Trio: Live at Birdland
Každý má na (pomyselnom) nočnom stolíku knihy či nahrávky, ktoré nás sprevádzajú a potešujú...
Legendárny flautista Jorge Pardo na albume „Schumannova rezonancia“ saxofonistu Erika Rothensteina
„Schumannova rezonancia“ je nielen označenie tepu Matky Zeme, ale aj názov nového projektu...