Hudba videohier v podaní big bandu: Prečo to funguje?

Hudba videohier v podaní big bandu: Prečo to funguje?
Hudba starých videohier má svoje čaro, no nielen vďaka nostalgií a príjemnému návratu do detských čias pri jej počutí. Tajomstvo tohto čara tkvie z veľkej časti aj v technologických obmedzeniach, ktoré v časoch jej vzniku determinovali jej podobu. Skladateľ si v hudbe ôsmich a šestnástich bitov nemôže dovoliť veľa. Pracuje s obmedzenou paletou jednoduchých digitálnych zvukov, doslova na úrovni prostých frekvencií. Aby zaujal, musí sa spoľahnúť na niečo celkom iné ako je ohurujúci, pestrofarebný a plný zvuk.
 
Silnou stránkou hudby prvých domácich herných konzol pochopiteľne nie je kvalita zvuku, no možno aj vďaka tomu museli skladatelia dôsledne dbať na to, aby daná skladba mala silné kompozičné „jadro.“ Inak povedané, originálnu, nápaditú a silnú nosnú tému či melódiu. Zvučky do hier ako Super Mario Bros. či The Legend of Zelda ich skutočne majú a nemálo ľudí si ich dokáže bez problémov vybaviť.
 
Tí z vás, ktorí pri videohrách 80. a 90. rokov strávili nejaký čas, si možno obľúbia projekt 8-Bit Big Band. Názov hovorí za všetko, ide o živé prevedenie pôvodne výsostne syntetickej hudby. Kde predtým znelo „píííp,“ dnes znie trúbka. Aké to je?
 
8-Bit Big Band je 25-členný orchester, ktorý vznikol, aby vyzdvihol skrytú umeleckú hodnotu skladieb napísaných pre rôzne videohry v minulosti. Členovia zoskupenia pochádzajú z celého sveta, no ich centrom je mesto New York. Všetci sú hráči vysokej kvality (počuť to okamžite), ako aj milovníci videohier. Ich debutový album „Press Start!“ obsahuje hudbu z obľúbených hier ako Super Mario Bros., The Legend of Zelda, F-Zero, či Final Fantasy.
 
Výsledok je ohromný. Kompozičná sila osembitovej predlohy sa v živom, bigbandovom prevedení prejavuje naplno. Témy sú silné a úderné, plné originálnych melodických nápadov a rytmických zvratov. Aranžmány sú vynikajúce, orchester zohratý, sólisti excelujú. Nejde o ťažkú, hlbokú ani prelomovú hudbu, no kvalita produkcie je svetová a počúvať to celé je neskutočná zábava. Má šancu zaujať aj ľudí, ktorí originálnu predlohu nepoznajú, nahrávka bez problémov obstojí aj bez nostalgického rozmeru. Jej melodickosť a prístupnosť zároveň môže byť aj vstupnou bránou pre poslucháčov, ktorí ešte do jazzovej hudby neprenikli. V tom vidím aj najväčšiu hodnotu tohto projektu.
 
 

 

 

Ďalšie články

Jazzman týždňa: Duke Ellington
Americký skladateľ, dirigent a klavírista Duke Ellington patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti jazzu...
Vo štvrtom kole Jazz START UP podporili čitatelia jazzovú tradíciu
Tento týždeň sme ukončili hlasovanie ďalšieho, v poradí už štvrtého kola súťaže Jazz START UP...
Neúnavná pútavosť latino-jazzu: Michel Camilo vo Viedni
Wiener Konzerthaus, 13.11.2016   Pred nedávnom vyšiel album Michela Camila s nazvom Spain...
Virálny jazz: Swingujúci krasokorčuliar internetovou témou dňa
Kto by bol povedal, že to bude jazz, ktorý spôsobí zatiaľ najväčší rozruch na tohtoročných...
AMC Trio dnes vydáva nový album. Pokrstí ho 7-násobný držiteľ Grammy Randy Brecker
Prešovské AMC TRIO má po štyroch rokoch nový autorský album. Nemá konkrétne pomenovanie, ale na...
Jazz START UP: Víťazom tretieho kola koncertných duelov sa stalo zoskupenie Andrej Farkaš Trio
V sobotu 7. decembra sa v bratislavskom Bohéma Bare uskutočnilo tretie kolo súťaže mladých...
Poznáme víťaza medzinárodnej gitarovej súťaže pod hlavičkou ,,Herbie Hanckock Institute of Jazz'': 1. miesto si odniesol mladý ruský virtuóz Evgeny Pobozhiy
V utorok 3. októbra sa vo Washington DC uskutočnil gala koncert spojený s vystúpením...
Vydavateľstvo Real Music House pokračuje v projekte workshopov RMH Academy
Bratislavské vydavateľstvo prichádza s druhou sériou hudobných workshopov. Špičkoví lektori z...