Hudba z prvej a klipy v skicári: Darkness Positive vydávajú debutový album plný nadhľadu

Hudba z prvej a klipy v skicári: Darkness Positive vydávajú debutový album plný nadhľadu
Patrik Gömöri

Sú z Martina, hudba je pre nich psychohygienou a skúšobňa relaxačným miestom, kde vznikajú spontánne nápady bez žánrových alebo tematických hraníc. Vychovali a formovali ich konzervatórium a jazz, ale aj ulica, garáž, rock a punk. Darkness Positive prichádzajú s impresívnym debutom Prvý dojem. Zastrešuje ho vydavateľstvo Slnko Records.

Prvé kroky s jazzom

Darkness Positive začínali pôvodne ako jazzový kvintet. Všimli si ich aj niektoré odborné médiá a kritici v súťaži Jazz Start Up. „Mali sme ambíciu hrať moderne, nešli sme len po jazzových štandardoch, hľadeli sme ďalej,” spomína na začiatky bubeník Matej Richtarčík. Zlom nastal pred dohodnutým nahrávaním v štúdiu. Kapela mala v pláne interpretovať skladbu legendárneho jazzového bubeníka Billyho Cobhama. Namiesto toho sa tesne pred termínom rozhodli odprezentovať radšej niečo vlastné.

„Dva dni pred nahrávaním, keď už bolo všetko ‘zabúkované’, sme začali jamovať a vznikla pesnička Party. Potom sme sa ju aj učili naživo nahrať. Preto ten potlesk na konci, že nám to konečne vyšlo,” smeje sa Matej Richtarčík a pokračuje: „V tom období sme si mysleli, že sme natočili pop do rádia. Ale postupne sme zistili, že je to vlastne dosť underground, tak sme si povedali, že sa nemusíme o nič špeciálne snažiť, iba robme veci spontánne a hlavne podľa seba.”


 

Uvoľnenosť a klipy v skicári

Dnes Darkness Positive vystupuje ako trio Šimon Švidraň (gitara a spev), Adrián Simonides (basová gitara) a Matej Richtarčík (bicie).  Všetci traja hudobníci pôsobia aj v ďalších projektoch (napr. Basie Frank Band), ale tento je pre nich zo všetkých najslobodnejší. Ich silnou stránkou je skvelá zohratosť z dlhých hodín v martinskej skúšobni. Na albume sa ozýva pop, rap, funk, art-rock, jazz aj rôzne ďalšie vplyvy predvedené s obdivuhodným hudobným cítením a nadhľadom. Sami muzikanti hovoria, že hrajú ‘hudbu z prvej’, ktorá je odrazom toho, čo sa im momentálne premelie hlavou. Uvoľnenosť sa prejavuje aj v spôsobe, s akým pristupujú k tvorbe videoklipov. Ten aktuálny k skladbe Idzem Neidzem vznikal v Microsoft skicári.

 


 

„Často ani neviem odôvodniť, prečo hrám niektoré konkrétne postupy (pozn. napr. orientálne vyhrávky v Neviem, čo mi je). Idem jednoducho po pocite, Keďže muzika je veľmi spontánna a uvoľnená, tak som si povedal, že rovnaké môžu byť aj texty,“ hovorí Šimon Švidraň, ktorý sa v kapele stará o spev a gitarové linky a textovo poukazuje na rôzne životné situácie, či už vzťahové alebo politicko-spoločenské.  Pesnička Poď von napríklad reflektuje na bombové útoky v Paríži.

 

Debutový album Prvý dojem mali Darkness Positive hotový už pred rokom, ale priazeň vydavateľstva Slnko Records ich nakoniec motivovala časť z neho ešte prepracovať a nakoniec vyšlo 5. októbra na CD, digitálne aj na streamingu. Nasledovať budú koncerty po Slovensku od 20. októbra, kedy kapela zahajuje šnúru koncertov na Bratislavských jazzových dňoch. Zároveň súťaží v hlasovaní mladých kapiel o účasť na hlavnom pódiu spomínaného festivalu na rok 2019.  

 

Koncerty Darkness Positive 2018

20.10. Bratislavské Jazzové Dni - Incheba - Bratislava

27.10. Satelit Bar - Čadca

01.11. Klub umelcov - Bratislava

10.11. Bernard Klub - Košice

12.11. Živák Rádia X - Žilina

27.11. Piano music club - Prievidza

Tlačová správa

 

Galéria

DP cover Prvy dojem.jpg
Tour poster DP Prvy dojem.jpg

 

 

Ďalšie články

One Day Jazz Festival: Hudobná sonda do duší
7.november 2014, Istropolis, Bratislava   Ako víchrica sa Bratislavou prehnal jednodňový jazz...
Sobota na 44. ročníku BJD: Vysoká profesionalita a umelecká úroveň
Druhý deň trojdňového festivalu jazzovej hudby sľuboval veľa hviezdnych zoskupení. V sobotu 20....
Slovenské trio Darkness Positive prináša záznam z koncertu Nitra live. Nahrávka predznamenáva druhý album pripravovaný na jeseň
Hrajú pop, jazz, dance, funk aj hip hop a ich hudba sa pozdáva osobnostiam ako David Koller či...
Darkness Positive prichádzajú s novinkou: Skladbu Zahynul prinášajú hneď v dvoch verziách videoklipu
Darkness Positive sa po lete hlásia s novým repertoárom. Novinku "Zahynul" z pripravovaného albumu...
Ďalšia strata vo svete jazzu: vo veku 91 rokov nás navždy opustil jedinečný Jimmy Cobb
Rok 2020 je žiaľ veľmi bohatý na straty jazzových velikánov. Iba tento pondelok sa celý jazzový...
Predstavujeme očakávaný debut tria Szaturma: album "Phi" a jeho vzrušujúci jazzovo-avantgardný svet.
Československé trio Szaturma vydalo jedinečný debutový album „Phi“ pod hlavičkou vydavateľstva...
JazzFestBrno hlási tucet náhradných termínov. V septembri ho otvorí Avishai Cohen
Pořadatelé festivalu JazzFestBrno zveřejnili téměř kompletní seznam náhradních termínů odložených...
Umenie nikdy nezomrie. Posolstvo Sonnyho Rollinsa pre túto dobu.
"Umenie nikdy nezomrie. Prežije tú kontroverznú politickú povrchnosť, ktorou všetko zakrývame."...