Slovenské trio Darkness Positive prináša záznam z koncertu Nitra live. Nahrávka predznamenáva druhý album pripravovaný na jeseň

Slovenské trio Darkness Positive prináša záznam z koncertu Nitra live. Nahrávka predznamenáva druhý album pripravovaný na jeseň
Peter Baláž

Hrajú pop, jazz, dance, funk aj hip hop a ich hudba sa pozdáva osobnostiam ako David Koller či Marek Minárik. Reč je o domácej zostave Darkness Positive. Ako znie naživo nadžánrová tvorba trojice z Martina si môžete vypočuť z aktuálneho koncertného záznamu Nitra live. Nahrávka vychádza ako audio aj video a predznamenáva plánovaný druhý album, ktorý vyjde pod hlavičkou Slnko Records na jeseň.

 

Protisystémový pop. Tak by sa dal označiť žáner, v ktorom sa Darkness Positive radi pohybujú. Je to tanečné a zapamätateľné. Chytľavé gitarové nápady a popevky sa však často prehupnú do nečakaných jazzových improvizácií a zmien tempa. Kapela to robí zámerne ale aj prirodzene, s vtipom a inštrumentálne veľmi presvedčivo, ako je zrejmé z najnovšej živej nahrávky. Pop vs. antipop, darkness vs. positive.

 

Nitra live je v poradí štvrtým koncertným DIY záznamom. Trio muzikantov ich nahráva vo vlastnej réžii ako väčšinu svojich videoklipov na Youtube – na kameru dvoch mobilných telefónov. „V rámci nášho vesmíru pekne-škaredých videí už po rokoch určité skúsenosti mám. Predchádzajúce tri koncerty boli z martinských klubov. Prvý z roku 2015 bol pre cca 60 ľudí, druhý z roku 2016 pre asi 20 ľudí a tretí z 2018 pre 5 ľudí. Stále sa posúvame,” hovorí bubeník Matej Richtarčík.

 

Štvrté pokračovanie s názvom Nitra live vzniklo v rámci spoločnej šnúry s uznávaným českým bubeníkom, skladateľom a spevákom Davidom Kollerom. „Z pohľadu Davidových fanúšikov a nás ako predkapely bola bilancia kompatibility fakt dobrá. Asi 80% návštevníkov chápalo, čo robíme. Zvyšok si našu prítomnosť pretrpel (podobnú bilanciu mávame aj na jazzových festivaloch, čo znamená, že na Davida chodí školené publikum). Jediná výnimka tejto bilancie bol práve koncert v Nitre, kde si našu prítomnosť pretrpelo snáď aj 80%  publika. Keďže to bol jediný koncert, ktorý sme zaznamenali, rozhodol som sa nič neprikrášľovať a zachytiť tú “Darkness Positive / Striedavo Oblačno” atmosféru,” hodnotí Richtarčík.

 

 

Už s vážnejším tónom kapela komentuje spätnú väzbu Davida Kollera na ich tvorbu. David je úplne super chalan, celý čas s prehľadom a úsmevom na tvári. Spomínal, že sa mu páči čo robíme. On je svojim spôsobom tiež protisystémový. Živák ešte nevidel. Tešilo ma však, že sa na nás David s chalani z kapely prišli pozrieť. Napríklad taká legenda ako Marek Minárik sledoval snáď každý koncert celý čas. Česť!”

 

Živý album Nitra live nájdete vo video formáte na Youtube alebo ako audio na všetkých streamingových službách. Darkness Positive majú čoskoro v pláne ďalšie koncerty a nové single. Gigabajty materiálu sú hotové, teraz je dôležité to správne vytriediť. Nový album vyjde na jeseň 2020 vo vydavateľstve Slnko Records a záujemcovia si ho môžu s veľkým predstihom objednať už teraz.

 

Tlačová správa

 

 

Ďalšie články

One Day Jazz Festival: Hudobná sonda do duší
7.november 2014, Istropolis, Bratislava   Ako víchrica sa Bratislavou prehnal jednodňový jazz...
Recenzia CD: Transport plný talentu
Napriek tomu, že slovenská zostava Talent Transport koncom roka 2014 štúdiovo debutovala, okolo ich...
Sobota na 44. ročníku BJD: Vysoká profesionalita a umelecká úroveň
Druhý deň trojdňového festivalu jazzovej hudby sľuboval veľa hviezdnych zoskupení. V sobotu 20....
Darkness Positive prichádzajú s novinkou: Skladbu Zahynul prinášajú hneď v dvoch verziách videoklipu
Darkness Positive sa po lete hlásia s novým repertoárom. Novinku "Zahynul" z pripravovaného albumu...
Rozhovor s jedinečným československým triom Szaturma: o inšpiráciach, debutovom albume a blížiacom sa krste na JazzFestBrno
Za necelé tri roky svojho pôsobenia si trio Szaturma stihlo vybudovať svoj vlastný hudobný jazyk...
Hudobný darček pre milovníkov world music: Akordeonista Jean-Louis Matinier a gitarista Kevin Seddiki vystúpia v Bratislave
V sobotu 14. marca vystúpi v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca výnimočné hudobné duo z...
Sisa Fehérová a Cha bud: Skladba Holúbky spojili košických hudobníkov proti extrémizmu
“Môj milý, holubičí národ, sľúbili sme si vydržať,” refrén pesničky odkazuje hneď k dvom silným...
CD Perforomances: Vzrušujúci výlet skrz tvorbu Ľuboša Šrámeka
Klavirista, skladateľ, aranžér, pedagóg a producent Ľuboš Šrámek patrí k jedným z...