Janoska Ensemble na City Sounds festivale

Janoska Ensemble na City Sounds festivale
Peter Motyčka

Na Slovensku koncertujú málo a ich vystúpenia sú vždy vypredané. Janoska Ensemble, svetoznámi hudobní virtuózi zo Slovenska, budú koncertovať v Bratislave 24. novembra na City Sounds Festivale 2023. Ako hosťa si pozvali známeho amerického trombonistu Luisa Bonillu. Na festivale sa počas dvoch dní (24. a 25. novembra) predstaví aj americká senzácia The Baylor Project, beatboxová one woman šou Kid Be Kid či slovenský klavirista Ondrej Krajňák a 9-členný projekt Altar Ensemble dvojice Nikitin – Šrámek. Festival v priestoroch Slovenského rozhlasu v Bratislave prinesie celkovo dvanásť koncertov na troch pódiách.

 

Sme veľmi radi, že v novembri môžeme opäť fanúšikom priniesť koncert svetoznámeho Janoska Ensemble. Ich koncerty sú aj našou srdcovkou a okrem lásky ku kvalitnej hudbe nás spája aj výnimočné výročie – náš festival a aj Janoska Ensemble tento rok oslávi 10 rokov existencie. Veľmi sa na spoločnú novembrovú oslavu tešíme. Na pódiu v programe Janoska Ensemble 10 Year Anniversary feat. Luis Bonilla & Arpád Janoska predstavia najmä svoje tri doterajšie albumy, ktoré im počas desiatich rokov hrania priniesli mnohé ocenenia a chválu fanúšikov i hudobnej kritiky. Fanúšikom zahrajú aj skladby z pripravovaného albumu „The Four Seasons“, ktorého vydanie je naplánované na október budúceho roka,“ prezradil Matej Šálek, spoluorganizátor festivalu.

 

 

Hudba Janoska Ensemble je krásnou a výnimočnou kombináciou klasickej hudby, jazzu, latina aj popu. Ich hudba je natoľko charakteristická, že si vyslúžila vlastné pomenovanie – Janoska style. Prinášajú klasické diela v nových, doteraz nepočutých aranžmánoch so silným vplyvom súčasnej hudby. Všetci hudobníci tohto súboru majú kvalitné klasické hudobné vzdelanie, desaťročia hudobníckej práce a hrania, vďaka čomu ich vystúpenia spĺňajú najvyššiu úroveň technickej dokonalosti. A nielen to, hudbu majú hlboko vo svojich génoch a rodinnej tradícii, ich umenie voľnej improvizácie dosahuje sféry o ktorých mnohí hudobníci snívajú.

 

 

 

Janoska Ensemble je rodinným súborom v najlepšom zmysle slova, založili ho bratia František (klavír), Ondrej (husle), Roman (husle), Arpád (spev) spolu so švagrom Júliusom Darvašom. V novembri na City Sounds Festivale spolu s nimi na pódiu zahrá aj Luis Bonilla – americký trombonista kostarického pôvodu, ktorý je spoludržiteľom dvoch Grammy za roku 2008 – za najlepší latino-jazzový album a za najlepšie inštrumentálne jazzové vystúpenie. Bonilla má za sebou viac ako 30 rokov hrania, takmer dve desaťročia bol súčasťou Vanguard Jazz Orchestra, hrával s velikánmi ako Dizzy Gillespie, Lester Bowie, The Skatalites, Marc Anthony, Paquito d´Rivera, Phil Collins. Jeho hra a cit pre hudbu, láska k latino jazzu dodajú jeho novembrového koncertu s Janoska Ensemble jedinečný nádych a atmosféru.

 

 

Festival City Sounds prináša slovenskému publiku už od roku 2013 koncerty najvyššej svetovej úrovne v oblasti jazzu a z neho vychádzajúcich hudobných žánrov ako soul, blues, funk, worldmusic, ale aj vystúpenia vážnej a súčasnej hudby, či vzájomnú fúziu týchto žánrov. Tohtoročný festival City Sounds sa koná pod záštitou Matúša Valla - primátora hlavného mesta Bratislavy. Festival z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Slovenský ochranný zväz autorský a fond Kultminor. Vstupenky na City Sounds Festival sú v predaji v sieti Ticketportal a na webe www.citysounds.sk, informácie sú k dispozícii aj na FB stránke www.facebook.com/csfestival a vo FB podujatí https://fb.me/e/1fRalctlM.

 

Tlačová správa

 

 

Ďalšie články

Janoska Ensemble v Bratislave: Spojenie majstrovstva a hravosti
Kapela Janoska Ensemble je zložená z troch bratov, ktorými sú Roman, František a Ondrej...
Štyrikrát zlato: Ocenenie pre Janoska Ensemble
Virtuóznych bratov a ich švagra pozná už celý svet. Ich príbeh sa podobá na hudobné cesty...
Janoska Ensemble a Richard Galliano: Predvianočný darček v podobe výnimočného koncertu
V utorok 17. decembra sa v bratislavskom koncertnom štúdiu Slovenského Rozhlasu uskutočnil...
Fenomenálny Janoska Ensemble: Vypredané slovenské koncerty v rekordnom čase
Hudobný maratón v podobe dvoch vypredaných koncertov absolvujú v utorok 11. decembra...
Dovolenkový tip cestovky Kairos Quintet: More a Les(s)
Slnko hreje, voda láka, takže je najvyšší čas obhliadnuť sa po dovolenkovej destinácii. Niekoho...
Pavol Zelenay bol slovenským unikátom a evergreenom
Predvčerom ma nesmierne zarmútila správa o odchode nestora slovenskej populárnej hudby Pavla...
Večný filozofický problém - Valér Miko: Conscious Being
Už je to piaty album Valéra Mika, ktorý mám možnosť recenzovať. Okrem sólo Príbehov a Random...
Oskar Török Sextet: do Jeruzalema a ešte ďalej!
Pred necelým mesiacom sme avizovali vydanie debutového albumu trubkového svetobežníka a chameleóna...