From Darkness: Jasné smerovanie tria Avishaia Cohena

From Darkness: Jasné smerovanie tria Avishaia Cohena
Maros Pavlik

From Darkness – Avishai Cohen Trio, Vydavateľstvo: Razdaz Recordz, 2015

 

Avishai Cohen patrí k jedným z top obľúbencov nielen jazzového publika. Jeho priezračný, čistý, melodický a napriek tomu sofistiovaný štýl hry je rozoznateľný po prvých taktoch ktorejkoľvek skladby. Jeho veľmi úspešný concert v Bratislave v novembri 2014 bol jednoznačným dôkazom toho, že reč Avishaiovej hudby je blízka aj slovenskému poslucháčovi. Možno aj pre príchuť exotiky zašifrovanú niekde hlboko v harmóniach a nenapodobiteľnej rytmike Avishaiových kompozícií.

 

   Viac ako rok od vydania albumu Almah, ktoré nahral Avishai netradične so sláčikovým kvartetom, sa po čase vracia ku svojej obľubenej formácii, triu. Práve trio považuje Avishai za svoj kompas a hnaciu silu, ktorá mu určovala smer posledných pätnásť rokov. Hovorí: „V mojej diskografii figuruje doteraz len jeden album s triom [Gently Disturbed, 2008], to však určite neodráža skutočnosť, že moja hudba bola vždy zložená pre takúto formáciu, alebo ju taká formácia vždy hrala. Pre mňa trio existovalo vždy a naďalej zostáva v centre záujmu mojich projektov, či už ide o kvartet, sextet alebo sláčikový orchester“. O nahrávke s triom ďalej hovorí: „Cítil som, že nastal pravý čas na to, aby som nahrával v triu, pretože je to poprvý raz od Gently Disturbed, čo som mal pocit, že sa dostávam do pravdivo novej, čerstvej a skutočnej formy“

   Cohenove aktuálne trio tvoria hráči, ktorých sme mali možnosť vidieť aj nedávno na koncerte v Bratislave. Klavirista Nitai Hershkovits sa pridal k Avishaiovi v roku 2012 a bubeník Daniel Dor sa stal súčasťou Cohenovho sveta v roku 2013. 

 

 

  „Nitaiova hra a muzicírovanie sa nikdy neprestalo vyvíjať. Má dušu skúseného muža v tele 27-ročného chlapca. Patrí k tým hudobníkom, ktorí vyjadrujú hĺbku duše prostredníctvom umenia. Obaja dostávajú moju hudbu do takých dimenzií, ktoré by som nikdy neočakával a nikdy by som o ničom lepšom ani len nesníval“.

 

   Album je Avishaiovym pätnástym v poradí. Vznikal počas troch mesiacov (máj-júl) 2014 v Nilento Studios vo Švédsku a obsahuje jedenásť výhradne inštrumentálnych kompozícií s celkovou minutážou 41 minút. 

 

  Otvára ho skladba Beyond, ktorá je krátkou a údernou prezentáciou zručnosti tria. Hneď prvé takty napovedia, že toto sme už niekde počuli. Typický rukopis energického Avishaia. Než si však po krátkom rozmýšľaní stihneme uvedomiť, že skladba je naozaj zbrusu nová, po dvoch minútach skončí.

 

  Druhá skladba Abie v s nádychom latino má tendenciu v hneď prvých taktoch vyzvať poslucháča do tanca. Vzápätí nastáva zmena a trio rozohráva svoju typickú partiu s meniacimi sa rytmami a náladami. Skladba je poctou Avishaiovmu priateľovi, ktorý zahynul v prestrelke. Autor opisuje Abie ako „stretnutie Beethovena, Eddie Palmieriho a heavy metalu“. Postupná gradácia v závere ukáže, že trio sa hrdo hlási k svoje vrcholnej forme.

 

 

   Úvodný klavírny motív skladby Haleyah pripomína notoricky známu, chytľavú skladbu Eleven Wives alebo aj Seven Seas, koré Avishai hráva takmer na každom koncerte.

  Krásna baladická Ballad for an Unborn je so svojimi takmer ôsmimi minútami najdlhšou kompozíciou albumu. Svojou krehkou lyrikou však dokáže udržať pozornosť až do konca. Pojednáva o  strate nenarodeného dieťaťa, náladovo sa chvíľami podobá na skladbu A Child is Born z albumu Almah.

  V titulnej skladbe From Darkness doprial Avishai poslucháčom exkluzivitu v podobe strhujúcej hry na basgitaru, ktorú na svojich nahrávkach už dávno nepoužil. Trio podstatne pritvrdí hru a rozpúta energické inferno. S výnimkou zvuku basgitary by svojou nespútanou živelnosťou a dominantou rytmikou po prvej minúte pripomínala skladbu Shlosre z albumu Almah. 

Almah Sleeping je ďalšou príjemne melancholickou skladbou. Keby si Avishai nebol býval zvolil ako záverečnú skladbu Chaplinovu kompozíciu Smile, Almah Sleeping by úlohu rozlúčky s albumom splnila úplne dokonale. Na prvé počutie je kompozične atraktívnejšia ako Smile, napríklad meniacimi sa tóninami v poslednej tretine skladby. Chvíľami náznakmi pripomína Avishaiov hit Remembering, ktorý, býva na jeho koncertoch poslednou bodkou za vystúpením. Smile je jedinou prevzatou kompozíciou na albume. Cítiť z nej nádych jazzovej klasiky, priestor dostáva predovšetkým dialóg kontrabasu s klavírom. Daniel len zľahla láska rytmický bubon metličkami, pokojnú náladu rozlúčkovej skladby má autor plne pod kontrolou.

 

 

Na záver bude možno zaujímavé odpovedať si na otázku: čo nové Avishai ponúka svojim novým albumom? Po predchádzajucom sláčikovom albume Almah, alebo staršom spievanom albume Seven Seas, sa vracia k späť ku svojim koreňom. Nahrávka je typickou ukážkou pestrej dynamiky a náhlych zmien rytmov a nálad, ktoré vie Avishai svojim jedinečným hudobným jazykom navodiť v krátkom časovom úseku. Žiadne mimoriadne prekvapenia alebo experimenty sa nekonajú. To však neznamená, že Avishai hudobne stagnuje. Zdá sa, že sa naozaj utvrdil v tom, že trio je skutočne formátom, v ktorom sa cíti najlepšie. A tak ponúka presne to, na čo sú jeho verní poslucháči zvyknutí.

Avishai: „Som presvedčený, že každý má ťažký život: je vzrušujúci, impozantný ale občas i depresívny a ťažko znesiteľný. Práve v takých situáciách môže byť pre nás hudba spasením. Týmto vždy hudba mala byť“.

Marián Pavlík

Galéria

avi cover.jpg

 

 

Ďalšie články

One Day Jazz Festival: Hudobná sonda do duší
7.november 2014, Istropolis, Bratislava   Ako víchrica sa Bratislavou prehnal jednodňový jazz...
Avishai Cohen zahral Košiciam akusticky i elektricky
Festival Mazal Tov, Košice 22.07.2013   Hudobným sviatkom možno nazvať koncert Avishaia Cohena...
Avishai Cohen a jeho najnovší album 1970: Komerčný smooth jazz pre masy?
Izraelský basgitarista, kontrabasista, skladateľ a aranžér Avishai Cohen prednedávnom vydal svoje...
Avishai Cohen roztancoval viedenský Konzerthaus!
Do susednej Viedne zavítal 21.októbra jedinečný izraelský kontrabasista Avishai Cohen. Predstaviť...
Sisa Feher vyráža na turné so sedemčlenným KHI ansámblom
Sisa Fehér patrí k veľkým talentom česko-slovenskej hudobnej scény. Ako multiinštrumentalistka,...
Jazzový Mikuláš príde tento rok o deň neskôr
Určite to poznáte: poriadne vyčistiť topánky/čižmičky a vyložiť ich v mikulášsky predvečer do okna...
Keď sa dvakrát jeden rovná jeden
Pandemické mesiace poznamenali snáď všetky oblasti spoločenského i kultúrneho života. Množstvo...
Správne nasmerovať a napojiť sa: vyhrajte CD „Directions & Connections“
Dlhoroční hudobní partneri – saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek, vydali pod...