Jazz At Lincoln Center Orchestra vydáva jazzovo gospelový album Abyssinian Mass

Jazz At Lincoln Center Orchestra vydáva jazzovo gospelový album Abyssinian Mass

Vydavateľstvo Blue Engine Records budúci mesiac vydá nový album, ktorý vznikol ako živá nahrávka bigbandu Jazz at Lincoln Center Orchestra s kapelníkom Wynton Marsalisom. CD je fúziou jazzu a gospelu, jeho názov je The Abyssinian Mass a dátum vydania je plánovaný na 18. marca 2016.

 

Organizácia JALC spolu so spoločnosťou Sony Music Entertainment prednedávnom založila nové vydavateľstvo Blue Engine Records (BER). Jeho misiou je vydávať vzácne živé aj štúdiové nahrávky, ktoré počas niekoľkých desaťročí existencie obe zakladateľské organizácie získali. BER plánuje vydávať približne 6 titulov ročne počas najbližších 15 rokov a prvý z nich vyšiel v auguste minulého roka. Bol ním koncert Wyntona Marsalisa s JALC Orchestra s názvom “Live in Cuba”, ktorý bol nahratý počas 3 večerov v Mella Theater v Havane v októbri 2012.  

 

Tento krát ide opäť o nahrávku big bandu JALC Orchestra s leaderom Wynton Marsalisom, no objavia sa na nej aj špeciálni hostia - klavirista Damien Sneed, zbor Chorale Le Chateau a reverend Dr. Calvin O. Butts III. Vraj “sa jedná o spoluprácu jazzu, gospelu, inštrumentálnej hudby a spevu”. Tento album zároveň predstavuje prvý Marsalisov autorský počin za posledných 6 rokov.

 

Tlačová správa približuje nahrávku podrobnejšie: “V roku 2008… oslovili Marsalisa, aby skomponoval dielo pri príležitosti 200. výročia Abyssinian baptistickej cirkvi v Harleme. Výsledkom je sakrálna oslava - rozsiahla kompozícia pre big band a 70-členný gospelový zbor. Doteraz Marsalis dielo prezentoval už na 19 koncertoch v 16 mestách na juhu USA. Spolu s ním vystúpil big band Jazz at Lincoln Center Orchestra, klavirista Damien Sneed a jeho zbor Chorale Le Chateau a spoločne vytvorili hlboký dialóg o význame černošskej tradície."

 

The Abyssinian Mass bude dostupný ako dvojalbum s bonusovým dokumentárnym filmom na DVD, na ktorom budú záznamy zo živých vystúpení, rozhovory s účinkujúcimi a pohľady do zákulisia. Balenie obsahuje aj krátku esej od autora, kritika a bývalého redaktora liberálneho amerického magazínu The New Republic, Leona Wieseltiera. CD/DVD si je možné zakúpiť na stránke Jazz At Lincoln Center.

 

Jazz at Lincoln Center Orchestra s kapelníkom Wynton Marsalisom vystúpia už tento piatok 12.2.2016 v rámci festivalu JAZZFESTBRNO.

 

Zdroj: jazztimes.com

Autor: Martin Uherek

Foto: Rob Waymen

 

 

Ďalšie články

Andreas Varady nahráva s jazzovými legendami
Má šestnásť, je firemným hráčom výrobcu gitár Benedetto, v októbri podpísal zmluvu s ...
Andreas Varady: Verve som opustil, no nerozišli sme sa v zlom, najnovší album je premiérou môjho súčasného ja
Gitarista Andreas Varady, slovenský rodák žijúci v Írsku, sa stal hviezdou na svetovej jazzovej...
Recenzia CD: Berezova "Intuícia" nesklamala
Gitarista Pavol Bereza nie je žiadnou novou tvárou na scéne slovenského jazzu. Dlhé roky pôsobí ako...
O novom sólovom albume Juraja Grigláka sa píše už aj v Amerike
O najnovšom albume vynikajúceho slovenského basistu Juraja Grigláka "Time To Fly" sme už na portáli...
Nový Glasperov album s kontroverzným názvom: "F--- Yo Feelings" spája jazz a hip-hop
Robert Glasper, držiteľ troch cien Grammy a ocenenia Emmy, je na jazzovej aj hip-hopovej scéne...
Digitálny album pre digitálny svet: Gitarista Jeff Parker vydáva jazzový album plný loopov a samplov, "Suite for Max Brown"
“Vždy hľadám nové veci, ktoré ma môžu prekvapiť,” vysvetlil skladateľ a multiinštrumentalista Jeff...
Oslava storočnice Charlieho Parkera: Saxofonisti Bobby Watson, Vincent Herring a Gary Bartz vydávajú spoločný album Birdovych kompozícií
Miles Davis raz povedal: "Celú históriu jazzu dokážete obsiahnuť v štyroch slovách - Louis...
Súťaž o 2 x 2 vstupenky na koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze
Prinášame vám súťaž o 2 x 2 vstupenky na premiérový koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze na...