Jazzman týždňa: Cassandra Wilson

Jazzman týždňa: Cassandra Wilson
Peter Baláž

Referenčný hlas jazzovej unikátnosti. Meno, s ktorým jazzoví kritici porovnávajú ostatné speváčky. Cassandra Wilson.  

Cassandra Marie Fowlkes sa narodila 4.decembra 1955 v americkom meste Jackson. Jej otec Herman Fowlkes Jr. bol známy trubkár, kontrabasista, gitarista a učiteľ hudby. Je preto zrejmé, že detstvo malej Cassandry je plné hudby. Okrem otcovho jazzu a platní Monka a Davisa znie domom obľúbená hudba jej matky - kapely slávneho vydavateľstva Motown.

Cassandra sa učí od šiestich rokov hrať na klavír, a na školských koncertoch a v pochodových kapelách zas na klarinet. Keď chce od otca, aby ju naučil hrať na gitaru,  dostane od neho knihu školy hry Mel Bay. Cassandra tak objavuje gitarovú hru ako samouk a rozíja si vlastný, intuitívny prístup. Začína písať vlastné skladby v duchu amerického folku, inšpirovaná speváčkou Joni Mitchell. Objavuje sa aj v divadelných inscenáciach - ako Dorotka v Čarodejovi z krajiny Oz prekračuje hranice čerstvo zrušenej rasovej segregácie školského systému.         

Štúdia na Millsaps College a Jackson State University sú zakončené promóciou v odbore masovej komunikácie. Mimo prednášok však trávi noci s R&B, funky a pop revivalovými kapelami a spieva po lokálnych podnikoch.

V roku 1981 sa sťahuje do New Orleans a vydáva sa za Anthony Wilsona. Pracuje ako asistentka riaditeľa pre verejné vzťahy miestnej televízie. Táto práca ale nie je jej osudom. Povzbudená svojimi mentormi, klarinetistom Alvin Batistom a klaviristom Ellis Marsalisom sa rozhoduje vážne venovať jazzu – sťahuje sa do New Yorku.

Tu sa začína zameriavať na improvizáciu. Silne ovplyvnená speváčkami Abbey Lincoln a Betty Carter si zdokonaluje vokálne frázovanie a scat, a popri tom berie hodiny sluchových cvičení u trombónistu Grachan Moncura III. Na častých jam session pod vedením klaviristu Sadik Hakima sa stretáva so saxofonistom Steve Colemanom, ktorý ju povzbudzuje nazrieť za hranicu jazzových štandardov a rozvinúť vlastné kompozície. A tak sa Cassandra Wilson stáva speváčkou a jednou zo zakladajúcich členov zoskupenia M-Base, ktorá prináša zmes funku a avantgardného jazzu. Cassandrin nezameniteľný hlas je počuť z debutovej platne Colemana Motherland Pulse (1985), ako členka jeho kapely Five Elements na albume On the Edge of Tomorrow (1986), World Expansion (1986), Sine Die (1987) a na jedinej nahrávke zoskupenia M-Base Collective - Anatomy of a Groove (1992).

Ako ostatní kolegovia z M-Base, aj Cassadra podpisuje zmluvu s vydavateľstvom JMT. Debutový album Point of View vychádza v roku 1986. Na väčšine nasledujúcich albumov pre JMT počujeme Cassandrine autorské skladby s hudobníkmi s M-Base, skladby Colemana, Jean-Paul Bourellyho a James Weidmana, ako i zopár štandardov.

Cassandrin zamatový kontraalt sa postupne dostáva do povedomia jazzových poslucháčov, ako aj jej pozoruhodná schopnosť ohýbať výšku tónu, plávať nad tempom, a atmosfericky manipulovať so zafarbením hlasu.  

 

 

Prvý široký ohlas u kritikov získava album jazzových štandardov Blue Skies (1988). Zásadný zlom v kariére však prichádza s podpisom zmluvy s prestížnym Blue Note Records. Album Blue Light 'Til Dawn (1993) prináša úspešné prepojenie bluesu, popu, jazzu, country a world music a štartuje vysokú popularitu aj mimo kruhov jazzových poslucháčov. Cédéčko New Moon Daughter (1996) získava Grammy v kategórii Best Jazz Vocal Performance. Pocta obdivovanému Milesovi Davisovi prichádza v podobe albumu Traveling Miles (1999). Nasledujú úspešné nahrávky  Belly of the Sun (2002), Glamoured (2003), Thuderbird (2006). Druhé Grammy v kategórii Best Jazz Vocal Album získava cédéčko Loverly (2008). Zatiaľ posledným vydaným albumom je Another Country (2012).

Z množstva významných ocenení nemožno nespomenúť snáď to najprestížnejšie na jazzovej pôde. Cassandra Wilson je niekoľkonásobná víťazka ankety časopisu Down Beat v kategórii Najlepšia jazzová speváčka.  

 

Zdroj: wikipedia.com

Foto: Will Sterling

Peter Baláž

 

 

Ďalšie články

Splnený sen pre Hanku Gregušovú: Odchádza spievať a žiť do New York City
Zhruba o mesiac sa pre Hanku Gregušovú začne nová etapa jej života - podpísala zmluvu o zastupovaní...
15-ročná speváčka Júlia Kozáková: Chcela by som toho ľuďom veľa povedať
„Zistila som, že sa vo mne hromadí veľa vecí, ktoré chcem ľuďom povedať a práve teraz som...
Cassandra Wilson: Hudba je hudba, s nástrojom v ruke ide o odbúranie vlastného ega...
Cassandra Wilson interview, 10.12.2014 Cassandra Willson (1955), americká špičková speváčka s ...
Speváčka Hanka Gregušová vydáva druhý album
Jedna z popredných speváčok na slovenskej klubovej scéne, Hanka Gregušová predstaví v ...
Súťaž Jazz START UP hľadá nové talenty: Vyhrať môžu šnúru koncertov, aj debutový album
Už po siedmykrát spúšťa portál Jazz.sk v spolupráci s Rádiom Devín súťaž pre mladé jazzové talenty...
Senzácia súčasného jazzu na bratislavských džezákoch: Funk-jazzový Ghost-Note s basgitaristom MonoNeonom ako headlineri piatkového večera
Funk-jazzový Ghost-Note s basgitaristom MonoNeonom budú headlinerom prvého večera...
Na aukcii sa objaví legendárna trúbka Milesa Davisa: Jej cenu odhadujú až na 100 tisíc dolárov
Trúbka, na ktorej hrával a ktorú si sám navrhol legendárny trubkár Miles Davis, sa tento mesiac...
Recenzia CD: Energický fusion v podaní nemeckého NuHussel Orchestra
Čerstvá nahrávka ,,The Forest’’ vydaná v auguste pod hlavičkou Unit Records je zbierkou...