Jazzman týždňa: Derrick Hodge

Jazzman týždňa: Derrick Hodge
Derrick Hodge je uznávaný skladateľ, kontrabasista a basgitarista. Najznámejší je ako člen neo-soulovej jazzovej formácie Robert Glasper Experiment, no nezanedbateľné je aj jeho pôsobenie ako štúdiový hudobník pohybujúci sa v oblasti jazzu, R&B i filmovej hudby. Okrem toho má na konte už dva úspešné sólo albumy. Slovo „sólo“ v tomto prípade platí takmer doslova, Derrick si totiž na svojom druhom albume s názvom „The Second“ dokázal nahrať skoro všetky nástroje sám. 
 
Narodil sa vo Filadelfii a predtým, ako presedlal na basgitaru, venoval sa najprv elektrickej gitare. To sa stalo už na základnej škole. Na osemročnom gymnáziu sa zoznámil s kontrabasom, na ktorý sa naučil hrať ako samouk, bez formálneho vzdelania. Namiesto toho využil svoje znalosti z hry na elektrickú basgitaru a sledoval hru iných hráčov na sláčikové nástroje v lokálnom orchestri.
 
Hodge navštevoval Esther Boyer College of Music na Temple University v domovskej Filadelfii. Študoval jazzovú kompozíciu a hru a popritom chodil na súkromné hodiny kontrabasu i basgitary k Vincentovi Fayovi. Svoje hudobné znalosti neskôr rozvíjal aj doplnkovým štúdiom u významnej postavy americkej jazzovej trúbky, Terence Blancharda. Stal sa členom univerzitnej jazzovej kapely a malého orchestra Terella Stafforda, neskôr vstúpil do univerzitného symfonického orchestra a komorného New Music Chamber Orchestra. Počas štúdia si Hodge našiel cestu k špičke filadelfského R&B a hip-hopu, vrátane Jill Scott, Musiq Soulchild a Floetry. V roku 2003 sa stal členom skupiny klaviristu Mulgrewa Millera. 
 
O dva roky neskôr dostal Hodge angažmán u rappera Commona, ktorému nahral basu do hitu „Be“. Ich spolupráca pokračovala a o dva roky neskôr sa basgitarista hráčsky i producentsky podieľal na Commonovej nahrávke „Finding Forever“. Zvuk jeho basy znie aj na rapperových neskorších dvoch albumoch. V roku 2013 sa umelci stretli v štúdiu opäť, tentokrát však v opačnom garde. Teraz to bol Hodgov album a jeho titulná skladba s názvom „Live Today“, ktorej Common v pozícií hudobného hosťa prepožičal svoj hlas.
 
Spomínané štúdium u Blancharda basgitaristovi umožnilo preniknúť do sveta filmovej kompozície, v ktorom si postupne tiež vybudoval úspešnú kariéru. Začal kreatívnymi príspevkami do Blanchardových kompozícií k filmom „When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts“ a „A Tale of God's Will” režiséra Spike Leeho (dokumentárne filmy pojednávajúce o ničivej smršti hurikána Katrina, pozn. red.). Dnes má Hodge na konte už bezmála 10 kompletných filmových soundtrackov.
 
Ďalší významný posun v kariére čakal Hodga v roku 2008. Vtedy sa stal členom skupiny Robert Glasper Experiment, s ktorou nahral ich prvý album „Double Booked“. Po svetovom turné sa v roku 2011 vrátili do štúdia, aby nahrali monumentálne úspešný a mimoriadne vplyvný album „Black Radio“, ktorému sa dostalo aj ocenenia Grammy.
 
Svoje vedomosti, skúsenosti a kontakty Hodge napokon zúročil vo svojej vlastnej sólo tvorbe pod hlavičkou slávneho vydavateľstva Blue Note Records. Jeho sólové albumy „Live Today“ a „The Second“ obsahujú hudbu ovplyvnenú neo-soulovým konceptom Roberta Glaspera, hip-hopom a R&B východného pobrežia Spojených štátov, ale aj vážnou hudbou (Hodge rád spomína Debussyho a Ravela). Basgitaristova tvorba pôsobí zemito, mäkko, pokojne, miestami príjemne melancholicky. Po vzore afro-americkej hudby dominujú kratšie opakujúce sa motívy a slučky pred výpravnosťou. Objavujú sa široké lyrické plochy s vynikajúcou orchestráciou hodnej filmového skladateľa. Basgitarista za svoje hráčske vzory považuje najmä Johna Patitucciho a Jimmyho Haslipa.
 
 

Zdroj: BassMusicianMagazine, Wikipedia

Adam Hudec

 

 

Ďalšie články

Trendy jazzu 21. storočia (2. časť): Jazz je mŕtvy, nech žije jazz?
Ak medzi jazzmanmi spomeniete mená Robert Glasper, Esperanza Spalding, či Hiromi, nikto zrejme...
Hľadá sa jazz (3. časť): Balada o hudbe nepochopenej
Som hudobník. Pýtajú sa ma, čo hrám. Odpovedám "jazz". Povedia, že jazz nemusia. Pustím im ukážku....
Jazzman týždňa: Terence Blanchard
Na jazzovej scéne pôsobí od začiatku 80-tych rokov, ale na rozdiel od svojich rovesníkov sa dostal...
Ako ženy vnímajú jazz: Rozhovor dvoch špičiek amerického jazzu pobúril mnohých
Ethan Iverson je americký klavirista, ktorého mnohí poznáme ako lídra jazzového tria The Bad Plus...
Súťaž o 1 x 2 vstupenky na One Day Jazz Festival v bratislavskom Istropolise
Prinášame vám súťaž o 1 x 2 vstupenky na koncertný večer One Day Jazz Festivalu, ktorý sa uskutoční...
Swingless Jazz Ensemble jubiluje: Dvadsiate narodeniny oslávia krstom debutového albumu
Big band Swingless Jazz Ensemble pôsobí na slovenskej hudobnej scéne už takmer dve desaťročia....
Jazz Meets World: Intenzívne emócie v atmosfére jazz rocku s originálnym zoskupením Linda Oh 4tet
Organizátori festivalu Jazz Meets World priniesli v priebehu októbra viaceré výnimočné...
Lukáš Oravec: Aranžmány, ktoré hráme, sú pre mňa asi najťažšie, aké som kedy v big bande hral
Pred pár dňami som sa stretol s trubkárom Lukášom Oravcom a pri tejto príležitosti som sa s ním...