Jazzový festival v Kodani čelí kritike: Izraelské kapely odmietol z "politických dôvodov"

Jazzový festival v Kodani čelí kritike: Izraelské kapely odmietol z "politických dôvodov"

Copenhagen Jazz Festival má problém, jeho riaditeľ Kenneth Hansen povedal jednému z izraelských jazzmanov, že hudobníci z jeho krajiny nie sú vítaní z "politických dôvodov". Alan Farber zverejnil ich konverzáciu na facebooku, kde sa strhla búrlivá diskusia. Kenneth následne tvrdil, že išlo o nešťastnú odpoveď, ktorá vznikla na základe jazykovej bariéry - napriek tomu však Izraelčania na festivale nevystúpia.

 

Pre organizátora festivalu zrejme nie je nič horšie ako zlá publicita, nech už vznikne z akýchkoľvek dôvodov. Presne to sa však stalo Kennethovi Hansenovi, výkonnému riaditeľovi jazzového festivalu v Kodani. V reakcii na jednu ponuku účinkovania od izraelského saxofonistu Alona Farbera reagoval, že hudobníkov z Izraela festival neobsadzuje a to z "politických dôvodov". Farber v hneve na jeho odpoveď reagoval na facebooku:

 

"Tento príspevok píšem v angličtine, pretože si myslím, že je podstatný pre všetkých z vás. Práve som sa prihlásil o účinkovanie na Copenhagen Jazz Festival. Dostal som takúto odpoveď: 'Ahoj Alon, z politických dôvodov nanešťastie v týchto rokoch neprezentujeme umelcov z Izraela. S pozdravom, Kenneth.'"

 

Po zverejnení tejto komunikácie sa starosta Kodane vyjadril, že pokiaľ sa táto situácia nevysvetlí, zváži stiahnutie finančnej podpory pre festival.

 

Hoci najviac publicity získala táto udalosť prostredníctvom následnej facebookovej diskusie, mala aj racionálnejšiu dohru. Kenneth Hansen v mene festivalu opísal tento incident ako "veľmi nešťastnú odpoveď" a vysvetlil, že celá vec vznikla na základe nedorozumenia kvôli jeho anglickej formulácii.

 

"Použitie termínu "political reasons" (politické dôvody - prekl.) nebolo o politických problémoch v zmysle politiky, ale skôr "policy" (taktika, postup - prekl.), ktorú interne v rámci festivalu uplatňujeme, aby nami organizované koncerty prebiehali bez výrazných bezpečnostných problémov," povedal Hansen pre dánsky DR Nyheder. “Alon Farber reprezentuje vysokoprofilový izraelský orchester a je takmer 100% isté, že by sa takého koncertu zúčastnili aj mnohé významné osobnosti (VIP) Izraela.”

 

Na Hansenovu obranu - jedna dánska štúdia hovorí, že viac ako 80% dánov má problém s mýlením si anglických významom slov "policy" (taktika, postup - prekl.) a "politics" (politika - prekl.).

 

Napriek tejto komunikačnej dohre sa však situácia nemení - tento rok a zrejme aj niekoľko budúcich ročníkov sa Izraelčania na festivalovom pódiu v Kodani neobjavia.

 

Zdroj: slippedisc.com, cphpost.dk

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Recenzia CD: Ofir Shwartz Trio debutujú pod Hevhetia Records
Jedným z posledných počinov košického vydavateľstva Hevhetia je album Shades of Fish od...
Jazzman týždňa: Elon Turgeman
Je považovaný za jedného z najlepších gitaristov Izraela. Elon Turgeman sa narodil v roku 1960 v...
Avishai Cohen zavŕšil rok novým albumom
Izraelský basista a skladateľ Avishai Cohen prichádza na sklonku roka s novým štúdiovým...
Marocký jazzový festival vyvolal pobúrenie: Tieň palestínskeho konfliktu aj na jazzovej scéne
Izraelsko-arabský konflikt, ktorý nepretržite zúri od čias rozpadu britskej kolónie v Palestíne a...
Výsledky sčítania sú pre jazzmanov alarmujúce!
Do sídla Slovenského ústredného jazzového výboru (SÚJV) dnes ráno potrubnou poštou dorazili...
Kto získa jazzovú „rádiohlavu“?
Domáci jazzmani nezaháľali ani počas pandemického obdobia a dôkazom je množstvo jazzových albumov,...
Sisa Michalidesová s novou nahrávkou Commedia zbližuje národy a ich kultúry
Slovenská skladateľka a flautistka Sisa Michalidesová, držiteľka cien Esprit 2015 a 2017,...
Bubenícke jubileum
Celé desaťročia mohla spolu v rovnaký deň oslavovať narodeniny dvojica bubeníckych osobností, ktoré...