Marocký jazzový festival vyvolal pobúrenie: Tieň palestínskeho konfliktu aj na jazzovej scéne

Marocký jazzový festival vyvolal pobúrenie: Tieň palestínskeho konfliktu aj na jazzovej scéne
Izraelsko-arabský konflikt, ktorý nepretržite zúri od čias rozpadu britskej kolónie v Palestíne a následného vzniku štátu Izrael, nedávno zarezonoval aj v jazzovej obci. Septembrový festival Tanjazz v marockom meste Tangier sa totiž ocitol pod paľbou kritiky za rozhodnutie zaradiť do svojho programu vystúpenie speváčky, trombonistky a klaviristky Noam Vazana. Ide o izraelskú umelkyňu, ktorá ako hudobníčka slúžila aj v izraelskej armáde.
 
Odporcovia tvrdia, že festival týmto symbolicky vyjadruje podporu takzvanej izraelskej normalizácií. Tento koncept sa v stručnosti zakladá na všeobecnom uznaní existencie suverénneho izraelského štátu v Palestíne arabským svetom, čo však jeho opozícia chápe ako legitimizáciu nadvlády Izraela nad utláčaným palestínskym obyvateľstvom (pre viac informácií hľadajte pomocou kľúčových slov „izraelská normalizácia“). Arabské Maroko má s Izraelom od roku 2000 pozastavené diplomatické vzťahy, vstup Izraelitov do krajiny však zakázaný nie je. Názor kritikov festivalu je, že bývalá členka a podporovateľka telesa, ktoré sa dopúšťa zločinov na palestínskom obyvateľstve, nemá čo na kultúrnom podujatí v arabskej krajine hľadať. „Nemohli vybrať iného speváka? Alebo sa nám tým snažia niečo povedať? Tangier je mesto odboja. Všetci by sme mali konať. Všetky občianske, študentské a politické skupiny v meste by mali túto normalizáciu so sionistami zastaviť,“ píše jedna uživateľka Facebooku. 
 
Vazana nakoniec na festivale vystúpila, napriek mediálno-internetovému tlaku palestínskych anti-normalizačných skupín. Zaspievala dokonca aj duet spolu s marocko-holandskou umelkyňou, ktorá si hovorí Teema. Festival si podľa svojich slov kládol za cieľ „stavať mosty pochopenia a tolerancie pomocou hudby znázorňujúcej dedičstvo arabskej a hebrejskej kultúry, ktorá sa miesi so súčasnou populárnou hudbou a jazzom.“ Oficiálne stránky festivalu ďalej tvrdia: „Keď budete počuť tieto dve mladé dámy spievať, ihneď sa prepojíte s krásou a radosťou dvoch starobylých jazykov a pochopíte jednoduchosť a krásu ich spojenia.“ Ak vás zaujíma názor a reakcia samotnej umelkyne na túto situáciu, navštívte jej oficiálnu stránku na Facebooku.
 

 

 

Ďalšie články

Jazzman týždňa: Elon Turgeman
Je považovaný za jedného z najlepších gitaristov Izraela. Elon Turgeman sa narodil v roku 1960 v...
Recenzia CD: Ofir Shwartz Trio debutujú pod Hevhetia Records
Jedným z posledných počinov košického vydavateľstva Hevhetia je album Shades of Fish od...
Avishai Cohen zavŕšil rok novým albumom
Izraelský basista a skladateľ Avishai Cohen prichádza na sklonku roka s novým štúdiovým...
Jazzový festival v Kodani čelí kritike: Izraelské kapely odmietol z "politických dôvodov"
Copenhagen Jazz Festival má problém, jeho riaditeľ Kenneth Hansen povedal jednému z...
Bratislavským „jazzákom“ budú vládnuť aktuálne trendy
Tradičný jesenný jazzový sviatok ponúka aj tento rok pestrý program. Organizátori Bratislavských...
Malá spomienka na Martina Ďurdinu
Minulý týždeň viacerí domáci hudobníci spomínali na svojho kolegu a kamaráta Martina Ďurdinu (1973...
Staň sa novou tvárou (nielen) slovenského jazzu
Každoročne sa na domácej scéne objavujú nové hudobné zoskupenia, ktoré sa snažia dostať do...
Osobnosti európskeho jazzu – Marcin Wasilewski a jeho trio
Z pohľadu slovenských jazzových hudobníkov (i fanúšikov) sa ako „zasľúbená krajina jazzmanov“ javí...