Jesenné džezáky prinesú svetové hviezdy. Mike Stern, Avishai Cohen či Nubiyan Twist zavítajú do bratislavskej Refinery Gallery

Jesenné džezáky prinesú svetové hviezdy. Mike Stern, Avishai Cohen či Nubiyan Twist zavítajú do bratislavskej Refinery Gallery
Peter Baláž

Mike Stern s Billom Evansom, Avishai Cohen či Nubiyan Twist – to sú headlineri tohtoročných Bratislavských jazzových dní Slovenská sporiteľňa, ktoré budú od 22. do 24. októbra v bratislavskej Refinery Gallery. Jednodňové vstupenky a permanentky sú už v predaji.

Prvý festivalový večer, piatok 22. októbra, sa fanúšikovia môžu tešiť aj na Avishai Cohen Trio. Avishai Cohen patrí jednoznačne medzi najlepších jazzových kontrabasistov sveta. Svoju hudobnú kariéru začínal tento izraelský hudobník v kapele Chicka Coreu, zahral si aj s menami ako Bobby McFerrin, Roy Hargrove, Herbie Hancock a mnohými ďalšími. V jeho hudbe cítiť hudbu stredného východu v kombinácii s izraelskou hudbou, v klasickej či nu jazzovej podobe. Do Bratislavy pricestuje Avishai Cohen so svojim triom, a počas koncertu odohrajú hudbu z albumu Arvoles, ale aj skladby, ktoré ešte nevydal na cd.

Nubiyan Twist, hviezdy afrojazzu, sú hviezdami nielen vo Veľkej Británii. Na Slovensku sa premiérovo predstavia v sobotu 23. októbra. Desaťčlennú future jazz afro-dub kapelu Nubiyan Twist dal dokopy kapelník Tom Excell a stretli sa v nej excelentní hudobníci, speváci a producenti. Vo svojej hudbe, aj za pomoci štvorčlennej dychovej sekcie, geniálne miešajú jazz, afrobeat, hiphop, soul, aj tanečnú hudbu. O Nubiyan Twist sa hovorí ako o prvoligovej hviezde britského afrojazzu a svoje postavenie na scéne skupina potvrdila aj druhým albumom Jungle Run a fantastickými koncertami s hviezdami ako De La Soul, Robert Glasper či Hot 8 Brass Band a Quantic.

Koncert Nubiyan Twist bol pôvodne plánovaný na jarné jazzáky 2020. Kvôli pandémii a lockdownu však musel byť zrušený. Fanúšikovia, ktorí mali zakúpené vstupenky na spomínaný koncert, ich môžu využiť teraz – sú platné ako jednodňové vstupenky na tento festivalový deň.

Fenomenálny gitarista Mike Stern je miláčikom slovenských fanúšikov a jeho koncerty sú vždy beznádejne vypredané. Na Bratislavských jazzových dňoch Slovenská sporiteľňa 2021 bude koncertovať s Bill Evans Bandom v nedeľu 24. októbra. Mike Stern je jeden z najlepších a najznámejších amerických gitaristov. Začínal v Blood, Sweat and Tears a u Billyho Cobhama. Od roku 1981 hral niekoľko rokov po boku Milesa Davisa. Potom nasledovalo Sternove turné s geniálnym basgitaristom Jacom Pastoriousom. Výpočet jeho hviezdnych spoluprác pri týchto menách len začína, v dlhom zozname Sternových hudobných parťákov sú aj mená ako Marcus Miller, Mino Cinelu, Richard Bona, Anthony Jackson, Victor Wooten, Roy Hargrove a mnoho ďalších. Na jazzákoch bude Mike Stern koncertovať s kapelou saxofonistu Billa Evansa. Tento talentovaný Američan začínal po boku Milesa Davisa, bol členom Mahavishnu Orchestra a Elements. Na Bratislavských jazzových dňoch bude Mike Sterna a Billa Evansa sprevádzať Tom Kennedy na basgitare a Nicolas Viccaro na bicích.

Naozaj hviezdny line-up, ktorý je v aktuálnej pandemickej situácii výnimočný, pripravili pre fanúšikov organizátori 46. ročníka jazzákov. Počas troch dní sa na festivalovom pódiu predstavia hviezdy svetového jazzu z USA, Izraela či Veľkej Británie. Obmedzenia sa však dotkli aj organizácie tohtoročného festivalu.

Vzhľadom k situácii a kultúrnemu semaforu, ktorý limituje počet návštevníkov kultúrnych podujatí sme presunuli festival do menších priestorov a koncerty budú na jednom pódiu. Každý večer budú koncertovať tri skvelé kapely či formácie,“ prezradil o tohtoročnom festivale jeho riaditeľ Pavel Daněk a dodal: O pódium mladých talentov, na ktoré sme veľmi hrdí a ktoré každoročne prinesie skvelé koncerty mladých slovenských hudobníkov, však fanúšikovia ochudobnení nebudú. Čoskoro zverejníme informácie na prihlasovanie súťažiacich, aj detaily, kde a kedy budú koncerty.“

Bratislavské jazzové dni Slovenská sporiteľňa sa budú konať od 22. do 24. októbra v Refinery Gallery v Bratislave. Každý večer vystúpia tri skvelé hudobnícke projekty či kapely. Prvými headlinermi 46. ročníka sú Mike Stern & Bill Evans Band, Avishai Cohen Trio a Nubiyan Twist, ďalšie mená pribudnú čoskoro. Kompletné informácie o programe a vstupenkách sú na festivalovom webe www.bjd.sk. Koncert z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia. 

 

Tlačová správa

 

 

Ďalšie články

BJD 2015: Piatok ponúkol pestrú kombináciu fusion, moderného jazzu a veľkého zvuku
V piatok 23.10. hostila Incheba 41. ročník najznámejšieho slovenského jazzového festivalu...
Jarné bratislavské jazzové dni 2016: Mladosť, duša, i technológie
Z tohtoročných Jarných bratislavských jazzových dní, ktoré sa konali 2. júna 2016 v priestoroch...
Sobota na BJD 2019: Pestrý večer venovaný "women in jazz" bol plný pôvabu, hlbokých emócií a vášne
Druhý deň bratislavských jazzákov bol venovaný ženám. Je to podľa mňa krásne, že sa dostalo toľkej...
V prvý deň Jazzákov si musel prísť na svoje naozaj každý!
Podujatie s názvom Bratislavské jazzové dni hádam ani nie je potrebné bližšie predstavovať. „...
Členovia Peter Dobai Quintet môžu mať hlavu v oblakoch
Keď v decembri 2023 predstavil na pódiách svoju novú zostavu slovenský saxofonista Peter Dobai,...
Vynález Adolpha Saxa oslavujú nielen jazzmani
Saxofón skonštruoval začiatkom 40. rokov 19. storočia Belgičan Adolphe Sax a patentovať ho dal v...
Kempujte s Lukášom Oravcom
Jazzový trubkár a skladateľ Lukáš Oravec prednedávnom uviedol aktuálnu, v poradí už tretiu nahrávku...
Alan Bartuš opäť boduje a vyráža na júnové turné
Klaviristovi Alanovi Bartušovi patrí svet: zbiera jednu cenu za druhou, nahráva skvostné albumy o...