Jesenný koncert snov s Joeym Calderazzom a Miguelom Zenónom

Jesenný koncert snov s Joeym Calderazzom a Miguelom Zenónom
Peter Motyčka

Na zvýšený počet jazzových umelcov v našich končinách v priebehu jesenných mesiacov sme si už akosi zvykli. Tiež sme sa naučili rozlišovať šťastnejšie či menej uspokojivé dramaturgické smerovania domácich festivalov. Spomedzi množstva koncertov sa zvyčajne vynorí unikát, ktorý v istom zmysle ostatné podujatia „zatieni“. A nemusí sa jednať o podujatie v hlavnom meste, pretože tohoročnou čerešničkou na jazzovej torte bude bezpochyby sobotné vystúpenie kvarteta Joeyho Calderazza v hudobnom klube Blue Note v Novom Meste nad Váhom.

 

Rodák z newyorského New Rochelle Joseph Dominick „Joey“ Calderazzo síce začínal ako interpret klasickej hudby, no vďaka svojmu bratovi, bubeníkovi Genemu, nastúpil v štrnástich rokoch do jeho rockovej kapely. Práve klasická hudobná literatúra inšpirovala a viedla mladého klaviristu k hľadaniu osobitého melodického konceptu. Jazzom však začal „dýchať“ až počas pobytu na Manhattan School Of Music v New Yorku, kde si ho bleskovo „ochočili“ osobnosti ako David Liebman, Frank Foster či Michael Brecker. Práve Brecker sa stal mentorom talentovaného klaviristu a produkoval napríklad jeho debut „In The Door“ (Blue Note 1990). Joey Calderazzo predstaví v sobotu 11. novembra na jedinom slovenskom koncerte svoje nové kvarteto so saxofonistom Miguelom Zenónom, kontrabasistom Orlandom Le Flemingom a bubeníkom Donaldom Edwardsom.

 

 

Pôvodom Portorikánec Miguel Zenón patrí už dve desaťročia k najpozoruhodnejším osobnostiam jazzového sveta a v roku 2004 sa angažoval pri vzniku prestížneho kompozičného laboratória SF JAZZ Collective, s ktorým vystupuje a nahráva dodnes. Aj Zenónova cesta k jazzu viedla cez klasickú hudbu. Po presťahovaní sa do Spojených štátov „povymetal“ tie najprestížnejšie vzdelávacie inštitúcie (Berklee College of Music a Manhattan School of Music) a začal sa objavovať v projektoch starších renomovaných kolegov. „Štúdium a skutočné hranie dva rozdielne svety,“ povedal mi pred rokmi Zenón po koncerte svojho kvarteta na festivale Jazz Baltica. „Hranie s dobrými hudobníkmi je tou najlepšou vzdelávacou inštitúciou, ktorá človeku dáva omnoho viac, než akékoľvek formálne vzdelanie. Učenie v škole je vždy len prostriedkom, pretože kto sa nedokáže učiť na pódiu počas koncertu, tomu nepomôžu ani tie najlepšie školy.

 

 

Nenechajte si ujsť tento jedinečný koncert v Blue Note v Novom Meste nad Váhom! Vstupenky nájdete v sieti Tootoot alebo na tomto linku.

 

Autor: Peter Motyčka

 

 

Ďalšie články

Recenzia CD: Miguel Zenon a jeho latinová Esta Plena
V roku 2009 vydal tento newyorský alt saxofonista pôvodom z Puerto Rica svoj piaty album s názvom...
Report: Branford Marsalis & Joey Calderazzo
Mesto Viedeň privítalo 19. apríla 2013 dvoch významných hudobníkov s ich novým projektom Songs of...
Nominácie na Grammy 2019: V kategórii jazzu svietia mená ako Wayne Shorter, Joshua Redman či Brad Mehldau
O necelé dva mesiace sa uskutoční 61. ročník odovzdávania najprestížnejších ocenení v oblasti...
Exkluzívna reedícia Branford Marsalis Quartet - A Love Supreme
Len málo umelcov v histórii jazzu sa odvážilo interpretovať najvýznamnejšie dielo John Coltrana - A...
Dve dekády zázraku s CZ-SK Big Bandom Matúša Jakabčica
Pokiaľ už máme to jubileum, nalejme si čistého vína: uživiť v domácich podmienkach jazzový...
OpenJazzFest otvára brány už tento víkend
Tradičný letný sviatok jazzovej hudby v podobe 14. ročníka festivalu OpenJazzFest je už predo...
Varovanie: Nitrou sa preženie letná dixielandová búrka!
Vo štvrtok podvečer 18. júla sa nitrianskym centrom preženie dixielandová hrmavica, pretože tamojší...
Čože je to osemdesiatka, alebo fenomén Ivan Kelly Köhler
Počas víkendu sa v Žiline oslavovalo, pretože mnohí zdvíhali čaše na počesť osemdesiatych narodenín...