John Medeski zavíta do ČR... Hneď dva krát!

John Medeski zavíta do ČR... Hneď dva krát!
Miroslav Bachura

Ani to nie je tak dávno, čo sme na tejto stránke písali o novom sólovom albume amerického klavírneho a klávesového zázraku menom John Medeski. Ako už býva zvykom, po čerstvo vydanej doske by malo nasledovať nejaké to turné. Inak tomu nebude ani v prípade Medeskiho.

 

Treba povedať, že západní bratia sa vskutku pochlapili. Medeski totiž zatiaľ plánuje len slabú desiatku koncertov na európskom kontinente, z toho hneď dva sa uskutočnia v Českej republike! Gitarista a organizátor Rudy Linka totiž na letný Bohemia Jazz Fest pritiahol jednak legendárne trio Medeski, Martin & Wood (MMW Trio), jednak Medeskiho v rámci jeho sólového klavírneho recitálu k novej doske A Different Time.

 

MMW Trio je v Česku koncertným artiklom nanajvýš žiadaným. Veď minulý rok beznádejne vypredali pražskú halu Meetfactory. Návrat na „miesto činu“ teda nie je nepochopiteľný. Kultoví ansámbel miešajúci prvky funky, fusion a rocku sa predstaví 10. júla na Staroměstském náměstí v Prahe.

 

Úplným protipólom chytľavej eklektickej hudby MMW bude zrejme koncert v Brne, dňa 18. 7. Ako si môžete prečítať, napríklad aj TU, Medeski sa na svojom novom albume vyberá novými chodníčkami. Jeho sólový klavírny jazyk je introvertný, meditatívny a zádumčivý. Určite sa však bude jednať o strhujúci zážitok, veď mnohí si isto ešte pamätajú Medeskiho minuloročné úspešné sólo vystúpenia v Českých Budějoviciach a Trutnove.

 

Spomeňme ešte ďalšie mená, ktoré pribudli na súpisku interpretov pre tohtoročný Bohemia Jazz Fest. Trubkár Terence Blanchard sa predstaví so svojim kvintetom v Liberci, 16. júla. Gitarista Ralph Towner vystúpi dňa 20. júla v Prachaticiach.

 

Bohemia Jazz Fest je jedným z najväčších jazzových podujatí v strednej Európe. BJF prináša koncerty domácich i svetových jazzových velikánov na námestia rôznych miest v ČR. Tento rok si festival odkrúti svoju premiéru i v Liberci a Zlíne, naopak, zo zoznamu destinácii vypadli České Budějovice. Na kompletný program si bude treba počkať do mája.

 

A pre všetkých, ktorý by na tejto stránke nadšene očakávali súťaž o lístky, máme smutnú správu. Súťaž sa nekoná, obe vystúpenia (tak ako všetky koncerty v rámci BJF) sú bezplatné. :)

 

Miroslav Bachura

 

 

Ďalšie články

Stanley Clarke: Z hudby sa stáva zvukový fast food
Stretli sme sa s ním pred vypredaným bratislavským koncertom. S hudobnou legendou, basistom,...
Andrej Šeban: Hudba je útočiskom, domovom aj sebarealizáciou
Andrej Šeban a jeho band (Dano Špiner, Peter Rusňák a Michal Fedor) sa vydali na dlhé turné. Ich...
Recenzia CD: Ľuboš Šrámek/Nikolaj Nikitin - Altar
Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba...
Japonská legenda free jazzového klavíra navštívi Slovensko
Bratislava a Košice zažijú vo februári vystúpenie jedinečného japonského klaviristu menom...
Quo vadis Bratislava Hot Serenaders?
Orchester Bratislava Hot Serenaders mohol aj vďaka Fondu na podporu umenia v tomto náročnom...
Grammy 2022. Poznáme nominantov 64. ročníka najprestížnejších ocenení
Nominácie na tohtoročné ocenenie Grammy sú už známe. Ide o 64. ročník odovzdávania...
Janka Kozáková si plní sny. V projekte Vlčie maky prináša folklórne piesne v jazzových aranžmánoch
Janu Kozákovú široká verejnosť vníma najmä ako speváčku kapely Mukatado, ktorá v tomto období...
Hitchcock už nemusí byť len veličinov pre filmových labužníkov. Britský saxofonista Alex Hitchcock prináša novinku Dream Band
Alex Hitchcock je britský saxofonista so sľubnou budúcnosťou, ktorý so svojim projektom Dream Band...