Klavirista Daniel Bulatkin vyráža na koncertné turné so svojím medzinárodným triom

Klavirista Daniel Bulatkin vyráža na koncertné turné so svojím medzinárodným triom
Dávid Oláh
Mladý český klavirista Daniel Bulatkin sa vydáva na koncertné turné so svojim medzinárodným triom. Na bicie nástroje si pozval Utsiho Zimringa, ktorý je domácemu fanúšikovi jazzu známy zo spolupráce s Jurajom Griglákom. Bulatkinove trio bude dopĺňať kontrabasista a basgitarista nórskeho pôvodu - Per Mathisen.
 
Nový projekt dlhodobo fungujúcej rytmickej sekcie nórskeho kontrabasistu/basgitaristu Pera Mathisena a izraelského bubeníka Utsiho Zimringa. Týchto pánov si do kapely pozval nový objav českej jazzovej scény – klavirista Daniel Bulatkin. 
 
O kvalite rytmiky Mathisen-Zimring vypovedá hlavne veľký počet hviezd svetového formátu, ktoré doprevádzala (Ulf Wakenius, Oscar Peterson, Michael Brecker, Mike Stern, Billy Cobham, Miles Davis, Dave Kikoski (držiteľ ceny Grammy za desku s Mingus Big Bandem) a ďalší. S posledným menovaným nahrali v roku 2016 vynikajúci štúdiový album “New York City Magic” vo vydavateľstve Alessa Records.
 
Kapela predstaví hlavne novú autorskú tvorbu všetkých svojich členov, ktorá sa pohybuje na pomedzí moderného mainstreamového jazzu a energického fusionu. Zvuk tria je teda niekde medzi klasickým akustickým triom a moderným elektronickým zoskupením. Repertoár je doplnený o zaujímavo zaranžovanými jazzovými štandardmi z obdobia post-bopu. Aktuálny program tria bude na jeseň 2018 nahratý na debutovom albume.
 
Daniel Bulatkin je 18-ročný klavirista s ruskými koreňmi pôsobiaci v Prahe. Je považovaný za najmladšiu osobnosť na českej jazzovej scéne. Za svoju veľmi krátku kariéru se stal jedným z nejžiadanejších českých sidemanov, či už ako klavirista, alebo ako hráč na Hammond organe, hlavne pre jeho citlivosť a kreativitu v sprievode a svoju žánrovú nevyhranenosť. Od roku 2016 vede svoj vlastný projekt Daniel Bulatkin Q, v ktorom pôsobia špičkoví českí hráči a holandský saxofonista Cyrille Oswald. Tento projekt v prieběhu svojej existencie hostil veľa zahraničných hostí, mj. Neil Wetzel a Gary Rissmiller z USA, Oleg Kireyev z Ruska a David Buchbinder z Kanady.
 
Per Mathisen, prezývaný “Bass Viking”, je považovaný za nórsku odpověď na virtuózov svetového formátu ako napríklad kontrabasista Niels-Henning Orsted Pedersen či basgitarista Jaco Pastorius vďaka jeho obdivuhodným technickým schopnostiam a hlavne jeho neopakovatelnému zvuku. Spolupracoval s najuznávanejšími jazzmanmi na svete, napríklad Terri Lyne Carrington, Horacio “El Negro” Hernandez, Alex Acuňa, Geri Allen, Bill Bruford, Gary Husband a mnoho ďalších.
 
Utsi Zimring je virtuózny bubeník a skladateľ pochádzajúci z Izraela. Od svojich 12-tich rokov pôsobí ako sideman v miestnych kapelách. S nimi nahral viac než 100 albumov. V roku 1998 založil fusionovou kapelu Zonzee, s ktorou koncertoval po celom svete ako reprezentant izraelského ministerstva zahraničia. S týmto projektom vystúpil aj v nejznámejšom newyorskom jazzovom klube Blue Note. V New Yorku sa na niekoľko rokov usadil a nahral tam aj svoj debutový album Zone 23, na ktorom hrajú hviezdy ako napríklad Dave Kikoski, Mike Stern či Bob Franceschini. 
 
 
DANIEL BULATKIN (CZ/RU) – piano, fender rhodes & synth
PER MATHISEN (NO) – double bass & bass guitar
UTSI ZIMRING (ISR) – drums
 
 
Koncertné turné sa odohrá na týchto miestach:
 
18.5. – Blue Note, Nové Mesto nad Váhom (SK)
19.5. – Spálený mlýn, Znojmo (CZ)
20.5. – Pjetka Music Club, Ostrava (CZ)
21.5. – Čarodějka Bar & Music Club, Havlíčkův Brod (CZ)
22.5. – MONO FONO, Praha (CZ)
23.5. – Reduta Jazz Club, Praha (CZ)
26.5. – Jazz Fest, Černošice (CZ)
27.5. – GRAND FINALE – Jazz Dock, Praha (CZ)
 
 
Tlačová správa
 

 

 

 

Ďalšie články

Ester Wiesnerová: Štúdium na Berklee bolo fantastické
V rámci koncertu Erik Rothenstein Bandu and Ester Wiesnerovou v Kafé Scherz, som využil...
Lukáš Oravec: Morálna stránka hostí, ktorých si muzikanti pozývajú, je lotéria
Porozprával som sa s trubkárom, aranžérom, skladateľom a pedagógom Lukášom Oravcom, ktorý sa už o...
Zomrel český trombónista Svatopluk Košvanec
Svatopluk Košvanec (* 1936) patril od šesťdesiatych rokov minulého storočia k absolútnej špičke...
Marcus Miller: Začínam odznova
Skvostom Jarných Bratislavských Jazzových Dní bolo vystúpenie jedného z najlepších a ...
OpenJazzFest: 11. ročník obľúbeného jazzového openair festivalu sa vracia na Zelenú vodu
Priaznivci nielen jazzovej hudby sa tento rok predsa len dočkajú svojho obľúbeného festivalu. Na...
Zabudnite na klišé balkánskej hudby. Bulharský hráč na kaval Zhivko Vasilev búra na svojej novinke stereotypy
Úprimne kto vie čo znamená slovo „kaval“? Ak má niekto balkánskych, bulharských alebo rumunských...
Dorůžka, Fischmann a Novák predstavia nepoznané piesne židovských autorov. Už tento týždeň na livestreame festivalu Věčná naděje
Festival Věčná naděje prinesie v nedeľu 25. apríla livestream zo Španielskej synagógy. Trio v...
K histórii slovenského jazzu - V. časť
V seriáli  'K histórii slovenského jazzu' sa budeme stretávať s textom obšírnejšie spracovanej...