Korene dizonancie: Ako železnica formovala jazz

Korene dizonancie: Ako železnica formovala jazz
Železničná doprava je jeden z kľúčových historických fenoménov dejín Spojených štátov amerických 19. a 20. storočia. Viac ako zásadne ovplyvnila štruktúru americkej spoločnosti, tvár krajiny, jej politický i hospodársky vývoj, ako aj osudy jej obyvateľov. Obrovský vplyv vlaku je však cítiť aj na miestach, kde by sme ho možno spočiatku nehľadali, napríklad v big-bandových aranžmánoch Glenna Millera či Dukea Ellingtona. Jazz a železnica však majú spoločnú minulosť.
 
Americký skladateľ a dirigent Rob Kapilow rozoberá vplyv železnice na jazzovú hudbu v jednej z relácií rádia "Wbur". Vychádza z faktu, že jazz ako taký má korene v starých afro-amerických spirituáloch a pracovných piesňach, ktoré si spievali Afro-Američania pri práci na stavbách železničných sietí. Vznikali tak texty často pracujúce s motívom vlaku, ktorý spravidla slúžil ako symbol cesty na druhý svet.
 
Ako však americká železnica formovala hudobnú stránku žánru? Skladateľ je ovplyvnený prostredím, v ktorom sa pohybuje a keďže umelci spravidla cestovali po krajine vlakmi, tráviac v nich množstvo času, ich konštantnou akustickou kulisou sa stali zvuky železnice. Pišťanie komínov, rinčanie koľajníc, syčanie pary, to všetko inšpirovalo napríklad aj dvoch v úvode spomínaných velikánov pri aranžovaní svojich skladieb. Vznikli tak harmonické a melodické postupy, ktoré sa snažili zachytiť charakter zvukov železnice. Tetrakordové ostináta napodobňujú prácu motora. Použitie double-time znázorňuje zrýchľovanie vlaku. Špinavé, na zväčšené kvarty bohaté trúbkové party a ťahavé trombónové kontrapunkty zasa imitujú zvuky komínov a všemožnej signalizácie. Toto využitie dizonancie, ktorej rozmach v jazzových aranžmánoch má na svedomí aj americká železnica, sa dostáva do popredia a aj vlakmi inšpirované skladby ako Millerova "Chattanooga Choo Choo" alebo Ellingtonova "Happy Go Lucky Local" svojou kompozíciou pripravujú pôdu pre dizonantný charakter neskoršej jazzovej hudby.
 
Rozhovor s Robom Kapilowom na danú tému si môžete vypočuť kliknutím na odkaz v zdroji.
 
 
Zdroj: Wbur

 

 

Ďalšie články

Jazzman týždňa: Duke Ellington
Americký skladateľ, dirigent a klavírista Duke Ellington patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti jazzu...
VRAVELO SA V COTTON CLUBE - Hi - De - Ho - Man
"Vravelo sa v Cotton Clube" je séria príbehov z obdobia jazzového veku. Sám F. Scott Fitzgerald by...
VRAVELO SA V COTTON CLUBE – Volanie Džungle
"Vravelo sa v Cotton Clube" je séria príbehov z obdobia jazzového veku. Sám F. Scott Fitzgerald by...
Nová Kronika Jazzu – povinná výbava každého milovníka dobrej hudby
Vydavateľstvo Euromedia Group pricháza v týchto dňoch na trh s knihou určenou pre každého...
Mikulášsky Jazzový Festival bude inšpirovať, nielen workshopovať
Vyhľadávanie a podpora talentov je neoddeliteľnou súčasťou práce dramaturgov všetkých hudobných...
Smutná správa pre domácu hudobnú scénu. Vo veku nedožitých 80. narodenín nás navždy opustil saxofonista a skladateľ Dušan Húščava
Iba pred niekoľkými hodinami sa celá komunita ľudí zaoberajúcich jazzovou hudbou dozvedela...
Stanica metra v Montreali možno bude niesť meno génia jazzového klavíra. Petícia za stanicu Oscara Petersona má už vyše 16 tisíc podpisov.
Pred niekoľkými týždňami sa v kanadskom Montreále objavila petícia, ktorá vyzýva mesto, aby...
Nový album klavírneho génia: Brad Mehldau vydáva CD inšpirované aktuálnou situáciou
Americký klavirista a skladateľ Brad Mehldau prekvapil všetkých svojich fanúšikov nečakaným počinom...