Najlepšie jazzové albumy budú ocenené aj tento rok cenou Esprit

Najlepšie jazzové albumy budú ocenené aj tento rok cenou Esprit
jazz.sk

Už tretí rok vyhlasuje portál Jazz.sk cenu za najlepší jazzový album roka Esprit. O víťazných albumoch rozhodnú fanúšikovia a odborná porota. Slávnostný večer s odovzdávaním cien prebehne 30. apríla 2015, v Medzinárodný deň jazzu.

 

„Myšlienkou udelenia ocenenia z nášho pohľadu nie je hodnotenie, kategorizovanie, alebo vyvolávanie súťaživosti. Cieľom je podpora jazzového diania a motivácia k ďalšej produkcii hodnotných albumov, ktoré obsahujú neviditeľný jazzový esprit“, hovorí hudobník a realizátor ocenenia Esprit, Boris Čellár.

 

Hlasovanie za víťazný album bude prebiehať v dvoch rovinách. Od 16.marca bude na stránkach jazz.sk spustené hlasovanie pre priaznivcov a fanúšikov jazzu, ktorí podľa vypracovaných profilov nominovaných albumov a hudobných ukážok vyberú album ocenený Cenou verejnosti Esprit. Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty Esprit za najlepší jazzový album roka, vyberie odborná porota zložená z hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu. Tento rok do porotcovských kresiel zasadnú:

Gabriel Bianchi - jazzový publicista, Prof. Yvetta Kajanová, PhD.- muzikológ (Katedra hudobnej vedy FiFUK), Peter Motyčka - hudobný redaktor a publicista, Marián Pavlovič - dramaturg (City Sounds), Peter Polanský - marketingový riaditeľ a dramaturg (Wiener Konzerthaus), Vilém Spilka - riaditeľ a dramaturg (JazzFestBrno), Peter Baláž – redaktor hudobného portálu (Jazz.sk), Igor Wasserberger - hudobný redaktor a publicista, Ján Babič - riaditeľ festivalu Trenčiansky jazzový festival, Viktor Zappner - umelecký riaditeľ a dramaturg (Devonport Jazz).

 

Slávnostný večer s odovzdávaním ocenení Esprit sa uskutoční 30. apríla 2015 v Koncertnom štúdiu 2 Slovenského rozhlasu a bude sprevádzaný živým koncertom troch nominovaných interpretov. Na slávnostný večer je možné zakúpiť aj vstupenky a jeho priamy prenos bude odvysielaný na Rádiu Devín.

 

Počas večera vystúpia:

- Bratislava Hot Serenaders

- Juraj Griglák & Company

- TBA (bude doplnené)

 

 

Autorkou sošky ocenenia Esprit je sklárska výtvarníčka Gordana Turuk, pričom jej prvý exemplár vlastní legendárny jazzový pianista a skladateľ Herbie Hancock.

Soška predstavuje siluetu kontrabasu, nástroja typického pre jazzové formácie a skladateľ si ju odniesol ako darček po svojom bratislavskom koncerte v roku 2010. Ako pripomienku vystúpenia tohto legendárneho zástupcu jazzu a zároveň spoluzakladateľa International Jazz Day, vytvorila sklárska výtvarníčka Gordana Turuk repliky tejto sošky vo forme ocenenia Esprit pre slovenských jazzových hudobníkov.

 

 

 

Do súťaže sú zaradené albumy slovenských hudobníkov, ktoré spadajú do kategórie jazzu, a boli vydané v roku 2014. Nominovaných je trinásť nahrávok:

 

Andy Belej & friends - Dreams and ideas

Bratislava Hot Serenaders - Lonely Melody

Erik Rothenstein - Rio Danubio

Fats Jazz Band - 24 Hours a Day

Funny Fellows - Karavána

Hanka Gregušová - Essence

Jazz Pops Up - Hits in Blue

Jazzabell - Jazzabell

Juraj Griglák - Time to Fly

Polajka/ Nikolaj Nikitin Ensemble with Miroslav Vitouš - Tales from My Diary

Sisa Michalidesová - Expresie

Talent Transport - 1

Zuzana Mikulcová  - Slová

 

 

 

Slávnostná ceremónia je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day pod záštitou UNESCO. International Jazz Day združuje spoločnosti, školy, umelcov, historikov, akademikmi a jazzových nadšencov z celého sveta. Cieľom tohto podujatia je zasiahnuť ľudí všetkých vekových kategórií a národností a osláviť tak spoločne slobodu a kreativitu formou jazzových podujatí konaných v jeden deň po celom svete.  

Hosťujúcim mestom hlavnej oslavy International Jazz Day sa pre tento rok stane Paríž, ktorý je hneď po Amerike mnohými vnímaný ako rodisko jazzu.

 

Priaznivci jazzu by si rozhodne nemali nechať ujsť šancu zahlasovať a vyjadriť tak podporu tomu najlepšiemu, čo na slovenskej scéne za posledný rok vzniklo a rozhodnúť tak o ocenení, ktoré vyjadruje uznanie tvorcom a interprétom tohto žánru.

Možnosť online hlasovania na jazz.sk bude sprístupnená do 15. apríla a vyhlásenie cien sa uskutoční 30. apríla 2015 v Koncertnom štúdiu 2 Slovenského rozhlasu o 19:00 hod.

 

Ocenenie Esprit za rok 2014 je tretím ročníkom podujatia, pričom držiteľom ocenenia za rok 2013 je trubkár Lukáš Oravec a za rok 2012 získal ocenenie gitarista Michal Bugala.

Vstupenky na odovzdávanie cien Esprit 2014 30.apríla sa dajú zakúpiť už teraz:

http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/3219/slavnostny-vecer-odovzdavania-cien-esprit

Vstupné: 10€ v predpredaji, 12€ na mieste

 

 

Galéria

esprit2014_logo_gold.png
Soska ceny Esprit 2014_@Gordana Turuk.png
esprit2015-odovzdania-500x100.jpg
1_albumy_esprit_2014.png

 

 

Ďalšie články

Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2014
Už tretí rok vyhlasuje portál Jazz.sk cenu za najlepší jazzový album roka Esprit. Víťazné albumy...
Nech je dobrej hudby medzi nami veľa
Milí priatelia hudby zvanej Jazz, priatelia dobrej hudby. Akosi vždy, na prelome rokov prichádza...
Prezident Andrej Kiska sa zúčastní na oslavách slovenského jazzu na odovzdávaní cien ESPRIT
Medzinárodný deň jazzu, 30. apríl, oslávime na Slovensku odovzdaním cien ESPRIT za najlepší jazzový...
Ocenenie Esprit 2014 klope na dvere!
Portál Jazz.sk vyhlasuje tretí ročník ceny za najlepší jazzový album roka - Esprit 2014. O...
Jazz a Ukrajina po dvoch rokoch
Niekoľkokrát sme na týchto stránkach zdieľali našu solidaritu s ukrajinským susedom. Smutné výročie...
Príďte si uctiť saxofón!
Začiatok marca bude v hlavnom meste už tradične patriť saxofónovej udalosti roka – festivalu...
Dixieland + Nitra = NITRADITIONAL BAND
V každodennej záplave neveselých správ sú tie pozitívne viac ako potrebné a jednou z...
Hraj sa s hudbou. Kalaha: Nord Havn
Názov príspevku je, priznám sa, prvoplánový. Slovo Kalaha je totiž stolová hra spadajúca do...