Netflix pre jazz? Quincy Jones a jeho Qwest TV spustí digitálny prenos koncertov a jazzových filmov

Netflix pre jazz? Quincy Jones a jeho Qwest TV spustí digitálny prenos koncertov a jazzových filmov

Na počiatku jazzu obdivovali jazzoví fanúšikovia svojich hrdinov mimo živých vystúpení najmä prostredníctvom rádiových vĺn, platní a neskôr videozáznamov, umiestnených v lokálnych knižniciach. S príchodom technológií sa situácia radikálne zmenila a veľká väčšina tohto procesu sa v súčasnosti deje online – hlavne cez portál YouTube alebo streamovaciu službu Spotify. 15.12.2017 však svetlo sveta uzrela služba, ktorá významne zmení spôsob, akým sa ľudia môžu dostať ku mnohým vzácnym videám svojim jazzových obľúbencov. Trubkár, skladateľ a producent Quincy Jones v spolupráci s francúzskym televíznym producentom Reza Ackbaralym zakladá Qwest TV, online knižnicu koncerných videozáznamov a jazzových dokumentov, doteraz nedostupných cez žiadne známe internetové služby.

 

Qwest TV sa spustila 15. decembra 2017 a zo začiatku sprístupňuje 50 videí, pričom väčšina z nich je 30 až 90 minút dlhá. Medzi najzaujímavejšie exempláre patrí dokument o vokalistovi Al Jarreau, ktorý zomrel len pred niekoľkými mesiacmi, koncertné záznamy klaviristu Jasona Morana a jeho tria, jazz-rock fusionovej kapely Kneebody a speváka z Mali, Oumou Sangaré. Záujemci budú mať prístup ku 10-časťovej dokumentárnej sérii “The Sound of New York,” pôvodne natáčanej v Taliansku, ktorá predstavuje polhodinové portréty hudobníkov Damiona Reida, Marka Turnera a Bilala.

 

Qwest bude fungovať ako vysoko špecializovaná verzia podobná Netflixu - záujemcovia každomesačne zaplatia malú čiastku a tým získajú prístup ku kompletnej knižnici videí. Quincy Jones sa vyjadril o potrebe tejto služby veľmi jednoznačne: “Človek si zapamätá 10 percent z toho, čo počuje a 30 percent z toho, čo vidí. Keď to vidíte, zasiahne vás to dva krát tak silno.”

 

Postupne by do systému mali pribúdať ďalšie videá, nedostupné na iných streamovacích portáloch, ani v službe YouTube. Qwest TV sa tak možno stane útočiskom a vyhľadávanou lokalitou pre jazzových fanúšikov a nahradí nekonečné a často neúspešné hľadanie v útrobách internetu.

 

Zdroj: nytimes.com

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Andreas Varady - na pódiu s George Bensonom
Rodák zo slovenska, gitarista Andreas Varady, “je jedným z najtalentovanejších ľudí na tejto...
Top 10: Hrané filmy o jazzových hudobníkoch - 1. časť
Rozmýšľate, aký film si pozrieť dnes večer? Ak máte chuť na niečo iné ako typické americké...
Top 10: Hrané filmy o jazzových hudobníkoch - 2. časť
Prichádza druhá časť TOP 10 jazzových filmov! Stále rozmýšľate, aký film si pozrieť dnes večer? Ak...
Jazzman týždňa: Andreas Varady
Už ako dieťa ho porovnávali s Georgeom Bensonom. Andreas Varady začal svoju cestu za...
Kapela B/Y Organism žiada o pomoc: podporte vydanie ich debutového albumu
Mladá medzinárodná crossoverová kapela B/Y Organism sídliaca v Prahe prosí o podporu pre vydanie...
Klavirista Tigran Hamasyan vydáva nový album „The Call Within“: jeho pôsobivú intenzitu naznačuje už prvá zverejnená skladba
Arménsky klavirista Tigran Hamasyan zverejnenil prvú skladbu z jeho nového albumu „The Call...
Súťaž Jazzfruit ide v nedeľu do finále. Podporte svojich favoritov počas online prenosu nad pražskými strechami
Soutěž Jazzfruit pod festivalem Mladí ladí jazz, která už deset let vyhledává zajímavé a nadějné...
Odohrá sa (zrejme?) prvý festival na svete od začiatku koronakrízy. Bavorský Jazzfest Paasau otvorí svoje brány 2. júna.
Náznak, že hudobný život sa začína vracať do normálu. Organizátori jazzového festivalu v bavorskom...