Orchester JALC vydáva "Jazz pre deti": Album Jazz for Kids predstavuje tradičné piesne v bigbandových aranžmánoch

Orchester JALC vydáva "Jazz pre deti": Album Jazz for Kids predstavuje tradičné piesne v bigbandových aranžmánoch

Pred pár týždňami vyšiel vo vydavateľstve Blue Engine Records nový album orchestra Jazz at Lincoln Center s názvom Jazz For Kids (Jazz pre deti). V majstrovských rukách domácich aranžérov bigbandu sa zmenili klasické americké detské pesničky ako "Old MacDonald" a "Itsy Bitsy Spider" na energiou nabité a vysoko invenčné "bigbandovky", ktoré rovnako potešia mladé aj staršie publikum. Ako hosť sa na albume objavila aj známa moderátorka NBC News' TODAY, Hoda Kotb. Odporúčame pre všetky vekové kategórie!

 

Program "Jazz For Kids" bol nahratý už v roku 2011 v sále Frederick P. Rose Hall inštitúcie Jazz at Lincoln Center, no trvalo 8 rokov, kým sa vydavateľstvo Blue Engine Records v spolupráci s umeleckým vedúcim Wyntonom Marsalisom rozhodlo tento záznam vydať ako album. Jazz for Kids predstavuje notoricky známe skladby, ktoré (minimálne v USA) pozná úplne každý, v aranžmánoch so silným swingovým cítením, schopných osloviť mladé publikum aj ostrieľaných jazzových fanúšikov. Prevedenie rovnako pútavé pre tých najmladších aj tých najstarších poslucháčov dokáže poslúžiť ako úvod do jazzovej hudby, ale zároveň aj ako kvalitný jazzový album na pravidelné počúvanie, ktorý ukazuje, ako je možné aj z tých najjednoduchších piesní vytvoriť umelecké dielo plné invencie.

 

Úvodná skladba Baa Baa Black Sheep hneď od začiatku využíva zvuky trubiek a trombónov ako imitáciu bečania oviec a podobne je tomu aj vo viacerých skladbách albumu - Wheels on the Bus, v ktorej sa ako hosť prezentuje moderátorka NBC News' TODAY Hoda Kotb, raz pripomína detský plač, inokedy trúbenie premávky, zvuky cesty a dokonca krátky úsek sólových bicích, kde prostredníctvom metličiek bubeník napodobňuje zvuk stieračov autobusu.

 

Old MacDonald, nám známa pieseň pod názvom "Starý Donald farmu mal", začína pútavým introm saxofónovej sekcie, ktorá pár notovú melódiu prevedie cez množstvo harmonických zákrut - až potom začne hrať celý bigband, ktorý zo skladby urobí energickú swingovku. Itsy Bitsy Spider zas využíva netradičné zvuky fláut a klarinetov, aby vytvorila dojem malého pavúčika, kráčajúceho odkvapovou rúru. La Cucaracha odbočí ku latino hudbe, zatiaľ čo pieseň It Ain't Easy Being Green by kľudne mohla byť jazzovým štandardom - trombonista Vincent Gardner sa tu predstaví ako spevák a v sprievode jemných tónov big bandu vytvorí pocit nostalgie.

 

Či už ste starí, mladí, rodičia, ktorí túžia urobiť experiment so svojím bábätkom a zistiť ako bude reagovať - tento album je vhodný pre všetkých, nájdu si v ňom niečo aj jazzoví začiatočníci aj celoživotní fanúšikovia.

 

Vypočujte si krátku upútavku, ktorú o albume pripravila inštitúcia Jazz at Lincoln Center - práve znie skladba Old McDonald

 

Zdroj: broadwayworld.com

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Andreas Varady nahráva s jazzovými legendami
Má šestnásť, je firemným hráčom výrobcu gitár Benedetto, v októbri podpísal zmluvu s ...
Andreas Varady: Verve som opustil, no nerozišli sme sa v zlom, najnovší album je premiérou môjho súčasného ja
Gitarista Andreas Varady, slovenský rodák žijúci v Írsku, sa stal hviezdou na svetovej jazzovej...
Recenzia CD: Berezova "Intuícia" nesklamala
Gitarista Pavol Bereza nie je žiadnou novou tvárou na scéne slovenského jazzu. Dlhé roky pôsobí ako...
O novom sólovom albume Juraja Grigláka sa píše už aj v Amerike
O najnovšom albume vynikajúceho slovenského basistu Juraja Grigláka "Time To Fly" sme už na portáli...
One Day Jazz Festival 2019: Jesenná edícia pokračuje koncertmi po Slovensku
Jesenné vydanie unikátneho hudobného festivalu One Day Jazz Festival zavíta po Bratislave aj do...
Valér Miko: Umelci svojou tvorbou prispievajú k tomu, aby sa jazz vnímal aj v európskom kontexte
Porozprávali sme sa so slovenským klaviristom a skladateľom Valérom Mikom. Poodhalil nám svoj...
Veľký smútok zaplavil česko-slovenskú jazzovú scénu: Opustil nás výnimočný saxofonista Rostislav Fraš
V stredu sa vo večerných hodinách Prahou rozširovala veľmi smutná správa o odchode obľúbeného...
Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet vydáva nové CD: JOURNEYS kombinuje jazz, škandinávsku hudbu a moravský folklór
Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet je spoločný projekt švédskeho gitaristu Alfa Carlssona a českého...