Pacora Trio prichádza s novým albumom Fugit Hora

Pacora Trio prichádza s novým albumom Fugit Hora
jazz.sk

Nový album zoskupenia Pacora s názvom Fugit Hora obsahuje 8 autorských kompozícií, ktoré čerpajú zo slovenskej a rumunskej tradičnej hudby.
Na koncerte, ktorý bude zároveň krstom CD, vystúpi s triom hosť - Slávka Horváthová, ktorá zaspieva niekoľko ľudových piesní v netradičných aranžmánoch.

 

Pacora Trio bolo založené v roku 2004. O rok neskôr vychádza rovnomenné CD, ktoré krátko na to dostalo vysoké hodnotenie v recenzii prestížneho anglického časopisu BBC Music. V roku 2007 trio uviedlo svoje kompozície spracované pre orchester s brnenskou filharmóniou, následne s Komornými sólistami Bratislava, Štátnym komorným orchestrom Žilina a s filharmóniami Slovenskou, košickou a zlínskou. V roku 2008 pribudlo unikátne spojenie vokálnej renesančnej hudby interpretovanej českým súborom Societas Incognitorum s moderným etno-džezovým prejavom inštrumentálneho tria. Ďalšou spoluprácou je projekt „Preznievanie“ s poprednou interpretkou barokovej hudby, flautistkou Janou Semerádovou, ktorý ojedinelým spôsobom spracúva témy viac či menej známych barokových autorov. Hudbou, ktorá čerpá z tradičných koreňov a je spracovaná rôznymi spôsobmi využívajúcimi džezovú harmóniu a improvizáciu, sa zaoberá zoskupenie Bashavel, ktoré sa skladá z členov Pacora Tria a dvoch výborných slovenských džezových hudobníkov – klaviristu Klaudia Kováča a bubeníka Petra Solárika. V podaní Bashavelu zaznel aj jedinečný živý doprovod k prvému, nemému slovenskému filmu Jánošík. Jeho členovia spolupracujú aj so známou autorkou a upravovateľkou detských piesní Máriou Podhradskou, s ktorou doposiaľ nahrali mimoriadne populárnu sériu detských hudobných CD. Pri spracúvaní ľudových piesní je k účinkovaniu s formáciami často pozývaná speváčka Slávka Horváthová. Pacora Trio má za sebou nahrávky pre českú a slovenskú televíziu, rozhlas, ORF a pre viacero filmov. Účinkovalo na početných džezových a world music festivaloch doma aj v zahraničí.

Odkazy: 

Esprit 2019

 

 

Ďalšie články

Andrej Šeban nahral nový album. Je pesničkový, provokatívny, prekvapivý
Po rozsiahlom a žánrovo nezaraditeľnom hudobnom diele Triplet prichádza uznávaný slovenský hudobník...
Jazzové lístie: mesto Lučenec pozýva na siedmy ročník obľúbeného jazzového festivalu
O svoje miesto v kalendári sa opäť po roku hlási jeseň. Dni sú kratšie, slnko zubatejšie a rána...
Klavirista Keith Jarrett vydáva nový album. V októbri vyjde jeho ďalší sólový počin
Už druhý rok po sebe sa klavirista Keith Jarrett rozhodol vydať sólové CD. Po sólovom albume,...
Uskutoční sa live stream na počesť Johna Coltrana. Diskutérmi bude aj Melissa Aldana a Archie Shepp
V stredu 23. septembra 2020 by oslavoval John Coltrane, titan moderného jazzu, svoje  94....