Pat Metheny vydal nový album, už vo štvrtok ho predstaví v Brne

Pat Metheny vydal nový album, už vo štvrtok ho predstaví v Brne
jazz.sk

Nový album aj novú kapelu predstaví už najbližší štvrtok jazzový guru Pat Metheny v brnenskom Bobycentre. Českým a slovenským fanúšikom tak bude devätnásťnásobný držiteľ cien Grammy počas júna nadeľovať hneď dvakrát. Nový ansámbel nazval Metheny príznačne Unity Band - zjednocuje totiž nielen štyri z najväčších osobností súčasného jazzu na ceste k spoločnému hudobnému cieľu, ale aj všetky hudobné vplyvy jeho členov do jedinečného a neopakovateľného štýlového formátu. Rovnaký názov nesie aj album, ktorý oficiálne vyšiel 11. júna.

 

Methenyho all-star formácia s Chrisom Potterom (saxofóny a basklarinet), dlhoročným spolupracovníkom Antoniom Sanchezom (bicie) a supertalentom Benom Williamsom (kontrabas) sa na svojom rozsiahlom celosvetovom turné zastaví 28. júna aj v brne, aby slávnostne uzavrela tohtoročný ročník medzinárodného jazzového festivalu JAZZFESTBRNO. "Pat Metheny patrí k najrešpektovanejším svetovým jazzmanům a lepšie vyvrcholenie tohto ročníka JazzFestu by sme si ani nemohli priať. Predstavenie nového albumu je pre nás príslovečnou čerešničkou na festivalovej torte, "uvádza Vilém Spilka, umelecký riaditeľ festivalu JAZZFESTBRNO.

 

Svojim tohtoročným programom, ktorého hlavná časť prebehla už v apríli, potvrdzuje JAZZFESTBRNO svoje výnimočné postavenie medzi domácimi festivalmi. Návštevníkov uplynulých koncertov nadchli famózne vystúpenie tria izraelského basistu Avishaie Cohena, česká premiéra fenomenálneho arménskeho klaviristu Tigran Hamasyana a rad ďalších exkluzívnych hudobných zážitkov. Vstupenky na mimoriadny koncert Pat Metheny Unity Bandu sú v predaji v sieti Ticketstream od 540 €. Viac informácií na www.patmetheny.cz. Ochutnávka z nového albumu je dostupná na http://youtu.be/_iE0kZQxnFw.

 

Methenyho hudobné činorodosť je naozaj obdivuhodná a túžba objavovať nové hudobné obzory, skladateľská plodnosť i charizma kapelnika z neho právom robia jednu z najväčších osobností súčasného jazzu. Najnovšie zostava Unity Band tento rok na jar natočila album, ktorý obsahuje deväť čerstvých Methenyho skladieb. Tie budú tiež tvoriť jadro programu aktuálneho turné.

K založeniu Unity Bandu inšpiroval Pata Methenyho predovšetkým saxofonista Chris Potter. "Ako fanúšik som sledoval, ako sa Chris postupne stáva jedným z najväčších hudobníkov našej doby," vysvetľuje Metheny. "A keď sme boli obaja pozvaní k spolupráci na debutovom albume Antonia Sancheza, hneď mi došlo, že jeho prirodzený spôsob hrania a frázovanie sa nádherne spája s mojím. Začal som premýšľať, ako na základe tohto napojenia vybudovať spoločný projekt. "

Pri voľbe rytmické sekcie pre Unity Band Metheny neváhal: "Antonio Sanchez bol jasnou voľbou, je jedným z mojich najbližších spolupracovníkov za posledných desať rokov a v posledných rokoch sa stretával veľmi často aj s Chrisom Potterom. Je to naozaj jedinečný hudobník. Nad postom bubeníka som sa naozaj dlho nezamýšľal, vedel som, že Chrisa ani mňa by len ťažko napadol niekto, kto by sa na nás mohol hudobne napojiť ľahšie než Antonio. " Ani pri voľbe basistu neriešil Metheny žiadna dilemy: "Pred niekoľkými rokmi ma Christian McBride pozval na MasterClass s jazzovými študentov na akadémii Juilliard v New Yorku. Jedným zo sólistov bol vtedy veľmi mladý Ben Williams a jeho hra ma okamžite zaujala. Oslovil som Bena niekoľkokrát ako záskok za Christiana McBridea do môjho tria a rýchlo som zistil, že je to skvelý hudobný partner a zároveň inšpiratívne človek. Ben a Antonio navyše okamžite našli spoločnú hudobnú reč. "

Akonáhle dal Metheny dohromady túto hviezdnu kapelu, začal v duchu svojej hudobnej hyperaktivity pracovať na ohromujúcim množstve nového materiálu. Na skúškach kapely sa potom vykryštalizovalo deväť skladieb, ktoré boli zaznamenané na albume Unity Band. "Unikátny rytmický koncept bubeníka Antonia Sancheza bol jednou z rozhodujúcich inšpirácií k výslednému zvuku kapely," hovorí Metheny. "Jednou z oblastí, kde Antonio exceluje, sú rytmy ovplyvnené latinskoamerickým cítením. Jeho vnímanie rytmu ma nepochybne ovplyvnilo pri písaní skladieb pre Unity Band, ale vlastne som sa nemusel skladateľsky obmedzovať vôbec. Unity Band je totiž skupina hudobníkov, ktorí dokážu zahrať prakticky čokoľvek. "

V priebehu posledných viac ako troch desaťročí sa gitarista Pat Metheny priebežne približoval aj vzďaľoval jazzovému mainstreamu, rozširoval a rozostroval hranice hudobných štýlov. Jeho obdivuhodné súborné dielo doteraz zahŕňa 19 cien Grammy v 12 samostatných kategóriách, rad vplyvných nahrávok, cenená sólové albumy, filmovú hudbu pre Hollywood, spoluprácu s významnými umelcami, medzi ktorými nechýbajú Ornette Coleman, Steve Reich, Charlie Haden, Brad Mehldau, Michael Brecker a mnoho ďalších. Jeho kapela Pat Metheny Group, založená v roku 1977, je jediným hudobným telesom v histórii, ktoré získalo ocenenie Grammy za sedem po sebe idúcich nahrávok.

 Zdroj: Tlačová správa

 

 

Ďalšie články

Košické „Jazzáky“ s vynikajúcim programom
Medzinárodný jazzový festival v Košiciach zažíva postkovidový reštart v plnej paráde. Od utorka 4....
Navždy odišiel legendárny saxofonista Pharoah Sanders
V nedeľu 25. septembra vyšla na twitteri oficiálna správa vydavateľstva Luaka Bop o odchode...
David Kollar a prepojenie nových svetov
   Festival CITY SOUNDS Bratislava, ktorý tento piatok a sobotu (23.–24. septembra)...
AMC Trio s novým klipom na turné s Randym Breckerom
Práve dnes štartuje jesenné turné AMC Tria, ktoré prešovskí hudobníci odohrajú v rozšírenej zostave...