Rapper s tvárou gangstra Ice-T a jazzový trubkár Ron McCurdy pred pár dňami prvý krát prezentovali spoločný Langston Hughes Project. Hra jazzového kvarteta sa v novom projekte prelína s poetickými vstupmi a spoločne dokazujú, že dielo básnika Langston Hughesa zo 60. rokov s názvom Ask Your Mama je relevantné aj v súčasnej dobe.
Na začiatku 90. rokov bol rapper Ice-T považovaný za jedného z najnebezpečnejších mužov Ameriky. Dan Quayle nazval jeho skladbu Cop Killer obscénnou, prezident George Bush ho odsúdil a politička Mary Elizabeth "Tipper" Gore popísala jeho singel ako "zneužitie slobody prejavu". V tomto projekte však Ice-T vystupuje ako úplne iný muž - s oholenou hlavou a okuliarmi stojí za rečníckym pultom a číta poéziu Langston Hughesa, pričom ho doprevádza hudba jazzového kvarteta.
Poetik Langston Hughes bol černoch, gay a komunista - bláznivá kombinácia pre 60. roky USA. Ask Your Mama vzniklo v roku 1960 ako ambiciózny a provokatívny kúsok, ktorý stál pri zárodkoch hnutia za ľudské práva a celosvetovej kampani za slobodu. Dielo je plné sebavedomého "černošstva" a vzdáva poctu afroamerickým športovcom, spisovateľom, vodcom hnutia za ľudské práva a jazzovým hudobníkom.
Ask Your Mama podľa samotného autora vzniklo pri jeho návšteve Newport Jazz Festivalu. Už pri jeho vzniku plánoval Hughes jeho hudobné prevedenie, v spolupráci s Charles Mingusom a Randy Westonom, to sa žiaľ nekonalo, kvôli predčasnému úmrtiu autora v roku 1967. Dielo bolo oživené až pred pár rokmi v Los Angeles a po čase sa práva dostali ku trubkárovi Ron McCurdymu, ktorý sa so svojim kvartetom rozhodol Ask Your Mama spracovať. Soul jazz, swing a gospel skorých 60. rokov, stride a ragtimové sóla - to všetko sa strieda s veršami, ktoré prednáša Ice-T, ako temperamentný baptistický kazateľ.
Rapper Ice-T, ktorý je známy svojou humornou ľahostajnosťou ku pomenovávaniu a deleniu žánrov, predstavenie zakončuje útokom na tému segregácie a kultúrne bariéry v hudbe. Ask Your Mama rozhodne pomáha tieto bariéry zrútiť. Langston Hughes by naňho bol určite hrdý.
Audio ukážka z Langston Hughes Project:
Zdroj: theguardian.com
Autor: Martin Uherek